1. Рішення VІІІ Всеросійської конференції РКП(б)
«Про радянську владу на Україні»
У 1920 році Українська соціалістична радянська республіка була відновлена. Столицею стало місто Харків. Для радянської влади було дуже важливо мати повну підтримку народних мас, і задля цього більшовицький уряд був готовий дещо реформувати свою політику. Важливим було питання про національний статус України.
19 листопада 1919 року X. Раковський передав В. Леніну «Тези з українського питання». У цьому документі йшлося пронеобхідність відновлення УСРР з конституційним статусом незалежного державного утворення, але на засадах «воєнно-політичного союзу». 21 листопада політбюро ЦК схвалило їх, поклавши в основу резолюції «Про Радянську владу на Україні».
4 грудня 1919 року відбулася VІІІ Всеросійська конференція Російської Комуністичної партії (більшовиків) у Москві затвердила резолюцію «Про радянську владу на Україні» (основні тези):
Дехто вважав це черговою демагогією більшовицької влади, а дехто – цілком реальними речами. Радянська Росія шукала зовнішньої підтримки і готова була на поступки.
У лютому 1920 року, після розпуску Всеукраїнського революційного комітету (Всеукрревкому) уся влада перейшла до Раднаркому на чолі з Х. Раковським і ВУЦВК на чолі з Г. Петровським.
2. Зміни в політиці радянської влади в Україні на початку 1920 року
Співпраця більшовиків з опозиційними рухами
Політика «воєнного комунізму» призвела до посилення опозиційних рухів.
КП(б)У вимушена була визнати інші партії і течії, піти з ними на договір (наприклад з «боротьбистами» - УКП(б), або націонал – комуністами (Г. Гринько, О. Шумський, П. Любченко). Лідер російських більшовиків В. Ленін, знаючи про вплив «боротьбистів» на селянство, обіцяв в майбутньому незалежність УСРР, але, одночасно, агітував націонал-комуністів розпустити власну партію і перейти до КП(б)У.
У березні – квітні 1920 року відбулися вибори до Рад усіх рівнів. Більшість депутатських мандатів завоювали представники КП(б)У. Раднарком знову очолив Християн Раковський, а ВУЦВК – Григорій Петровський.
Зміни в політиці більшовиків 1920 року
У політиці більшовиків в УСРР відбулися наступні зміни: