Я бажав спочатку післямову написати вже по закінчення вигаданої розповіді, але почав, ще й половину не написавши. Поки писав, дещо наводило на думку, що Україна як держава - другорядна країна, й до того й не бажає стати та хоч самодостатньою.
Перше, ось що знайшов в інтернеті:
“Про який рівень країни може йти мова, якщо червоний диплом є предметом глузування? Робіть висновок!”
Друге.
Я прийняв рішення, коли моєму герою дають техніку надсучасну, то в Україні перестали використовувати сліва іншомовного походження. Як з'ясувалося — це дуже непродуктивно, дуже багато в моїй українській мові іншомовних слів, багато приходиться звертатися до словника. Тому я дав собі слово, що в післямові, я підрахую, як приклад, в своєму дипломі слова. Цікаво вийшло, які висновки у мене з'явилися!
В моєму університетському дипломі 355 слів, а якщо не враховувати повторів, то використано 115 слів. З тих 115 — 57 іншомовного походження, 58 наші, чи то слов'янські, чи українського, я не філолог. А з 355 — 156 іншомовного, а 199 наші. Я розділив диплом на дві частини: одна, це вступив-закінчив, тобто організаційна, друга, які дисципліни вивчив. В першій частині вийшло наших слів більше, з 57 - 20 іншомовні й 37 наші, тобто, приблизно в два рази більше, це якщо повтори не враховувати, а якщо з повторами, то з 123 слів — 51 іншомовні й 73, вже 5 к 7, збільшивши кількість ненаших слів. Цікавіше коли починаєш підраховувати предмети, а не: вступив,закінчив, склав і в який час. 234 з повторами — 105 іншомовного походження й 129 наші, а відкинувши повтори, 73 слова — 45 запозичень і 28 наші. Розбавляють в повторах слова: відмінно й зараховано, по 26 повторів. Перша думка, яка мені пристала - в нас нема власної науки, ми її запозичили. Але це перша думка, і яка, до речі, змусила мене замислитися.
Друга думка яка мені пристала, це - міна сповільненої дії, бо я не тільки підраховував, але й писав з якої мови до нас прийшли ті запозичення. Й чомусь не покидає думка, що це не відкриття, а банальна річ. З 45 слів в назвах дисциплін: 23 грецькі, 14 латинські, 6 французькі, одне голландське й одне англійське, та й то “стандарт” - далеке від назв дисциплін.
І ось, серед усяких грецьких геодезій, геологій, геометрій, економік, історій, математик, метрологій, механік, педагогік, політологій, практик, психологій, теорій, технік, технологій, фізік і філософій - примарився грек, котрий вигадав ті науки, вільний, який має право голосу на виборах, й вигадав демократію, й який не зрозуміло чим займався, чи то в гімназії, чи то в гімнастичному залі, чи фізикою, чи фізичним вихованням, і матюкався словом υστέρα (фонетично ystéra, переклавши на нашу — матка), від якого пішло слова істерика. Дивлюся на цього “ботана”, який думає, що емоції - це жіноча справа, де на обличчі нічого не відображається, фізично вихований, сказавши сучасними словами - “накачаний”, і починає з тобою балакати не проте, як круто треба виглядати, чи то круто вчиняти, а починає розмову на наукові теми, бо ознака вільної людини - це всебічне виховання, а раб хай будує примарні уявлення, бо вільна людина, вільна по перше своїм і розумом, і тілом. Чомусь, в моїй уяві злилось два слова - слов'янське наука (грецька друга половина деяких дисциплін ...логія λόγος) і грецьке демократія в одне поняття, - стало єдиним, там де демократія, там і наука, а там де деспотія там нема освіти, тобто науки. Я не знайшов жодного слова азійського серед наук — ЖОДНОГО, хоч зараз і кажуть, що китайці раніше все винайшли — БРЕХНЯ, вся сучасна цивілізація започаткована демократичними греками, а не деспотичними азіатами!
Подивився на ті латинські - архітектура, дисципліна, конструкції, культура, курс, матеріал, метал, проект, соціологія, спеціаліст, фундамент, хімія (вміння плавити метал), цивільній — і замислився, бо ті слова одразу створили повну уяву про римлян. Постала вже інша людина, хоч подекуди не схожа на грека, — дисциплінована, навіть невійськові, тобто цивільні, гідні, виховані, так перекладається з латині civilis, у яких ми узяли слово культура, й які вже науки використовують для практики, навіть хімія, це не логос, а вміння плавити метал, котрі й заклали фундамент нашої цивілізації. Мені не відомо коли ті слова з'явилися, але Рим був не тільки імперією, а й республікою, й це не треба забувати. Й от мені, у якого двоюрідні, чи то двоюрідні діди, чи то прадіди, воювали в війську Махна, припало до душі слово дисципліна, котре так не люблять на Україні, яке й не любили мої покійні батько й дід, disciplina – вчення, виховання, розпорядок, бо на відміну від мого діда й батька я отримав вищу освіту, а освіта — це дисципліна, а не тиранія, як деякі невчені, невиховані й сумбурні люди мені кажуть. Республіка (лат. Respublica) й дисципліна слова одного народу — римського! Виходить - не можливо збудувати республіку, чи то справу всенародну, без освіти, виховання, розпорядку! Виходить греки й римляни різні народи, а думки однієї.
І останній цвях в труну “сильної руки”. Як я казав, третя частина слів в назві дисциплін — це слова французького походження, Французької Республіки, ПЯТОЇ РЕСПУБЛІКИ, на гербі котрої зображено ликторский пучок з сокирою, ознака покарання, а не якісь там пряники. Ці слова: бетон, диплом, інженер, контроль, машина, організація й цивілізація, хоч й узяті від греків і римлян, але введені все-таки французами, а не німцями, чи то англійцями, з їх імператорами й королями.
Але щоб бути остаточно чесними, треба придивитися до своїх паспортних записів, згоден, от там тільки й може з'являється Азія, та й то якась не така, імена то єврейські. Щаслива я людина, мені не треба вибирати — ім'я слов'янське Володимир, тобто володар миру, по батькові латинське слово Victoria, богиня перемоги, й прізвище від латинського laurus. а це відкладає відбиток на свідомість.