Нині модно тиражувати статті про захист особистих кордонів, співзалежності, аб'юз і успішний успіх. Розбудіть Галину Федорівну з НьюВасюків вночі і вона без затримки музичним речитативом назве ознаки газлайтера. Навколо куди не плюнь аб'юзять зловісні психопати, а під кожним кущем причаївся підступний нарцис.
Люди почали боятися відкрито говорити про свої почуття, трагедії та сум. Спробуй зізнатися, що не в силах забути колишнє кохання або що залип надміру на партнері, як у коментарях відразу підтягується стрункий загін доморощених психологів, які старанно розвішують ярлики: "тобі просто подобається страждати", "стокгольмський синдром", "жертва по життю, фате нити, підніми п'яту точку з дивана" та інше нелюдське. Я, як і будь-яка звичайна людина зі своїми пристрастями, помилками та падіннями, ратую за відкритість та прийняття. Прийняття своїх почуттів та емоцій, хоч би якими вони були. Якщо у відносинах емоційне тло знаходиться на рівні негативу, туги і безвиході, якщо почали відстежувати ледве вловиму зміну настрою у коханої людини і залежати від неї, спробуйте змінити фокус зі стосунків на власний стан. Допоможіть спочатку собі вигребти, щоб не втопитися остаточно. Як в аналогії з падаючим літаком - спочатку надягніть кисневу маску на себе, потім - на іншого. Якщо виявили у себе ознаки співзалежності, беріть на озброєння ці поради про самодопомогу при співзалежних відносинах:
Не рубайте з плеча
Намагайтеся не приймати конкретних рішень і не робити жодних висновків у стані емоційної нестабільності - ці рішення не будуть оптимальними, а висновки будуть спотворені тривогою. Не намагайтеся читати думки і вгадувати причини поведінки вашого партнера. Змініть фокус уваги на власний емоційний стан. Настрій іншої людини не входить до вашої зони відповідальності.
Заземліться
Намагайтеся знизити інтенсивність емоцій і відчути, що ви повертаєте контроль над власним станом. Не тоніть в емоціях, а щоразу коли починаєте глибоке занурення, кажіть собі чітко: СТОП. Відволікайте себе. Тут може допомогти додаток Calm – там є хороші техніки контролю за диханням та тренування усвідомленості, яка допомагає зупинити безперервний внутрішній діалог, властивий особам із тривожним розладом. Ця програма англійською, але ви можете знайти схожі аналоги, перегляньте "додатки для медитації". Добре допомагає техніка прогресивної м'язової релаксації.
Допомога спеціаліста
Вам потрібний безпечний простір, де можна прийти до тями. Люди, які не володіють навичками психотерапевта, навіть прагнучи допомогти, можуть випадково нашкодити. Тому саме фахівець. Потроху приходьте до тями під професійним контролем.
Шукайте опори
Чим більше вам комфортно віч-на-віч із собою, чим більше "точок стійкості" (опор) у вашої самооцінки, тим складніше зовнішнім обставинам вас збити з ніг. Тому подумайте, як ви можете допомогти собі. Чи займаєтесь ви творчістю або спортом? Чи є місця, де вам подобається знаходитися? Які у вас інтереси, крім професійних? Чи вмієте ви відпочивати так, щоби не шкодити собі? Чи є люди, з якими ви почуваєтеся безпечно і які допомагають вам пережити важкі моменти? Так ви нагадаєте собі, що в житті є й інші речі, окрім стосунків, у яких можна отримати приємні емоції та знайти контакт із собою.
Види терапії при співзалежності
Відмінно допомагають прийти до тями і зупинити емоційне падіння КПТ (когнітивно-поведінкова терапія), можна також глянути DBT (діалектико-поведінкову психотерапію) - це один із напрямків КПТ. Але ці речі таки вимагають професійного супроводу. Самодопомога необхідна, але її буває недостатньо.
У будь-якому випадку подібні проблеми можна вирішити. Головне - розбиратися з ними поступово, систематично, не соромлячись звертатися по допомогу. Тоді, хай не відразу, але крок за кроком вам ставатиме краще.
З повагою, ваша Ріна Март. Не забудьте тицьнути кнопку «Підписатися»
#8 в Не художня література
#143 в Сучасна проза
психологія та розвиток особистості, психологія стосунків, збірка статей
Відредаговано: 21.11.2024