БЕРЕЖЛИВІСТЬ
Пригоди маленької краплинки
Не за високими горами, не за глибокими морями, не в тридесятому царстві, а у славному місті у білокам′яній багатоповерхівці жила-була школярка Оля.
«Дівчинка як дівчинка», – подумає кожен із вас, але, повірте, це зовсім не так!
Оля, як ніхто інший, любила бавитися водою. Влітку хлюпалася у річці, взимку відвідувала басейн, бо, мов золота рибка, не могла без цього почуватися щасливою. Шепіт хвиль додавав їй впевненості, грайливі бризки наповнювали веселощами. А мелодія крапель із недостатньо перекритого крану на кухні – мрійливості.
Під оте монотонне «кап-кап», підклавши під голову подушечку, вона зручно вмощувалася у м′якому кріслі і уявляла себе то прекрасною Русалонькою, то морською царівною…
А сьогодні вона стала крапелькою! Так-так, вона – Оля-крапелька! Напрочуд чиста і прозора.
Вона має дуже багато знайомих краплинок серед тисяч кубічних метрів необхідного для міста запасу води, що знаходиться у резервуарах. Всі вони побували у насосних станціях, на яких упроваджено автоматичне керування насосними агрегатами, а також установлені регулятори тиску, які забезпечують надійність роботи обладнання, його послідовне включення, стабільність цілодобової подачі води споживачам…
Оля-крапелька подолала сотні кілометрів водопровідної мережі аби завітати у цю квартиру! Ось вона зблиснула дорогим кришталем проти сонечка, посміхнулась веселці за вікном і ….булькнула у раковину…
Світ для Олі-крапельки потьмянів. Вона відчула неприємний запах стічних вод, але це було не найгірше з того, що сталося потім.
Відвід для безперешкодного зливу рідини був слизьким від жиру, їдким від миючих засобів.
Рятуючись, Оля-крапелька сховалася в середину великої мильної бульбашки, яка зависла поруч із нею. Та невдоволено засопіла:
– Всі ви так: як біда – тоді й до мила! То помити, то попрати, а тепер ще й захистити! Подумати тільки, скільки дорогоцінної води даремно витрачаєте!
Оля-крапелька ще не оговталася від того, що сталося. Вона не знала, що відповісти, і тому продовжувала мовчати.
Бульбашка надула щоки:
– Щоб намилити, а потім змити одну тарілку – йде приблизно 1 літр води. Не кажучи про те, що аби повністю змити миючий засіб із посуду, мікробіологи радять упродовж двох хвилин тримати її під проточною водою! А чи не краще мити содою, гірчицею чи органічними замінниками?
Запанувала напружена тиша. Бульбашці, певно, подобалось повчати, тому вона продовжила:
– Я підрахувала, що в середньому людина витрачає на миття посуду під сильним напором близько 100 літрів води. Подумати тільки – це 10 повнісіньких відер! Економніше було б помити у мисці, а потім лише сполоснути!
– Я не мию посуд, – нарешті наважилася заговорити дівчинка. – у нас для цього посудомийна машина є…
– Знаю я, і маму твою поважаю, бо вона її, як і пральну машину енергозберігаючого класу, правильно використовує – лише при повному завантаженні. Економить при цьому 600 літрів води на тиждень! Не те, що твій тато…
– А що тато? У мене він найкращий у світі! – запротестувала Оля-крапелька.
– Не заперечую – для тебе найкращий, але він, як і ти, марнотрат. Міг би для економії води поміняти звичайні крани на крани з аераторами.
– Поясни, будь ласка.
– Аератори, або як їх ще називають «мінімайзери потоку», здатні обмежити потік води без будь-якого зниження тиску струменя в крані. Якщо такі “мінімайзери” встановлені – то можна зменшити об’єм води, що кожної хвилини витікає з відкритого крану, майже в чотири рази.
– Я не знала про це, – почала виправдовуватися дівчинка.
– Можливо, про аератори і не знала, але чому дозволяла собі залишати кран незакритим?
– Скільки там могло накапати? Це ж всього-навсього крапельки! Дрібниця.
– Дрібниця? – не на жарт розгнівалася мильна бульбашка.– Маєш чудову нагоду переконатися, що це далеко не так. Рахувати вмієш?
– Звичайно вмію, – запевнила Оля.
Бульбашка ввімкнула секундомір, а дівчинка рахувала краплі, що падали в раковину:
– Кап… Кап… Кап..10 крапель за хвилину.
Бульбашка підсумувала:
– 10 крапель за хвилину, 600 за годину, 14400 крапель за добу… Якщо в літрах, то за місяць 170 літрів, а за рік 2000 літрів! І ти вважаєш це дрібницею?
Мильна бульбашка так розхвилювалася, що сама того не сподіваючись, лопнула! В результаті Олю-крапельку викинуло в головний водовідвід, де з′єднувалися відводи від пральної машини, ванної, душової кабінки, посудомийної машини, унітазу…
За коротку мить брудна і перелякана Оля-крапелька разом з якимись недоїдками, шматками туалетного паперу та фекаліями опинилася в смердючому стояку. Вона щосили вчепилася в якусь ганчірку і тільки тепер зауважила, що поруч із нею намагається мужньо триматися ще одна крапелька. Як же здивувалася дівчинка, коли впізнала в ній сусідку Зосю. Біля Зосі-крапельки завис порожній тюбик з-під зубної пасти і повчав її: