"Третя сила має абсолютну владу над учасниками двобою.
Відмовившись засвоювати свій урок і створивши ситуацію двобою, вони визнали абсолютну владу третьої сили над ними."
Підручник "Третя Сила". Центр підготовки секретного проекту.
- Що буде, якщо обидві сторони однаково далекі від розуміння свого уроку? - поцікавилася я.
- Терези не можуть довго знаходитись в рівновазі. Вони будуть хилитися то в один, то в інший бік. Та ви маєте рацію - ситуація незначних коливань може стати затяжною. В такому випадку сторони будуть виснажувати одна одну і витрачати сили замість того, щоб засвоювати свій урок.
- Чи може одну із сторін осяяти рішення безпосередньо під час двобою? Наприклад, один із супротивників раптом зрозуміє, в чому полягає його урок.
- У такому разі він відступить. Не забувай, що головним уроком є почуття міри. Якщо з другим супротивником не станеться таке ж раптове прозріння, що змусило б його відступити, він рухатиметься вперед і потрапить у пастку. Сторона, у якої немає почуття міри, завжди програє тій стороні, у якої воно є.
Почуття міри означає, що у випадку, коли поточна стратегія вичерпала себе, час переходити до наступної стратегії. Той, у кого немає почуття міри, застрягає в одній стратегії, знову і знову намагаючись робити те саме. Через це він приречений на поразку, рано чи пізно.
Головний урок - це почуття міри.
- Людина, у якої є почуття міри, для мене виглядає виваженою і стриманою. Вона не заходить на чужу територію і не має надмірних амбіцій. Та як вона буде захищатися, якщо супротивник зазіхне на її територію.
- Спочатку потрібно зазначити, що люди з почуттям міри користуються повагою у соціальному середовищі. Навіть у кримінальному світі є ті, до кого спільнота виявляє повагу.
- Я згодна з вами, але як це допоможе захистити свою територію?
У мене не вкладалося в голові, що почуття міри саме по собі може стати засобом захисту.
- Чи знайоме тобі поняття "центр циклону"? В серці кожної бурі є зона повного спокою.
- Щось таке чула, - я і далі не могла зрозуміти, яким чином це стосується теми розмови.
- Людина з почуттям міри завжди знаходиться в центрі циклону. Чим менше у людей почуття міри, і чим частіше вони переходять міру у своїх думках, словах та вчинках, тим далі віддаляються від центру, потрапляючи в область бурхливих течій.
Всі пристрасті вирують на периферії циклону. Люди з почуттям міри і люди без нього існують в різних реальностях. Вони не можуть наблизитися один до одного до тих пір, поки не змінять свою внутрішню позицію.
- Тобто, дотримання почуття міри створює навколо мене зону спокою.
- Саме так! - мені здавалося, що викладач від захвату заплескає в долоні.
- Ти вловила суть. Хоча маю сказати, що тут ми певною мірою переходимо з області матеріального в область метафізичного.
Тільки метафізичного мені не вистачало. Все своє життя була матеріалісткою.
- Уяви собі випадок, коли в офісі бурхливо обговорюють нові плітки. Тільки один співробітник мовчки працює за своїм комп'ютером. Якщо він не втягнеться у вир емоційних пристрастей, його будуть обходити стороною, тому що люди, одержимі бажанням пліткувати, відчувають, що він не розділяє їхнього захвату, і будь-який контакт подіє на них як холодний душ, виводячи із стану підвищеної емоційності.
Якщо спокійна людина відмовляється змінити свою позицію, для того, щоб говорити з нею, емоційно збудженим людям доводиться змінити свою. Або ж вони проходять паралельними курсами, ніяк один з одним не взаємодіючи.
- Тобто, агресивна людина не може взаємодіяти із спокійною людною.
- Саме так. Щоб змусити супротивника зайняти позицію жертви, агресору потрібно спочатку вивести його з рівноваги. Якщо це не вдається, агресор зазнає поразки. На цьому базується мистецтво айкідо. Майстер айкідо ніколи не атакує, він тільки захищається, і ця позиція втілює ідеальний центр рівноваги. Майстер айкідо ніколи не втрачає рівноваги.
- Але ж ця позиція є статичною.
- В певному випадку можна сказати й так. Для відбиття нападу використовується енергія супротивника, причому це робиться в прямому і переносному значенні. Майстру айкідо потрібно просто змінити її напрямок і взяти нападаючого, який втратив рівновагу, під контроль.
Між тим, агресор ніколи не знаходиться в рівновазі. Його стан рівноваги завжди порушений. Коли він зустрічає людину з почуттям міри, перед ним постає вибір: повернутися до стану рівноваги або відійти від нього ще далі. В останньому випадку він стає схожим на бика, який несеться на тореадора, в останній момент заплющуючи очі. Це дозволяє тореадорові здійснити маневр.
Агресор не може об'єктивно сприймати навколишню дійсність. Його сприйняття завжди викривлене, що робить його вразливим. Це стається через відсутність почуття міри.
- Тобто, почуття міри дозволяє сприймати дійсність більш адекватно?
- Саме так! Ти знову вловила суть!
Викладач виглядав задоволеним.
- Сьогодні обійдемося без практики, - і він, як завжди, почав складати речі до своєї непоказної сумки.
- Зона спокою і об'єктивне сприйняття дійсності роблять людину невразливою?
- В теорії саме так, хоча на практиці можуть бути деякі нюанси. Про це поговоримо іншим разом.
Відредаговано: 20.12.2024