“Ох, знову ці плани!” - напевне, скажеш ти, подивившись на заголовок. “Знову я мушу підкорити своє життя, свій політ душі якимось нікому не потрібним графікам і нотаткам в календарях!”
Ні, не мусиш - скажу я. Але й плисти за течією все життя - не найкраща стратегія, і треба вміти іноді трохи погребти руками в бажаному напрямку. А щоб знати, який напрямок бажаний - нам і знадобиться таке-сяке планування. Принаймні для того, щоб не впустити момент, коли вітер буде попутнім.
Отже, ми вже визначились з пріоритетами і з тим, як не витрачати багато зайвого часу на непотрібні чи маловажливі дурниці. Тепер поговоримо про більш глобальні речі. Наприклад - твої плани на життя.
Якщо тобі досі здавалось, що тайм-менеджмент - це про те, що і як ти будеш робити завтра, максимум - протягом тижня, то маєш переосмислювати свої погляди. Твоя глобальна задача - вірно керувати всім часом, який тобі відведений на цьому світі. Тож подумай, де ти бачиш себе років через десять або двадцять, відмахнувшись від дурних асоціацій зі співбесідами. І подумай, що тобі для цього потрібно і як це втиснути в свій поточний графік.
Банальний приклад: Юля мріє про заміжжя, трьох дітей і щасливу сім’ю. Але їй вже 35, і в неї нема ні хлопця, ні дитини. Та й на побачення ходити вона не поспішає. А годинник цокає, як кажуть всі навколо!
Звісно, Юля має цілковите право просто тримати цю мрію в голові як щось мотивуюче, але недосяжне, і займатись зовсім іншими справами. Але в такому випадку вона має повністю усвідомлювати, що ця картинка сім’ї в голові - просто прикольний образ, до якого не варто всерйоз прагнути. А ще краще - поставити собі за мету щось інше. Бо інакше мозок буде весь час відчувати сильний дисонанс між мрією і дією (хочу заміж, але відшиваю всіх хлопців; хочу досягти успіху в кар’єрі, але частіше сиджу в “Фейсбуці”, ніж працюю; хочу поїхати в навколосвітню подорож, але витрачаю всі гроші на непотрібні дрібниці і так далі). Тільки чесність з собою допоможе чогось досягти.
Ще один важливий для планування глобальний нюанс - розуміння власних біоритмів. Ти можеш бути ранньою пташкою, що вітає сонце о шостій ранку радісним цвіріньканням, але, наче той папужка, відключається, щойно настають сутінки. Можеш бути совою, що ладна спати до обіду, а потім працювати, допоки сусід зверху не затягне свою жайворонячу пісню, супроводжуючи її тупотом ніг за відсутності барабанної установки. Чи якоюсь іншою птахою-мутантом. Але ти маєш вивчити себе і свої біоритми, а потім - підлаштувати під них своє життя.
Хтось каже, що цей світ створений для жайворонків, але я як сова з хронічним стажем роботи в вечірню чи нічну зміну з цим не погоджуюсь. Треба лише знайти той варіант роботи чи іншої діяльності, який можна виконувати найбільш ефективно в ті години, коли ти маєш на неї сили. І всі будуть задоволені - навіть твої клієнти. Але це не точно. З ними ніколи не вгадаєш…
І, звісно, не можна забувати про навчання. Це - одна з найкращих інвестицій власного часу. Ні, я не раджу бути “вічним студентом” чи розсіювати свою увагу на безліч всіляких курсів, але визначити, які саме скіли тобі варто розвинути, і працювати в цьому напрямку - необхідно.
Мова не лише про навички, які потрібні тобі для роботи. Твоя любов до катання на конях чи мрія пожити в іншій країні також вимагає розвитку певних навичок та витрат часу. Але, коли ти йдеш до своєї справжньої мети, а не тої, яка нав’язана тобі суспільством - вчитись дуже легко і цікаво, і неважливо, чи ми про оволодіння новою мовою, чи про досвід прибирання за своїм улюбленцем. І це ті речі, на які не варто жалкувати свого часу - як би ви не намагались його зекономити. Бо ж живемо ми саме для них.
Квест четвертий: визначся вже нарешті, чого ти хочеш від цього життя і які навички тобі для цього потрібні. І знайди спосіб вбудувати їх у свій графік.