12 листопада (у приміщенні Комітету захисту миру) спільна прес-конференція організаторів (члени клубу “Спадщина”, Асоціації “Зелений світ”, об’єднання “Ноосфера” і “Громади”) з діячами науки та культури УРСР і гостями, які приїхали на мітинг “Екологія і ми”.
На ній заслухали:
С.Дудко – асоціація “Зелений світ” – представив організаторів, тему і мету мітингу.
Л.Добрянський – українознавчий клуб “Спадщина” – повідомив про хід підготовки мітингу, представив присутніх гостей і доповідачів, які зібралися обговорити важливі питання екології в республіці: Ростислав Братунь – письменник зі Львова; Юрій Щербак – письменник з Києва; Іван Драч – поет з Києва; Дмитро Павличко – поет з Києва; Віктор Білодід – з Миколаєва; Дорогунцов - з Києва; Ігор Гринчак – з Києва; Валерій Коваленко – з Києва; Дмитро Гродзінський – професор з Києва; С. Ольштинський – канд. геолог. наук, асоціація “Зелений світ”, Київ; Пивоваров – д.т.н. із Сімферополя; Шипунов – д.т.н. з Москви.
Запитання:
Анатолій Зубков – “Молодь України”: Чи обумовлена тривалість мітингу, фінансування, забезпечення технічними засобами?
Відповідь:
Л.Добрянський: відповідно до дозволу МВК тривалість мітингу – 3 год., фінансування – Київське відділення Комітету охорони природи виділило 300 крб. Звукопідсилюючі машини і гучномовці – проблема №1, але на сьогодні вона вирішена.
О.Федорук: радіо, телебачення і преса не виявили до мітингу жодної уваги, бо це залежить особисто від тов.Л.М. Кравчука в Раді Міністрів.
Л.Забава: повідомила, що сьогодні вранці лише Всесоюзна радіостанція “Маяк” повідомила про те, що у Києві 13.11 відбудеться мітинг на актуальну тему “Екологія і ми”, хоч інформація була передана на усі канали Всесоюзного та українського радіо і телебачення.
Виступили:
Ростислав Братунь (Львів) висловився на підтримку проведення екологічного мітинга. Висловив певні застереження щодо ведення мітингу, враховуючи досвід проведення мітингів у Львові, зауважив, що проблема АЕС не одинока, є ще РЛС, хімічні гіганти та інші підприємства. Запропонував зібрати гроші на мітингу.
Ю.Стефанків (Львів) запропонував обговорити ще дві проблеми: преса і фонди, які повинні підтримувати рух “Зеленого світу”.
М.Кагарлицький (Київ) представив клуб “Спадщина” при Будинку вчених АН УРСР як клуб, який стоїть на ленінських позиціях. На жодному із засідань не було жодних відхилень, жодних неприємних моментів. Робота ведеться дуже серйозно і розумно. Дуже важливо, що виступ клубу з пропозицією проведення мітингу поєднався з виступами депутатів на сесії Верховної Ради. Саме сьогодні на сесії Верховної ради вирішуються екологічні питання. Запропонував підтримати цей клуб у його прагненнях і роботі, допомогти у проведенні мітингу. Інформацію про мітинг офіційно не дозволено. Чому мітинг, який проводиться на захист міста, природи, проводиться без належної підтримки?
Л.Тараненко, поетеса (Черкаси) підкреслила актуальність мітингу, бо сьогодні треба дбати не лише про екологію середовища, а й про екологію людської душі та свідомості. Важливо взяти під контроль не тільки підприємства хімічної промисловості, АЕС, а й продумати як контролювати бюрократичні відомства, від яких вони залежать.
Усі організації - організатори борються за важливу справу, але їх треба координувати так, як це робиться у Прибалтиці та Білорусії, де для цього створено Народні фронти.
Вимога до преси – опублікувати список шкідливих підприємств, які заплановано збудувати чи реконструювати. Довести до відома народу що йде на експорт і що купується за ту валюту, яку ціною здоров’я людей одержує держава.
В.Лінчевський: екологія – проблема людини. Ми висуваємо на мітинг такі гасла:
“Зелені”, єднайтеся !
За безядерну Україну !
Клуб “Спадщина”- за екологію мови, культури, природи !
Відповідальних до відповідальності !
Ю.Щербак підтримав Р.Братуня у визначенні мітинга як екологічного. Тривалість мітинга обмежена, щоб це не відбилося на атмосфері мітинга і ситуації в місті. Запропонував виступити комусь із представників Комітету захисту миру і заслухати звернення.
В.Капкан – представник української громади м.Вільнюс за дорученням Зеленого Руху і “Саюдіса” подякував за запрошення приїхати і привітав усіх присутніх.
К.Зеленська – журнал “Україна”: як проходило одержання дозволу? Інформація партійних органів, преси і радіо, що вирішити питання з поінформуванням населення.
Висловила подяку письменникам І. Драчу, Ю. Щербаку, Д. Павличку та іншим. за їхню самовідданість у боротьбі за важливі справи для людей, України і Києва.
С.Дудко запросив представників з МК КПРС і МВК м. Києва: Згурського , Холоденка, Кочергу, Сергєєва, гол.УВД – Василишина та інших представників райвиконкомів.
Перебіг мітингу буде залежати від самих виступаючих, головне – не порушувати регламент.
В.Лінчевський зачитав тези Відозви до народу.
К.Зеленська запропонувала зробити ще один документ і направити до Москви, де розміщуються основні відомства і міністерства, чиї підприємства якраз і порушують екологію нашої республіки.
Ю.Щербак запропонував внести до резолюції мітингу пункти про винесення на всенародний референдум обговорення необхідності заборони Кримської, Чигиринської та Південно-Української АЕС.
Б.Резор попросив уточнень щодо ведення мітингу:
- Хто вестиме мітинг?
- Хто виступатиме?
Запропонував прийняти резолюцію з одним або двома найважливішими пунктами, щоб вимоги прозвучали дуже конкретні:
- референдум про АЕС;