Вже повновладно вступив у свої права мінливий березень. Неспинно прокидався весняний ліс, радуючи Зореславу пробудженням природи. Насичено пахло в лісі свіжим бруньковим духом та барвистою зеленню, що вже й місцями несміливо майоріла. Віддано любила Зореслава все живе й особливо ліс. Проте тільки не ту нечисть, яка лісом володіла.
Спочатку якось шалений темп взяли, навіть і не зупинялися години зо три. Але швидко втомилася Зореслава. Бо й так трохи нило тіло від вчорашньої цілоденної їзди верхи, та ще ніч була така пристрасна.
Згадалося ненароком, як їхала зворотнім шляхом в Підгір’я два місяці тому. М’яко ковзали сани по рипучому снігу, час від часу заколисуючи молоду княгиню, закутану в тепле хутро та численні ковдри. Але ж зовсім безрадісним було те її життя. Яким огидним та неприємним був для неї законний чоловік Мирогнев.
А коли зупинилися перепочити в такій мальовничій місцині, поблизу невеликого озерця, що сховалося серед вічнозелених величних сосен, то сіли гуртом біля розпаленого вогнища. І поклала вона голову на надійне плече свого істинного чоловіка, та й відчула, що ніколи раніше не була такою наповненою щастям, як зараз.
Щось весело розповідав Дормідонт про тяжке життя свого нового знайомця і про те, як нелегко бути домовиком у такому галасливому домі.
Але ж перервалася їхня дружня бесіда, бо знову відчула Зореслава якесь дивне ворушіння серед мовчазних дерев. Підійнялася, підійшла до єдиної верби, що самотньо нависала над дзеркальною гладдю озера. І раптом вискочили з-за цього дерева дві незвичайної вроди мавки, неймовірно схожі між собою. Були вони з гострими носиками, пухкими губами, неприродно блідою шкірою. Густе зелене волосся в обох стирчало в різні боки й неможливо було розібрати, чи то тонесенькі гілочки, чи коси, переплетені з різноманітним листям.
Мавки почали швидко гомоніти до Зореслави, перебиваючи одна одну й складалося враження, що вони говорять одночасно.
- А ми тебе шукали, відьмо.
- Нам вже розповіли, що нашим лісом їде відьма.
- Я – Дубиця, живу в дубі.
- А я Вербиця, живу у вербі.
- А ти красива.
- А ти сильна?
- Зможеш нам допомогти?
- Нам потрібна твоя допомога.
І рученятами своїми тоненькими то поправляли слухняні пасма Зореславиного волосся, то хапали її за руки.
- Так-так, почекайте! - висмикнула руки свої Зореслава й по-діловому їх схрестила на грудях.
- По черзі, чітко й зрозуміло. Що вам від мене потрібно?
Але ж все одно стукотіли, немов надокучливі дятли, невгамовні створіння.
- Нам потрібно зілля.
- Зілля отрути, щоб людей потруїти.
- Ціле село.
- Стоїть тут за цим озером недалеко.
- Невелике село й людей там небагато.
- Але ж противні всі такі й жорсткі.
- Ніякої тобі шанобливості й поваги до володарок лісу.
- Геть знахабніли.
- Їх треба провчити.
Вже й трохи почала втрачати терпіння Зореслава.
- Так, - скомандувала грізно, звертаючись до однієї з мавок, - ти розповідаєш першою, що у вас тут відбувається.
- А ти мовчиш, - наказала другій.
- Ми тут давно живемо. Це наш ліс, ми його бережемо й дбаємо про нього. Але ці люди безсоромні унадилися повсякчас, то дрова їм треба заготовляти на зиму, то гриби, ягоди збирати. Топчуть і топчуть тут усе. Гілки ламають, квіти зривають. Щороку від них одні нещастя. І весною, і влітку, і навіть пізньою осінню. Але найгірше те, що почав тут грати один телепень на сопілці.
Поглянула здивовано на обох, не розуміючи про що йдеться. А друга мавка пояснила.
- Розумієш, той нерозумний юнак приходив постійно до нашого озера. Та й не один заявлявся, а з дівчиною, грав їй, милувалися на нашій траві. Знала б ти, відьмо, як ми терпіти не можемо ці людські розваги. Заздрісно нам.
- Тож довелося його залоскотати до смерті, - сказала таке страшне Дубиця, чи Вербиця, що аж оторопіла Зореслава.
- Ви вбили хлопця за те, що він на сопілці грав? – перепитала приголомшливо.
- Нема чого ходити в нашому лісі та грати ту музику, яка нам не подобається. Та ще й з дівчиною обійматися, а не з нами.
- Та ти головне розповідай, - перебила її друга мавка, - про те, як на нас визвірилося все село і як вони знищили нашу сестру Березицю.
- Зробили собі настоянки з полину, хріну та часнику. Обвішалися всі захисними оберегами, піймали нашу Березицю, щойно вона прокинулася та окропили її заговореною водою з усіма цими настоянками. Якийсь сильний чаклун робив те чародійне зілля. Але ж зникла сестра наша, розвіялася як дим по лісовій гущавині. Тож нам терміново потрібна отрута.
- Поналиваємо її в усі колодязі, хай вимруть всі до одного.
Стояла Зореслава, немов весняним громом прибита, й не знала навіть, що відповісти.