Макс
Через Світлану наша сімейна вечеря виходить злегка натягнутою. Мати згадує про неї через кожних десять хвилин, розхвалює, розповідає про нову посаду, про те яка вона розумна, цілеспрямована дівчина, і все поглядає на мене, чекаючи якоїсь реакції на свої слова. Я ж трохи різкіше ніж слідувало прошу закрити цю тему, тому що чим менше я знаю про життя колишньої дружини, тим менше думаю про неї. На щастя, батько переводить розмову на іншу тему і залишок вечора проходить спокійно і душевно. Як раніше, тільки без колишньої дружини.
Уже біля дверей, коли я збираюся додому, мати раптом вирішує все ж таки виговорити мені те, що її так турбує:
— Максиме, синку, ти так довго не заводиш ніяких стосунків, не одружуєшся, я думала що ти все ще любиш Світлану, але якщо це не так, то в чому причина такого відлюдницького життя? Я ж хочу онуків ще побачити, скільки нам з батьком залишилося жити-то?
— Мамо, ну що ти таке кажеш, а? До того ж, є Олена, з неї і вимагайте онуків, а я ще не готовий. Але жінка у мене є, так що за це тобі точно не варто хвилюватися, — майже не брешу я.
— Ох, правда? – очі матері загоряються цікавістю. – Чому ж ніколи не говорив про неї? Може влаштуємо сімейну вечерю?
— Ще рано мам, але як зберуся – відразу ж повідомлю, - цілую її в щоку, прощаюся й виходжу з батьківського дому.
Якийсь час я просто сиджу в машині, поглядаючи на палаюче світло в вікнах багатоповерхівки і ловлю себе на тому, що вже кілька хвилин витріщаюсь в бік квартири колишньої. Це дратує мене. Адже стільки часу не думав про неї, а сьогодні наче щось надірвалося всередині і блок розвалився. Заводжу мотор і мчу подалі звідси, мріючи про те, щоб моя колишня звалила кудись далеко і більше не муляла очі.
Додому повертаюся не в найкращому настрої. Виснажений і вичавлений. Завалююся на ліжко, тільки закриваю очі, як на всю квартиру лунає дверний дзвінок.
— Кого там принесло? – бурчу собі під ніс і піднімаюся з ліжка. Плентаюся до дверей і з подивом виявляю за нею Ігоря і Віку. – Трапилось щось? – з підозрілостю питаю я, дивлячись на їх кислі обличчя.
— Можна увійти? Є розмова. – Ігор виглядає дещо нервовим, руки в кишенях, скоса поглядає на сумну Вікторію і мені навіть в голову не приходить про що ми можемо розмовляти об одинадцятій ночі.
— Звичайно, — я відходжу в сторону, пропускаючи їх всередину і закриваю двері. – То що таке? – питаю, бо ця парочка все ще загадково мовчить.
— Ми були у Ірини, - починає Ігор і я напружуюся. Боюся почути погані новини. Прикриваю очі, відчуваю як в легенях закінчується повітря. Дивна реакція на долю незнайомки. – Вона все так само без свідомості, я поговорив з лікарями, ніхто толком нічого не може сказати. Дитину перевели в дитяче відділення, її не можуть більше тримати в пологовому будинку. Якщо найближчим часом ніхто з родичів не забере хлопчика, або Іра не прокинеться, то почнуть оформляти документи і відправлять його в будинок маляти.
— Ось як... - видихаю я.
— Максиме, ми з Ігорем вирішили забрати хлопчика до себе на той час, поки Іра буде в лікарні, — рішуче заявляє Віка і моя брова повзе вгору від подиву. — Іра жила тільки з бабусею, в якомусь селі, її мати за кордоном, а вирішувати щось потрібно прямо зараз.
— Так, я знаю, їздив до неї додому, знайшов адресу прописки, але розповісти про реальний стан справ так і не зміг. Нема чого нервувати літній жінці, може, через день-два все обійдеться, а я своїми новинами даремно тільки потривожу її, — я відводжу погляд убік.
Насправді це не єдина причина того, чому я так і не зміг розповісти правду родичці Ірини. Просто всередині мене все ще свіжі спогади про те, як мені довелося розповісти своїй бабусі, що дід помер прямо на операційному столі. Я добрих півгодини простояв під дверима її квартири, збираючись з думками і підбираючи правильні слова, тому що знав — навіть у свої вісімдесят чотири вони кохали один одного так само як і в двадцять. І я ніколи не забуду її розгублений погляд, сльози в очах, те як вона осіла на диван і мовчала кілька годин, намагаючись усвідомити втрату.
— Я б не хотіла щоб з моєю дитиною сталося те ж саме, тому збираюся якийсь час доглянути за малюком. Думаю, Іра буде рада цьому.
— Хороша ідея, — киваю головою і видихаю від полегшення, розуміючи, що пацан тепер не мій головний біль.
Ігор і Віка не рухаються з місць, не збираються йти геть, дивляться на мене з надією в погляді і я не розумію чого вони хочуть саме від мене. Схвалення? Ну, що ж, молодці.
— Щось ще? — запитую я.
— Справа в тому, — починає Ігор, — що нам дитину не віддадуть, за законом не мають права, але в лікарні та пологовому будинку всі впевнені що ти її батько, тому ми хотіли попросити тебе допомогти нам забрати хлопчика.
— Погана ідея, — кажу я, не даючи закінчити пропозицію Ігорю.
— Макс, ми б не просили про допомогу, якщо б могли самостійно вирішити цю проблему. — Починає заводитися Ігор і тепер я точно впізнаю в ньому свого сусіда.
Ми з Ігорем буравимо один одного впертими поглядами. Для нього все так просто: забери дитину, запиши на себе, а ми за нею приглягнмо. А те що в разі чого вся відповідальність за хлопчика ляже на мене ніхто не подумав? Та й де гарантії, що Віка не примчить до мене завтра і не скаже забирати його назад?