Глава 29
Епілог
Криваве двадцяте століття і визвольна бротьба українського народу народила багато відомих і підзабутих героів. Кожен з борців заслуговує на меморіальну пам'ять в назвах шкіл, вулиць, літературних творах, а визначні постаті повинні стати героями кінострічок і телевізійних серіалів. Літературний герой Яна Флемінга Джеймс Бонд міг би позаздрити історії життя реального українського героя Юрія Лісовського (Горліс-Горського), якому випало стільки важких випробувань.
9 жовтня 2010 в селі Мельники Чигиринського району Черкаської області відкрито пам'ятник Юрію Горлісу-Горському. Пам'ятник збудовано за ініціативою благодійника Володимира Сапи. Пам'ятник має вигляд розгорнутої книжки з вирізьбленим портретом автора. Нижче — напис: «Юрій Горліс-Горський (Городянин-Лісовський), старшина Армії УНР, автор роману «Холодний яр». Ще нижче — козацька шабля і гілочка калини. На окремому камені напис: «Холодний Яр живий, він знає, хто свій, а хто ворог». Це одна з цитат роману, який виховав у Галичині десятки й сотні тисяч активних романтиків.
Героїчна боротьба Юрія Горліс-Горського завершилась відновленням незалежної української держави і сьогодні держава Україна віддячує своєму герою.
Вулиця Горліс-Горського існує в містах Дрогобич, Кременчуг, Кропивницький, Львів, Полтава, Рівне, Сміла.
У 1992 році «Холодний Яр» нарешті було видано в незалежній Україні, за яку і боролись герої цього документального роману.
У 2012 році побачила світ книга Юрія Горліса-Горського «Ми ще повернемось!» (упорядник книги Роман Коваль).
Сподіваюсь, що і цей роман приверне увагу читачів та влади до Народного Героя України Юрія Юрійовича Городянина-Лісовського (Горліс-Горського).
Відредаговано: 01.01.2024