ЧАСТИНА І
МАРЕЙ ТА ЇВГА
1
Шелестіла на вітру золотава пшениця на полях ген-ген за селом. Важко осипалися зерна на чорнющу, як смола, землю. Шуміли дерева, десь у волошковій висі неба раз у раз пролітали стрімкі ластівки, то здіймаючись ледь не до сліпучого сонця, то кидаючись каменем донизу, ловлячи якусь комашку, підлітаючи знову вгору в останню мить.
До села, по дорозі, що розсікала поля, йшли двоє: жінка в колись білій, але тепер посірілій від частого носіння та роботи, довжелезній сорочці і вицвілій плахті та дівчинка років чотирьох-п’яти у білесенькій сорочині.
- Мамо, тільки поглянь, яка гарна пшениця! – вигукнула мала, підійшовши ближче до колосків і беручи один до рук, щоб відламати.
- Ївго, не чіпай: це – не наші поля, – занепокоїлась жінка, легенько відтягуючи доньку за рукав.
- А чиї?
Із пшениці вигулькнув хлопчик, не набагато старший за Ївгу, але добре вищий. Смаглявий, із пронизливими сірими очима та трохи насупленими бровами.
- Наші, – відказав він. – Геть від нашої пшениці, а то скажу татові і він вас відлупцює, – пригрозив кулачком.
- Тихше, дитино, – м’яко відказала жінка та беручи доньку за руку, відтягуючи ту від краю, – ми не бажаємо тобі зла і не збираємось чіпати ваші поля. Ївго, пішли!
Дівчинка все оберталась на дивного хлопця, поки вони не відійшли так, що було ледь видно його чорнявий чуб між колосками, які тепер злились у суцільне золоте полотно.
- Мамо, хто то був?
- Малий польовик.
- Польовик? Хто це?
- Нелюдь. Ззовні вони схожі на людей, але аж ніяк не є ними. Їхні поля можна обійти по колу, але не можна перетнути, бо якщо ідеш прямо, від одного краю ніколи не дійдеш до іншого. І от у глибинах цих полів вони і живуть. Коли озимина пробивається під снігом, вони прокидаються, коли зацвітає – одружуються, із появою зерна, народжують, а на зиму впадають у сплячку до весни.
- А чому той хлопчик такий сердитий?
- Ох, дитино, – зітхнула мати. – Вони всі сердяться на нас.
- Чому?
- Бо колись замість цього села теж були їхні поля. Наші прадіди забрали у них землю.
- А чому вони не відберуть її назад? – поцікавилась Ївга.
- Тому що характерник, який заснував це село, обійшов його із замовляннями, щоб ніяка нелюдь не сунулась сюди.
- А навіщо було забирати у них землю? – здивувалась мала. – Хіба її так мало, щоб забирати у когось?
- Не питай, доню… Люди завжди забирають у природи те, що їм не належить.
Вдалині так само ледь чутно шуміли колоски. Хлопчик сидів серед них, не відриваючи очей від цяточки, що нею була Ївга.