Наступного ранку зі спухлим носом, синцем на півобличчя і рюкзаком за плечима Сашко вийшов зі свого двору.
Ні батько, ні мати не вийшли провести сина – після родинних випроводжань, випивши самогонки, вони спали п’яні.
Доїхавши до райцентру, спочатку Сашко вирішив іти просто на автобусну станцію.
- Поїду до Власти… - понуро бурмотів він.- Та пішли ви зі своїми статками…
Проте, минаючи знайомий будинок, наважився завернути.
- Хочу попрощатися із Надею, - нахабно заявив Надиній матері.
- Геть звідси! – замахала на непроханого гостя Карина. – І де твоя совість?
- Гукніть Надю.
- Того не буде.
- Я маю побачити Надю.
- Якщо не підеш, я викличу міліцію.
- Кличте, тільки ви нічого не доведете, та й Надя повнолітня. Зате я покажу синці, і свідки в мене є, - раптом осмілівши, Сашко нахабно розсміявся, а тоді закричав просто у прочинені двері: - Надю! Надю, вийди! Я тебе кохаю, сіра мишко, чуєш?
- Геть звідси!
Та вже було пізно, із голосним плачем, розхристана й червона, Надя вилетіла із хати та кинулася просто Сашкові в обійми.
- Чуєш, я знаю, як нам бути, я знайшов вихід, - дихаючи перегаром їй в обличчя, зашепотів Сашко: - Ти маєш усе заперечувати.
- Як?
- Кажи, що дитина не від мене. Що ти була п’яна і не пам’ятаєш, з ким переспала.
- Але ж…
- І тоді ми будемо разом, я зостануся з тобою. Адже я тебе люблю. А ти… Ти мене любиш?
- Люблю, мій Сашку, - Надя обіймала хлопця за плечі, тулилася всім тілом. Карина ж щосили відривала, штовхаючи його ногами.
- Відпусти! Відпусти, підлий волоцюго! – репетувала жінка. – Людоньки!... – й раптом, помітивши за ворітьми зацікавлене обличчя сусідки, затнулась.
- Ага, кричіть-кричіть, - нахабно розсміявся Сашко, рюкзак уже валявся біля його ніг. – Осоромлюйте себе та Надю ще більше. То чия це в тебе дитина, Надю?- він по-змовницьки підморгнув. – Як треба казати, аби ми були разом?
- Я не знаю, чия це дитина, - похмуро дивлячись на ошелешену матір з-під лоба, впевнено пробурмотіла Надя.
- Як?... Доню, не слухай його!
- Ця дитина не від Сашка, - тепер вона чітко проказувала слова. – І він тут – ні до чого.
- От бачите? – нарешті випустивши Надю з обіймів, Сашко ошкірився, узявся в боки. – То це що ж виходить, ви мене дурно обвинувачували? Склали на мене наклеп… побили.
- Зажди, повернеться чоловік, - засичала Карина, пригрозивши пальцем, а потім до доньки: - Надю, ходімо до хати, мерщій, бо люди дивляться.
- То хай собі дивляться, а я нікуди не піду, - пхикнула Надя, й нарешті помітила на обличчі Сашка синці, розпухлий ніс, нахмурилася. – Це ж батько його побив?
- Звісно, що батько, ще й мало дав.
- А за побиття й заподіяння моральної шкоди я можу подати на вас до суду.
- Це ми на тебе подамо до суду.
- За що? Ану ж, Надю, повтори для матері, хто батько дитини?
- Я не знаю.
- Доню!
- А я даю згоду із нею одружитися, аби прикрити сором. Надю, усе буде гаразд, іди до хати, - Сашко турботливо підштовхнув дівчину до дверей, потім повернувся до розгубленої Карини, гукнувши «добридень» у бік воріт, де вже зібралося кілька роззяв.
- А тепер уявіть, який піде поголос, - кинув в обличчя майбутній тещі. – Будуть казати, що ваша донька волочилася із усіма підряд, і навіть не пам’ятає, від кого в неї дитина.
- Надя не буде такого казати.
- Буде, - запевнив Сашко. – Вона зробить усе, про що я її попрошу, бо мене любить і… е…. не дуже розумна.
- Та як ти смієш? Нехай лишень Надя це почує.
- А як це вона почує?
- Я їй перекажу твої слова.
- Ви зможете довести, що я це казав?
- Повернеться чоловік….
- … а я його до суду за побиття та наклеп.
Сашку і справді не було чого втрачати.
Ще у переддень, коли Надин батько його бив, приказуючи, щоб їхав світ за очі, що дістане його навіть і з-під землі, і що коли не тепер, то згодом посадить, він боявся. Тепер же на нього зійшло прозріння: для чого кудись їхати, усе життя боятися, втрачаючи нагоду гарно влаштуватися – адже майбутній тесть багатий, має грубі гроші, отож його єдина донька не буде бідувати.
Залишилося якнайшвидше залагодити справу, доки мишка була на його боці й не передумала.
Вона ж насправді й не знала, коли завагітніла, адже впускала Сашка в кімнату і спали вони багато разів.
Надя після сварки на порозі дому злягла. Кілька днів мовчки лежала у ліжку й нічого не їла, не бралася до роботи і не розчісувалася. Довелося везти доньку в лікарню. І коли ще й лікар визначив термін вагітності у шість місяців, батьки вирішили не загострювати проблеми й відсвяткувати весілля.
- Гаразд, ми переживемо це приниження, - обіцяв змарнілій Карині чоловік. – Віддамо Надю заміж, її дитина народиться у шлюбі, цим позакриваємо усім роти. Але…. Але наша донька не геть дурна! Минеться дурман кохання, вона отямиться, зрозуміє, хто цей красунчик насправді. Вона послухає нас і передумає. Тоді влаштуємо розлучення. Дитину ми виховаємо. Надя поїде до столиці, вступить до університету, й ніхто не знатиме.
- Але ж дитина…. – Карина хваталася за серце, їй не ставало дихання, пекуча образа гризла зсередини.
- Коли Надя вивчиться, влаштую її на гарне місце, купимо квартиру, машину, і чоловік не забариться. А коли полюбить нашу доньку, то прийме і її дитину.
- Хотіла б я, щоб так і було.
Але той лікар таки прорахувався.
Бо просто в день весілля, коли гості сиділи за столом і сваха голови виголошувала тост, кумедно плямкаючи губами, у Наді змокріло між ногами.
- Ой, що це, - стискаючи коліна, простогнала вона, а тоді, нахилившись до жениха, довірливо зізналась: - Я, мабуть, не стрималася, чи що? Ще зранку болів живіт, думала, що простудилася, або об’їлася горохом.
- Сиди й не ворушися, - не зводячи очей із Власти, що була на весіллі за старшу дружку і тепер сиділа напроти молодої, докинув Сашко.