У підсобці плітки не вщухали. Обідня перерва була найкращим приводом для перемивання кісток односельців. Цього разу говорили про Ярину.
– Бачила синці? Вона хоче приховати їх під косинкою на шиї, та я все одно бачила! – не вгавала Петрівна, намащуючи шматок хліба маслом.
– Та де вона швендяє? Останнім часом я не бачила її з кимось, – висока білява медсестра замислено перебирала в голові потенційних кавалерів Ярини.
– Ти бачила, як дяк дивився на неї в неділю в церкві? Всі знають, що його жінка дурнувата. Ще зробить щось нашій Чупакабрі. Може то вона…
– Колеги, заспокойтеся! Я все вивідала.
До підсобки увійшла дитяча лікарка. Вона, як і більшість, не любила Ярину і була не проти підлити масла у вогонь.
– Він їй дрова привіз минулого тижня. Його матрона розлютилася. Обіцяла Чупакабрі патли повисмикувати. Тепер ця з синцями ходить. Робіть висновки.
Важке жіноче зітхання здійнялося у повітрі і плавно осіло, ніби осіннє листя.
***
Тиждень потому синці зникли. Ярина досі не могла відійти від того, що трапилося. Вона ніколи не бачила Графа таким злим. Хоча, ні. Подібне трапилося років десять тому, коли на весіллі друзів її напросився провести додому хлопець із сусіднього села. Ярина пам’ятала все до найдрібніших деталей. Вони вийшли на порожню вулицю опівночі, залишивши позаду весільний гамір. Юнак жартував, намагаючись справити враження на дівчину. Ярина докладала надлюдських зусиль, вдаючи безтурботність, проте тінь Графа слідувала за ними, з’являючись то по один бік шляху у полях, то по інший. Врешті молоді люди зупинилися біля недобудованої хати. Як вони опинилися всередині будинку, дівчина не пам’ятала. Певно, домашнє вино затьмарило розум обом і через кілька хвилин хлопець поліз цілуватися. Ярина й сама віддалася почуттям, забувши про обачність. Проте наступної миті стіни затряслися, ніби над хатою збили москальську ракету. Шибки задзеленчали і ще через секунду розбилися. Уламки скла розлетілися в різні боки. Хлопець закрив собою Ярину. Скло посипалося на землю, проте стіни й далі трясло. Дівчина дивилася у перелякані очі юнака. Той завмер, не звертаючи увагу на шмат скла, який застряг у його спині.
Ярина не пригадувала, як викликала швидку, як пояснювала те, що сталося. Свідомість хлопця також стерла події тієї ночі. Та не минуло й року, як він загинув, розбившись на мотоциклі неподалік злощасного будинку.
Тоді Ярина теж ховала синці під шаликом. Іноді їй вдавалося подрімати на роботі під час обідньої перерви. Вночі, тільки-но її голова торкалася подушки, на груди навалювалося щось важке і починало душити. Дівчина марно намагалася розплющити очі чи бодай дотягнутися руками до нападника. Врешті Граф її пробачив і Ярина знову змогла спати спокійно.
***
Діра у паркані баби Іванки зяяла як паща голодного хижака. Назар стояв збоку, чухаючи потилицю.
– Як то сталося? Хто знову відірвав?
– Та скільки то років вже! Ще мій тато клав той паркан.
– То здався би новий. З ким ви живете, бабцю?
– З котом. Не треба мені нового, – буркнула баба Іванка. – На мій вік стане.
Назар помітив самотню фігуру в кінці вулиці. Ярина поверталася додому з роботи. Чоловік враз забув і про бабу, і про діру в паркані.
– Привіт! Давно тебе не бачив, – поспішив він назустріч Ярині.
Та перелякано зупинилася, застережливо виставивши руку перед собою.
– Вибач, я поспішаю.
– Та стривай, – благально глянув на неї Назар. – Я лиш хотів спитати, як ти?
– Все гаразд, – Ярина підвела на нього втомлений погляд.
– А я от знову буду паркан бабі Іванці лагодити. Далі хтось дошку зламав.
– Нема сенсу, – зітхнула жінка.
– Чому?
Ярина хотіла минути Назара, та він перегородив їй шлях.
– Можна я зайду?
– Ні! – погляд жінки спалахнув. – Заради Бога, не чіпай мене!
Чоловік хотів заперечити, та раптом в грудях стиснуло і він похитнувся.
– Тобі зле? – Ярина враз забула всі перестороги, і схопила його за плече.
– Щось тисне, – Назар спробував втриматися на ногах.
Жінка кинулася додому, залишивши його посеред дороги.
– Отакої, – переводячи подих, прошепотів чоловік. – Я тут вмираю, а ти лишаєш мене одного!
***
Ярина тихо зачинила за собою двері в комірчину. Над головою дзенькнула підкова-оберіг. Жінка розпустила волосся, одягла довгу футболку на голе тіло і, схопивши наплічник, вийшла з хати.
Поволі втома покидала її. Ярина йшла польовою дорогою, тримаючи в руках шльопанці та вдихаючи на повні груди свіже нічне повітря. Колоски стиглої пшениці лоскотали долоні, роса змочила босі стопи. Врешті жінка зупинилася на узліссі. Ліс спав, ліниво колишучи гіллям. Повний місяць осяяв долину і Ярина скористалася моментом, аби назбирати лікарських трав. Древні знання передались їй у спадок від мами, а тій, у свою чергу, – від бабусі. Саме завдяки ньому вона «витягувала» своїх найважчих пацієнтів з того світу. Вони дякували лікарці за порятунок, а потім перешіптувалися за її спиною, називаючи відьмою. Ярина давно усвідомила людську фальшивість і намагалася нікого не впускати у своє життя. У неї не було друзів, та й звичайних знайомих, з якими можна було випити кави, теж не було. Щодо стосунків, жінка змирилася з тим, що Граф ніколи її не відпустить. Та іноді серце щемливо стискалося, тілом прокочувалася хвиля приспаних бажань, але і це Ярина списувала на цикл та гормони.