— Софіє, ти сьогодні знову залишаєшся на нічне чергування? — запитала старша медсестра, поки я поспіхом заповнювала історії хвороби.
— Так. Якщо не працюватиму, не буде чим платити за гуртожиток.
Вона лише співчутливо усміхнулася.
Я давно звикла економити на всьому: купувати каву лише у виняткових випадках, носити старе пальто ще один сезон і відкладати кожну зароблену гривню. Мені здавалося, що це тимчасово. Ще трохи — і життя стане легшим.
Коли зміна добігала кінця, телефон завібрував.
На екрані висвітилося: «Тато».
Я усміхнулась автоматично — рідко він телефонував у робочий час.
— Тату?
Але голос… був не його звичний.
Напружений. Рваний.
— Софіє… ти можеш зараз приїхати додому?
Я нахмурилась.
— Щось сталося?
Пауза.
Занадто довга.
— Просто приїдь. Це терміново. Я не хочу говорити по телефону.
І зв’язок обірвався.
Дорога додому була дивною.
Не швидкою, не повільною — розтягнутою, ніби час став густим.
Я набирала його знову і знову — без відповіді.
І з кожною спробою всередині росло щось неприємне. Холодне.
Ніби попередження, яке я не хотіла чути
Коли я зайшла в квартиру, тато вже чекав.
Він стояв посеред кімнати. Не сів. Не рухався.
І це було перше, що мене злякало.
— Сідай, Софіє.
— Я не буду сідати, поки ти не скажеш, що сталося.
Він провів рукою по обличчю.
— У нас проблема.
— Яка?
Тиша.
Він ніби підбирав слова так, щоб вони не вбили мене одразу.
— Борг.
Одне слово.
Але воно впало, як камінь.
— Який борг? — я не одразу повірила.
Він відвів погляд.
— Я взяв гроші. Не через банк.
Я різко зробила крок назад.
— Тобто як?!
— У приватних людей.
Я застигла.
— Тату… ти розумієш, що ти кажеш?
— Я знав, що не встигну через банк. Це було терміново.
— Терміново на що?!
І тоді він сказав те, що розірвало мою реальність:
— На твоє лікування… і навчання.
Я не одразу зрозуміла.
— Моє… що?
Голос став тихим.
— Коли ти вступила… я не міг дозволити, щоб ти працювала на трьох роботах і не спала. Я взяв гроші, щоб ти мала нормальне життя.
Я відчула, як щось всередині мене стикається.
— Ти взяв гроші… у кого?
Він мовчав.
І це було найстрашніше.
— Це не банк, Софіє, — нарешті сказав він. — Це люди, які не питають двічі.
У мене пересохло в горлі.
— Скільки?
Він не відповів.
І цього вистачило.
У кімнату зайшла мама.
Вона все чула.
Її обличчя було блідим, але не злим — наляканим.
— Андрію… — вона тихо глянула на нього. — Досить.
Потім вона підійшла до мене.
І взяла мене за руки.
— Софіє… послухай.
Я відчула, як мене тягнуть у два боки.
— Це було потрібно, — сказала вона швидко, ніби боялась, що її переб’ють. — Твій тато хотів, щоб ти вчилася. Щоб ти не думала про гроші.
— Мам… що ти кажеш? — мій голос тремтів.
Вона хотіла мене обняти і як у дитинстві заспокояти.
Хто “вони”?!
Тиша.
І тоді батько сказав:
— Люди мера.
— Ні-ні,це ж неправда. Я не вірю. Це якийсь розіграш. Мам... Тату...
— Софіє… — мама підійшла ближче. — Не все так страшно. Ми домовимося.
— Домовитесь?! — мій голос зірвався. — Ви взяли гроші в якихось людей і думаєте, що це “домовитесь”?!
Мама заплакала.
— Вони сказали, що є вихід…
Я завмерла.
— Який?
Вона ковтнула повітря.
І сказала тихо:
— Шлюб.
Я не одразу зрозуміла.
— Що?..
Батько опустив голову.
— Дмитро Соколовський.
Ім’я повисло в повітрі, як вирок.
— Ви хочете сказати, — я дивилась на них обох, — що я маю вийти заміж за незнайомого чоловіка…а якже мої мрії,навчання. Я ще не готова до шлюбу. Мам,тат я вас дуже люблю, але мені страшно правда так страшно,я не зможу вийти за того, кого не люблю.
— Софіє… він не поганий…
Я різко повернулась до неї.
— Ти його навіть не знаєш!
Вона схлипнула.
— Але вони сказали… що він може тебе захистити…
Я застигла.
— Захистити від кого?..
Тиша.
І в цій тиші було все.
Я відступила до дверей.
— Я не буду частиною цього.
Батько підняв голову.
І вперше я побачила в його очах не силу.
А страх.
— Тоді нас не буде.
Я стояла посеред кімнати й відчувала, як під ногами ніби зникає опора.
Слова батька ще висіли в повітрі.
Борг.
Шлюб.
Дмитро Соколовський.
Я мала б кричати.
Злитися.
Засуджувати.
Але замість цього всередині піднімалось щось інше — важке, болюче розуміння
Вони сиділи переді мною.
І вперше я побачила не “помилку”.
А людей, які боялись.
Мама стискала пальці.
Батько не піднімав очей.
Я зробила крок ближче.
Голос тремтів, але я намагалася говорити спокійно.
— Ви просто хотіли, щоб я добре жила…
— Щоб я вчилася… щоб не працювала ночами… щоб у мене було майбутнє…
Мама здригнулась.
— Софіє… ми…
Я підняла руку, зупиняючи її.
Не тому, що злилась.
А тому що не хотіла, щоб вони виправдовувались.
Я повільно підійшла до них.
І обійняла обох одразу.
Міцно.
Так, ніби намагалася втримати їх від усього світу.
Мама тихо заплакала мені в плече.
Батько стиснув мене у відповідь, важко, ніби тримався за останнє.
— Я вас не засуджую, — прошепотіла я.
Голос зламався, але я продовжила:
— Ви хотіли як краще. Я знаю.
Я трохи відступила, але не відпустила їхніх рук.
Подивилась по черзі на них.