Післяпологова хандра, щоб її…
Потрібно відразу відзначити, що є різні за ступенем тяжкості психічні стани жінки після пологів.
Протягом перших двох тижнів найчастіше Ви можете відчувати плаксивість, дратівливість, розгубленість, тривожність. Ці емоційні хвилі обґрунтовані гормональним фоном. І невдовзі за сприятливих умов пройдуть самі.
Якщо протягом 2-3 тижнів Вам стає гірше, додається психосоматичні прояви (такі як головний біль, запаморочення, ломота в тілі), Вас відвідують страшні думки, Ви все частіше перебуваєте в поганому настрої і Ваш стан ніяк не покращується, слід звернутися до фахівця чи бодай щільно зайнятися своїм відновленням. Якщо у Вас післяпологова депресія, то такий стан необхідно лікувати інакше він може спричинити дуже негативні наслідки аж до летального результату.
Для довідки ознайомтеся з ознаками післяпологової депресії, щоб знати, коли варто всерйоз подумати про відвідування психолога/психіатра:
- Постійні перепади настрою;
- Надмірна плаксивість;
- Порушення сну (безсоння або підвищена сонливість);
- Втрата чи загострення апетиту;
- Постійна втома;
- Неадекватний рівень уваги дитині (або надмірна заклопотаність чи повна холодність);
- Постійні самобичування, страх бути поганою матір'ю;
- Психосоматика;
- Тривожність та панічні атаки;
- Найстрашніше - суїцидальні думки та бажання часом нашкодити собі чи дитині.
Останній варіант – однозначно клінічний. Однак, найчастіше, багато з перелічених первинних ознак можуть означати синдром хронічної втоми. У будь-якому випадку, щоб не допустити біди і допомогти собі вилізти з цих найнеприємніших станів потрібно, в першу чергу, зайнятися своїм здоров'ям (як фізичним так і психічним).
- Відпочинок. І знову мова про нього, як про ключового помічника. Повноцінний сон уночі та систематичний відпочинок вдень просто необхідні.
- Здоров'я. Так, з появою дитини ти геть-чисто забуваєш про своє здоров'я. Спочатку потрібно собі нагадувати навіть про те, що тобі треба в туалет. А коли справа стосується лікування, то всі ліки дитини пам'ятаєш напам'ять і даєш за розкладом, а собі - вже як вийде (випити таблетку раз на день або раз на тиждень - яка різниця?). Але такий підхід не може тривати вічно. Незабаром запас міцності твого організму вичерпається і що тоді?
- Харчування. Не варто боятися їсти! Так, бувають діти, які реагують на щось у маминому раціоні, але таке трапляється не так часто. Для перестрахування додавайте деякі продукти поступово, спостерігаючи за станом малюка. Але безліч фруктів та овочів, м'ясо та рибу Ви просто зобов'язані споживати у нормальних кількостях.
- Спорт! Фізичні навантаження підтримують тіло в тонусі, допомагають зарядитися енергією та розвантажити голову. Можна хоча б просто танцювати під улюблені пісні або робити розминку під-час прогулянки з дитиною.
- Повернення до колишнього життя. Іноді необхідне перемикання на звичайні речі, які зараз здаються розкішшю, а раніше були Вашою буденністю. Як то зробити манікюр, посидіти в кафе з подружкою чи самій сходити в магазин за покупками. Безумовно, заняття хобі відіграє важливу роль.
- Пошук кола за інтересами. Різні мамські форуми, сусідка з дитиною за віком як Ваша, подружка, яка теж нещодавно народила - будь-які варіанти, але це повинні бути люди, яким Ви можете сказати "як все дістало!" і "ой, а я думала тільки в мене так!". На якийсь період життя це може допомогти, головне не застрягти в скиглі надовго, а використовувати це джерело виключно для періодичної підтримки.
- Зупинитися та "відкрити очі". Ось Ви гасаєте за дитиною, насупивши лоба і всередині у Вас все закипає, адже ще стільки справ, а ви штани півгодини одягнути не можете. Зупиніться на секунду і подивіться на все з іншого боку. Побачте всю комічність ситуації, почуйте радісний сміх дитини, яка в інший час, напевно, викликала б у Вас усмішку, розгляньте її щасливе обличчя, і Ви самі здивуєтеся новизні картинки. Може здатися, що Ви ніби й не помічали весь цей час своєї дитини, оскільки були занурені в рутину. Ваша роздратування вщухне, і Ви зможете спокійно доробити справи, не зірвавшись на дитину.
Також зупиняйтеся на мить, коли Ви вийшли на прогулянку або в моменти відпочинку, щоб максимально сприйняти "тут і зараз".
- Якщо хочеться засумувати – посумуйте. Пориньте в смуток повністю. Дайте собі півгодини або 15 хвилин неймовірного всепоглинаючого смутку. Потім вмийтеся, станцюйте під веселу пісню, заспівайте разом з виконавцем і Вам точно стане легше.
- Не ставитися до себе занадто суворо. Якщо навчитися прощати свої помилки, їх набагато простіше попередити надалі.
- Маленькі радості та прості задоволення. Пінна ванна, нова дрібничка в будинок, чашка кави в тиші, похід із чоловіком у кіно, букет квітів - все те, що дарує позитивні емоції, має допомогти витягнути Вас з нудьги.
Візьміть листок та напишіть 10 речей, якими Ви можете балувати себе за гроші та 10 – безкоштовно. Щодня виконуйте 2 пункти цього списку.