Ліна. 6 років тому*
(*йдеться про рік, коли герої розлучилися, просто у Ліни й Ореста настав новий рік, тому додамо +1, тепер не 5, а 6)
— Ти вже вдома? — Орест зазирнув на кухню. Притулився скронею до одвірка і кивнув на каструлю в моїх руках. — Що готуєш?
— Напевно, буде суп. Я лише щойно прийшла.
— Я повечеряв. У нас була вечеря в ресторані з партнерами.
Я поставила каструлю на стільницю, глянула на дрібно порізану картоплю і зітхнула. Знала б, що він не голодний, краще полежала б.
— Ти міг написати. Я б тоді теж десь поїла…
— Вибач, — промовив він без особливого жалю. — Закрутився.
Орест роззувся і зайшов до мене. А я стояла і вже й не знала — готувати чи ні. Останні місяці ми проводили так мало часу разом, що вечеря була чи не єдиною можливістю побути вдвох і поговорити. До речі, про це.
Я повернулася до нього лицем, сперлась стегнами на кухонну тумбочку.
— Я забронювала нам готель в Буковелі. На дві ночі. Добре, що День Незалежності цього року припав на п'ятницю, скажи? Єдина можливість кудись поїхати.
Я усміхнулась, в передчутті потерла руки і глянула не свого чоловіка. Він радості не виявляв. Здавався збентеженим. Підтис губи, почухав чоло, а тоді тихо сказав:
— Вибач, але, здається, не вийде нікуди поїхати.
— Що? — Моє серце обвалилося. — Як це не вийде?! Ми два роки нікуди не їздили разом… Я так довго планувала цю поїздку!
— З'їздимо іншим разом. Обіцяю, що візьму вихідні…
— Ти тільки обіцяєш! Чудово ж знаєш, що я якраз відкрила свій центр, в мене повно роботи, я не можу брати вихідні найближчим часом… Це була єдина нагода!.. Що знову трапилося? Чому ти не можеш?
— Дядько сьогодні розповів, що вони з тіткою святкуватимуть тридцять п'яту річницю шлюбу. В суботу, двадцять п'ятого. — Орест подивився на мене з жалем, додав: — Я не знав, чесно. Але ми мусимо піти. Вони — моя сім'я.
Мене взяла така лють і образа, що я перестала контролювати те, що кажу. З губ злетіло:
— Ніяка вони тобі не сім'я! Хіба ти не розумієш? Вони тебе просто використовують як тяглову коняку. Орест те, Орест се!.. Твоя сім'я — я! Хто, по-твоєму, має бути для тебе на першому місці — я чи вони?
Він змінився на лиці. Різко, в лічені секунди вираз жалю перетворився на холодну злість. Мій чоловік випростав плечі і чіткими, твердими кроками наблизився до мене.
Мої очі розширилися від жаху. Я вперше в житті бачила такий навіжений, злий блиск у його очах.
— Ліно. Слухай уважно. — Він підійшов упритул. Дістав з кишені штанів гаманець, з гаманця дістав картку і поклав на стільницю. — Ти візьмеш мою картку, підеш по магазинах, купиш сукню і подарунок. Зробиш зачіску, манікюр чи що там ще треба. І в суботу ми поїдемо до моєї сім'ї.
— Ти зараз говориш зі мною, як зі своєю підлеглою! Я тобі не секретарка, щоб…
— Ти. Ти поїдеш зі мною на річницю. Усміхатимешся і будеш розумницею. Ти мене зрозуміла?
У моїх грудях закінчилося повітря. Від обурення, від образи. Я відвернула лице, щоб не дивитися на цю крижану холодність в очах навпроти. Але раптом жорсткі пальці спіймали моє підборіддя, повернули назад.
— Я запитую, зрозуміла?
— А коли ні, то що зробиш?
— Я ніколи на тебе не сердився. Ти хочеш побачити, який я, коли розгніваюсь?
Переді мною стояв наче не мій ніжний і добрий Орест. Я зачепила його за живе, як ніколи досі. І тепер то був інший чоловік, зовсім інший.
Але й він зачепив мене за живе. Бо вже стільки місяців знаходив час на роботу і на дядька, але не на мене! Наче я стала придатком до побуту, до цієї квартири, до його влаштованого і комфортного життя!
Тому гордість не дозволила мені сказати те, що він хотів почути. Але й не зреагувати я не могла, бо ще чіплялася за останню ниточку, яка могла привести до порозуміння.
Я кивнула і опустила очі.
Але він ще був надто заведений.
— Я не почув.
І я знову вибухнула:
— Що ти хочеш почути? Зроблю! Зроблю так, як ти кажеш! Задоволений?
Пальці на моєму підборідді стислися до болю.
— Ай! Мені боляче...
Мабуть, в моїх очах з'явився переляк, бо Орест різко відпустив моє підборіддя. І так само різко нахилився до моїх губ. Поцілував так, наче кусав, наче збирався упокорити тим поцілунком, а не подарувати тепло. А відірвавши вуста, прошепотів:
— Якщо ти не послухаєшся, я не пробачу.
Я не могла не послухатись. Він може казати, що я його ніколи не слухалась, але все було не зовсім так. Я не слухалась його з першого разу, а до другого ми доходили не завжди.
Потім у ліжку Орест обійняв мене і попросив вибачення за грубість. Ми навіть кохалися. Пристрасно і жорстко як ніколи.
Але з того дня образа, яка накопичувалася в мені останній рік, назавжди поселилася в грудях і вже нікуди не поділася. Дотепер.
Ліна. Тепер
Орест приїжджає за мною по обіді. Чекає мене в авто, але не допомагає зручно влаштуватися, як робив раніше, тільки відчужено уточнює:
— Не холодно?
— Ні, все добре.
Він рушає і, не відволікаючись від дороги, роздає інструкції:
— Повторимо дядьку й тітці ту саму легенду, що й твоїм батькам. Я говоритиму. Ти просто усміхайся і поводься так, наче все це правда.
— Гаразд.
Я не сперечаюсь, киваю. Дивлюся на його задуманий, холодний профіль. Дивлюся на губи, які так солодко цілувала в новорічну ніч. І знову хочу плакати, коли згадую розмову, якою ми попрощалися до сьогодні. Чому в нас усе так косо й криво виходить? Чому майже кожна розмова скочується до сварки?
Кажуть, що байдужі не сваряться. Може, через це?
— Оресте… — Я запитую, доки не передумала: — Я тобі байдужа?