Мабуть, немає серед нас людини, яка б не чула оту дурнувату приказку: “За двома зайцями поженешся - жодного не спіймаєш”. І, мабуть, у випадку з зайцями вона дійсно справедлива. Може, ще до романтичних стосунків можна її прикласти. Але аж ніяк не до справ.
Звісно, нам, простим людям, до напівлегендарного Юлія Цезаря з його вмінням одночасно робити декілька справ далекувато. Але це не означає, що цю навичку не варто тренувати. Бо вона - сюрприз! - значно допомагає економити час.
Найбанальніший приклад: прогулянка і прослуховування подкасту чи аудіокниги. Звісно, якщо ти гуляєш незнайомим містом, або знаходишся в небезпечному районі, варто сконцентруватись на навколишньому середовищі. Але якщо ти ходиш добре знайомими місцями (ну, наприклад, чимчикуєш до магазину, кілометр туди, кілометр назад, пригода на 15 хвилин), то цілком можна зосередитись на власних навушниках. А там - ввімкнути щось цікаве та корисне, або розважальне, те, що тобі б однаково хотілось послухати. Але не виділяти на це окремий час, а сумістити з прогулянкою.
Готування їжі та перегляд фільмів, чи хоча б роликів на Ютуб - ще одна класична комбінація. Так, під час занять кулінарною магією в нас зазвичай знаходиться час, який ми не можемо витратити буквально на будь-що, тому що треба приглядати за їжею, яка вариться або смажиться. Треба бути на кухні і одним оком приглядати за нею. Але що ж робити, якщо підлога вилизана, посуд перемитий, а в вікна виглядати не соромно? Чому б не дізнатись щось нове або принаймні не розважитись, переглядаючи улюблене шоу?
Найголовніший принцип грамотного об’єднання задач - не поєднувати декілька справ, які вимагають зосередженості. Навряд чи тобі вдасться одночасно грати в комп’ютерну гру і дивитись серіал, при цьому мати успіхи в грі і не втрачати розуміння сюжету. Або паралельно читати і писати різні тексти. А от якщо одна зі справ робиться “на автопілоті” або в ній є суттєві перерви - тоді її можна легко суміщувати з іншими задачами. Сміливо користуйся цим.
Але варто пам’ятати, що деяким задачам варто надавати найвищий пріоритет і фокусувати на них свою увагу повністю, навіть якщо здається, що їх можна легко поєднати з іншими. В теорії, ти можеш розмовляти з партнером і мити вікно - але якщо розмова важлива і серйозна, і людині потрібна твоя підтримка і увага, то відволікання на будь-які сторонні дії вона буде сприймати як ознаку неповаги до себе, своїх проблем і почуттів. Крім того, своїм улюбленим заняттям можна присвятити певний час і просто насолоджуватись, не намагаючись оптимізувати все навколо. Якщо тобі подобається ніжитись у ванній і фокусуватись на своїх відчуттях - не обов’язково тянути з собою ноутбук або книжку, щоб паралельно зайнятись чимось “корисним”. А обіймашки з партнером - не найкращий час для обмірковування робочих завдань. Деякі заняття варті того, щоб бути “в моменті”, займаючись ними, твоя задача в тайм-менеджменті - виокремити їх з повсякденної рутини і знайти для них найбільш слушний час в своєму графіку. Або навіть іноді піддаватись миттєвому пориву - однаково все в своєму житті не сплануєш…
Тож бажаю тобі вдалого полювання на всіх зайців, які ти визначиш собі за мету, і нехай вони частіше бігають в одному напрямку!
Квест шостий: знайди в своєму графіку п’ять справ, які можна поєднати з іншими, і спробуй це зробити, не втрачаючи ефективності в жодній з них.