Вирішив трохи розповісти про царства Чу і Шу, оскільки вони вже згадувалися мною в цій книзі.Крім них в епоху Воюючих царств існували ще й інші царства.Між ними виникали то союзи, то війни.Але я напишу лише про царства Чу і Шу.Якщо вам буде цікаво, то пропоную ознайомитися з іншими самостійно.Оскільки з історії минулого можна багато чого навчитися.Ці знання можуть нас навчити, як не робити помилок в майбутньому і вшанувати людей, які жили в минулому.Людей, за допомогою яких настало наше майбутнє.
Минуле є здобутком людства.Воно належить усім, не залежно від народності, мови, кольору шкіри, майнової та грошової забезпеченості, релігії й інших відмінностей.
Історія минулого, незалежно від того де вона відбувалась, тим чи іншим шляхом впливала і впливає на наше життя.Життя всього людства!
Царство Чу:
Царство Чу - держава, що правила у Піднебесній у середній течії річки Янцзи, у періоди Чуньцю та Чжаньго.Це царство керувалося ванами з роду Сюн(熊).Існувало понад 800 років.Було повалене державою Цінь у 223 році до н.е.
Царство Чу було засновано в XI ст.до н.е. нащадком легендарного досконаломудрого правителя Чжуань-сюя.Археологічні знахідки дозволяють простежити історію царства Чу тільки з VIII ст.до н.е., а їх більша частина датується V-III ст.до н.е., коли воно перетворилося на могутню державу, що займало величезну територію:від Сичуаньської улоговини(провінція Сичуань) до південно-східних прибережних районів(провінції Аньхой, Цзянсу).
Перший історичний правитель Чу-Юй-сюн і його найближчі нащадки були не чусци, а вихідцями з півночі.Отримавши у володіння землі в Чу, вони зрослися з місцевою керівною елітою і дали початок керівної династії.
У X ст.активно боролася проти династії Чжоу.На початку періоду Чуньцю починає вихід за її межі на Велику рівнину.Основний вектор зовнішньої політики Чу з цього часу - підкорення долини р.Хуайхе і спроби закріплення за собою півдня.Водночас володарями Чу застосовуються заходи із розширення сільськогосподарських угідь.Починають застосовуватися нові культури, зокрема рис.
Під час правління чуського У-вана(741-689 роки до н.е.)ведуться тривалі війни на південному заході - проти держави Ба(на території сучасної провінції Сичуань).Водночас робляться спроби підкорити долину р.Ханьшуй, якою володіло царство Шень.
У 710 році укладається мирна угода з державою Ба, починається наступ на царство Суй та його союзників.
У 704 році до н.е. володар Чу першим з правителів приймає титул вана, що кидає виклик його носіям з династії Чжоу.При цьому традиційний чуський титул сюн замінюється на чжоуський ван.
У 689-685 роках до н.е. за правління Вень-вана відбуваються військові походи проти царств Шень, Ден і Ба.
У 684-677 роках до н.е. підкорення значної частини долини р.Ханьшуй - походи на царства Цай і Чжен, знищення царства Ден.
У 666-656 роках до н.е. за Чен-вана здійснює п'ять походів на південь, на царство Чжен(на північний захід від Великої рівнини).
У 656 році до н.е. завдає поразки коаліції північних країн на чолі з гегемоном Хуань-гуном з царства Ці.
У 655-645 роках до н.е. захопив невеликі царства - Сюй(на півночі), Хуан та Їн(південніше).
У 644-637 роках до н.е. з метою отримання перепочинку у війнах та накопичення військової потуги задля нових військових кампаній укладаються угоди з царствами Чжен, Цай, Сун і Ці та іншими, розташованими на півдні Великої рівнини.
У 637 році до н.е. починається війна з гегемоном Вень-гуном з царства Цзінь.З метою протистоянню навалі ворога укладається союзу з царством Вей.Втім у 632 році до н.е. у великій битві при р.Ченпу армія Чу зазнає поразки, в результаті активна зовнішня політика чусців припиняється.Чжен намагається спровокувати новий напад Чу на Цзінь і союзників, але чусці відмовляються.
У 631-625 роках до н.е. володар Чу зосереджується на розв'язанні внутрішніх проблем, проводяться необхідні адміністративні та економічні реформи, що повинні зміцнити державу зсередини, а також надати можливість взяти реванш.
У 627 році до н.е. Цзінь укладає союз з царствами Чжен і Чень, витіснивши Чу з цієї області. Чу чинить опір і нападає на Цай і Чень.
У 623-619 роках до н.е. за правління Му-вана продовжується це протистояння.
За час правління Чжуан-вана(613-591 роки до н.е.) та Ґун-вана(590-560 роки до н.е.) тривалі війни точилися з царствами Сун, Шу, Чжен, Чень, Цзінь. Починається протистояння з царством У.
У 546 році до н.е. Чу поряд із Цзінь визнається гегемоном Піднебесної.Втім війна з У продовжилася, уські війська у 506 році до н.е. зуміли захопити столицю Чу - Ін.
Проте вже у наступному році Чу переходить у наступ, захопивши царство Тан.
У 504 році до н.е. Чу зазнало поразки від У у річковій битві.Внаслідок цього було прийнято рішення перенести столицю з Ін до Жо.В наступні роки відбувається зміцнення війська та економіки.З цього моменту починається поступове розширення території:у 479 році до н.е. підкорено царство Чень, у 447 році до н.е. - Цай,431 році до н.е. - Цзюй.
У 390-380 роках до н.е. Чу в союзі з царством Чжао з успіхом воювало проти царства Вей.
У 351 році до н.е. Чу укладає мир з Вей.
У 333 до н.е. Чу в союзі з царством Ці захопило державу Юе, яка знаходилася на території сучасної провінції Чжецзян, і поділили його землі.Поступово Чу очолило коаліцію Цзун проти коаліції Хен на чолі із царством Цінь.Війна цих коаліцій тривала до 278 року до н.е., коли столицю Чу - Ін було захоплено цінськими військами.В результаті міць Чу підупала, а її вани вимушені були декілька разів переносити свою столицю, поки у 241 році до н.е. не зупинилися у м.Шоучунь.В цей час відбувається поступове відродження держави(у 257 році до н.е. чуські війська разом з царством Вей завдають поразки Цінь біля столиці Чжао - Ханьдань, у 256 році до н.е. захоплено князівство Лу - батьківщина Конфуція).