1. Українські партії та політичні об’єднання у Польщі
Українське націонал-демократичне об’єднання (УНДО)
У визвольній боротьбі трудящих західноукраїнських земель брали участь різні політичні сили, які виражали інтереси різних класів і соціальних груп. Існували партії соціал-демократичного, праворадикального (націоналістичного) спрямування, а також ліворадикального (комуністичного), які виступали за об’єднання з Радянською Україною (УРСР). Більшість таких партій виникли на Галичині, яка входила до складу Польщі.
У 1925 році, за ініціативою Дмитра Левицького ряд дрібних соціалістичних, центристських партій об’єдналися у міжпартійне угрупування - Українське націонал-демократичне об’єднання (УНДО).
Мета: здобуття широкої автономії українських земель в рамках Польщі, добитися визнання української мови, культури, а згодом – здобути самостійність Західної України.
Партія використовувала в основному легальні парламентські методи боротьби. В УНДО ввійшла українська інтелектуальна еліта: В. Бачинський, С. Витвицький, Д. Левицький, К. Левицький інші.
У 1935 році УНДО очолив Василь Мудрий.
Об’єднання визнало пріоритет Польської держави, підписало угоду «Нормалізація». Члени об’єднання добилися від польського уряду:
Але не всім українським діячам сподобалися поступливість УНДО польській владі Ю. Пілсудського.
Український монархізм В’ячеслава Липинського
На початку 20-х років серед політичних партій став помітним «Український союз хліборобів-державників» (УСХД) на чолі з В’ячеславом Казимировичем Липинським. Він критикував націоналізм. В «Листах до братів хліборобів» В. Липинський доводив рівність прав усіх націй у творенні майбутньої України, виступав за свободу людини, релігійних вірувань.
Мета партії УСХД: в майбутньому Україна повинна бути вільною від всякого впливу; потрібно встановити в ній конституційну монархію, на чолі з гетьманом. На думку В’ячеслава Липинського головна проблема України, що вона не пройшла через монархічну стадію розвитку. Тому в ній часто буває розбрат і анархія. Влада монарха дисциплінує, консолідує націю. Влада гетьмана буде спадковою, обмежена Конституцією держави і Парламентом.
Так чином В. Липинський став одним з небагатьох політиків, хто захищав український монархізм. До партії вступив гетьман у екзилі Павло Скоропадський.
Але у 1931 році В’ячеслав Липинський раптово помер у Відні від серцевої хвороби. Його партія припинила існування.
Окремі молоді політичні діячі були розчаровані тим, що соціал-демократичний рух не призводить до швидких позитивних змін. Повільність перетворень, компроміси , ідейні розходження у середовищі українських партій їх лякали. Вони вважали, що лише у жорстокій збройній боротьбі можна швидше здобути свободу Україні. Ці прагнення вилилися у утворення максимально правих, крайніх течій національно-визвольного руху.
2. Організація Українських націоналістів (ОУН): мета, ідеологія
Причини утворення ОУН
Причини утворення: