1. Західноукраїнські землі під владою Польщі
А. Правовий статус українських територій
25 червня 1919 року представники Антанти на Паризькій конференції визнали права Польщі на окупацію Східної Галичини. До середини липня 1919 року польські війська окупували усю Східну Галичину і Волинь, знищивши Західноукраїнську народну республіку (ЗУНР). Остаточно ці землі були віддані Польщі урядом С. Петлюри за Варшавським договором 1920 року. Після Радянсько-польської війни назріла нова потреба чіткого поділу цих земель між державами.
18 березня 1921 року між Радянською Росією і Польщею було підписано Ризький мирний договір, за умовами якого Польща визнавала існування Української Соціалістичної Радянської республіки (Правобережна Україна відходила до складу УСРР).
Таким чином, у 1920 році, під владу Польщі остаточно відійшли західні райони України та Білорусії, серед яких Холмщина, Підляшшя, Західна Волинь і Західне Полісся, також за Польщею залишалась Східна Галичина. Польський уряд зобов’язувався гарантувати мовні та релігійні права українцям в Польщі. Але цих зобов’язань він ніколи не дотримувався.
У 20-30 роках Польща була унітарною державою, з авторитарною, жорсткою владою.
Тому уряд Польщі ліквідував галицьку автономію і сейм. Українські землі офіційно називалися «Східна Младопольща». Ще їх називали «східні креси». За Конституцією 1921 року тут керували польські урядові комісари.
Б. Культурне і національне становище українців у Польщі
На цій території проживало близько 6 мільйонів українців. Польський уряд проводив дискримінаційні дії по відношенню до українців:
За «Кресовим законом» 1924 року дозволялася «двомовна» школа. Але, по суті – школа залишалася польською, вчителями були переважно поляки, які не знали української мови. Українські школи були закриті (за рідкісними виключеннями).
Результат: у 30-х роках 70% українців у Польщі були неписьменними чи малописьменними. З 138 державних середніх шкіл на Галичині залишилося лише 5 шкіл. У Львівському університеті, інших вузах українська мова не вивчалася, не викладалася.
В. Опір українців дискримінаційній політиці