1. Масонські організації
Передумови появи масонського руху
Після Великої Французької революції ідеї Просвітництва, Рівності, Свободи і Братерства почали поступово розповсюджуватися по Європі. Їх прихильники закликали людей до боротьби з монархічними режимами, проти соціального поневолення, за свободу людини.
Одна з форм суспільного руху була у вигляді масонства.
Що таке масонство?
Масо́нство — це морально-етичний рух у вигляді закритої (таємної) організації (ложі), куди входять найбільш визначні для суспільства люди. Масонство в нові часи історії — наднаціональний релігійно-етичний рух, що виник в Англії на початку XVIII ст. Прихильники масонів закликали до морального вдосконалення людей та їх об’єднання, попри релігійні та національні відмінності, на принципах братерства, рівності та взаємодопомоги.
Цілі і особливості масонів українських земель
Цілями масонських організацій були:
• Вдосконалення людини, її внутрішнього світу як способу вдосконалення суспільства і позбавлення її від недоліків своєю високоморальною поведінкою. Один з основних принципів - невтручання в політику.
• Об'єднання всіх народів світу на основі братства, рівності, взаємодопомоги в розумне суспільство, «кожний член якого робить свій внесок, щоб воно було корисним і приємним для всіх».
Існували польські, російські та українські масонські організації. Польські таємно обговорювали відновлення Речі Посполитої. Російські виступали за прогресивні реформи по всій імперії.
Українські масони, на відміну від масонів Західної Європи, ставили перед собою й політичні задачі. Хоч масонство заперечувало національні межі, але в умовах становища українських земель поступово формувався протест проти національного гноблення. Тому серед українських масонів поширювалися ідеї слов'янської федерації, в якій українці були б рівними серед рівних, а також ідея державності України.
Членами масонських організацій (лож) стали представники дворянства та інтелігенції. Серед них були вчителі, письменники, військові, лікарі, архітектори, купці, а також декілька представників старшинсько-шляхетських родин.
Найбільш відомі масонські організації
Першу масонську організацію «Ложа безсмертя» було утворено в Києві 1784 року. Згодом виникли «Понт Евксинський», «Три царства природи» в Одесі, «Мінерва» в селі Буцьківці на Поділлі, «З’єднані слов’яни» в Києві, «Любов до істини» в Полтаві та деякі інші.
Київська масонська ложа «З’єднані слов'яни» виступали за об’єднання усіх слов’янських народів (поляків, українців, чехів, болгар тощо) в єдину державу.
У 1818-1819 роках в Полтаві існувала масонська ложа «Любов до істини».
До неї входили поміщики С. Кочубей, В. Тарнавський, В. Лукашевич, І. Котляревський, В. Капніст, а також офіцер М. Новіков. Вони пропагандували любов до історичного минулого, ідеї слов’янської єдності в майбутній республіці. Учасник цієї ложі поміщик Василь Лукашевич створив Малоросійське Товариство — громадсько-політичну організацію, яка ставила за мету здобуття незалежності або широкої автономії України, в рамках відновленої Польщі чи Росії, написав програму «Катахезіс автономіста».
Російська імперська поліція заборонила членам цієї ложі збиратися.
У 1822 році цар Олександр І суворо заборонив діяльність усіх масонських лож по всій Російській імперії.
2. Джерела декабризму
Хто такі декабристи?
Декабристи (від рос. «декабрь» - грудень) – це революціонери, вихідці з дворянського стану, які підняли повстання проти царизму у грудні 1825 року. Серед декабристів були і росіяни, і українці за національністю.
З декабристами пов’язана важлива сторінка суспільно-політичного руху, як у Наддніпрянській Україні, так і в Росії.
Причини виступу декабристів
Усі декабристи були дворянами, багато з них служили офіцерами в російській армії. Війна 1812 року з Наполеоном зблизила майбутніх декабристів з простим народом, виховала в них патріотичний дух.
Через деякий час у декабристів виникло розуміння, що кріпацтво і самодержавство (царська влада) є головними причинами відсталості Росії.
Великий вплив на декабристів мало знайомство з ідеями Великої Французької революції, Просвітництва. Багато чого вони побачили під час закордонних походів російської армії 1813-1814 років. Певний вплив на декабристів мали революційні і національно-визвольні рухи в Європі.
Відредаговано: 03.03.2024