– Завтра вдягайтеся зручно, жодних спідниць і підборів, – у передостанній день попереджають кураторки. Очевидно, що в першу чергу – себе самих.
Автобус, розфарбований ромашками, привозить їх до берега В’юнкої – головної ріки-артерії Квітова.
– О, чого я не взяв м’яча! – вигукує непосидючий Даня. – Зараз би у пляжний волейбол, чотири на чотири…
– Сподіваюся, – мимрить під ніс кудрява Софійка, – пляжем усе й скінчиться.
Попри її чаяння, на пляжі вони не зупиняються. Перетинають його й опиняються біля станції прокату каное, каяків і байдарок.
Хлопці вражено присвистують, дівчата переглядаються. Такого формату вже точно ніхто не очікував.
Робітники станції проводять інструктаж з керування одномісним каяком.
– Ні, я не попливу! – ледь не верещить Софійка. – Я боюся води! Я не вмію плавати!
– Плавати необов’язково, – Стас піднімає вгору вказівний палець. – Обов’язково гребти.
Найстарші дівчата, Аня та Валя, радять Софійці взяти себе в руки, та вона не чує.
– Так не чесно! – вищить вона. – Я стресостійка, я вмію контролювати емоції! Тільки не у воді!!!
– Софіє, ви відмовляєтеся від закінчення Школи? – хмуриться кураторка Іра, цього разу незвично яскрава. На ній жовтий спортивний костюм, який добре видно здаля.
– Ні! – кричить Софійка. – Дайте мені інше завдання! Я все зроблю. Я можу дібратися пішки, чи на велосипеді, тільки скажіть куди!
– Софіє, або ви беретеся за весла, або ми дякуємо вам за участь і прощаємося назавжди.
Продовжуючи лаятися на всі боки, розмазуючи сльози та туш по щоках, Софійка сідає в каяк. Сплав розпочато.
Спочатку все рухається, як змащений віз. Команда пливе повільно, насолоджується краєвидами обабіч ріки. У затоці течія слабка, нікуди не підганяє. Але ось затока закінчується, течія зростає, а русло звужується, починаються пороги. Доводиться маневрувати. Руки швидко втомлюються від незвичних рухів, спини ниють. Попереду повалене дерево на всю ширину ріки. Тут або виходити на берег і тягти каяк на собі, або пригинатися і проповзати під вербою вплав: між нею й водою є невеличкий проміжок. Звісно, спішуватися всім ліньки. Один за одним вони рухаються крізь тісний портал і радісно гукають решті з потойбіччя: агов, це не складно! Гайда за нами!
Ось і черга Ренати. Головне – не розігнутися передчасно, щоб не гепнутися потилицею об старезну вербу. Першопрохідці допомагають, тягнуть каяк уперед. Аж ось! Удар, тріск, зойки! «Дерево рухнуло!» – жахається Рената. Самохіть розгруповується і з розгону б’ється об стовбур.
– Ааа! – кричить Рената.
– Ааа! – кричить хтось іще. Хтось один чи всі? Рената здає назад, врізається у каяк наступний. Але в ньому – нікого! З-за поваленого дерева вже кролем пливе Стас, і Рената помічає, що за порожнім каяком плескається у воді Софія. Тоне?!
Стас витягає Софію на берег, повертається за Ренатою.
– Її каяк розгорнуло течією, – вже на суші пояснюють дівчата, що пливли позаду. – І він врізався у дерево.
– Я намагалася відштовхнутися від нього веслом, – стукотить зубами Софійка, загорнена у рушник Марго. – Але мене хтось схопив!
– Дерево-маніяк, – качається зо сміху Даня і знімає мокру компанію на цифрову мильницю. – На тебе напало дерево!
Стас штовхає його у плече. Розправляє дреди, щоб просихали, стискає Софійці руку:
– Ти просто зачепилася капюшоном за гілку.
Тепер усе стає на свої місця: гілка оглушливо тріснула і налякала Ренату. Вона різко випросталася, штовхнула каяк Софії, дівчина втратила рівновагу і врешті впала за борт.
– Вибач, – зніяковіло сміється Рената. – Уявляю, що ти пережила!
– Та нічого, – сміється й собі Софія і з-під вій зиркає на оголені плечі Стаса.
Далі пливуть без пригод. Навіть розважаються: вишукуються то в ланцюг, то у коло, а то взагалі – відтворюють відомі сузір’я. Криницю, Стожари, Великий Віз…
Допливають до загадкового тунелю: з деревами у воді, з ліанами, що обплітають порепані стіни, зі зграями кажанів.
– Це секретна гілка метро, – сповіщають кураторки. – Недобудована і закинута.
Колись давно, за наказом влади, проект зупинили і затопили шахту. Згодом про це місце усі забули. Природа ж не гаяла часу і перетворила монументальну споруду у дивовижне видовище.
– Це вам прощальний подарунок, – всміхається, чи не вперше, Іра.
Заледве не торкаючись тім’ями стелі, «аномали» запливають углиб метро. Ахкають: у повній темряві світиться жовтими вогниками плавуча платформа, а на ній – три дівчини з бандурами та хлопець із кобзою.
За порадою кураторок, студенти беруться за каяки один одного, щоб триматися купи. Музики торкаються струн, і спини студентів беруться сиротами. Концерт у приголомшливій атмосфері – ось що наостанок влаштували їм організатори «Школи».
Магічно палають ліхтарики уздовж плавучої сцени. Відлуння ловить і повторює кожну тужливу ноту, і жоден кажан не наважується пискнути, ба навіть змахнути крилом.
Студенти ховають очі один від одного. Усвідомлюють, що це кінець. Завтра вони здадуть сценарії, а після вихідних журі винесе вердикт. Одного з них, тільки одного, візьмуть працювати на «Сміх:ТБ». Для решти… Для решти все закінчиться. І ніхто не бажає уявляти, чи є воно – життя за бортом.