І. Пута батьківської любові
27 серпня 1980. Середа
Цього разу Костик не забув про наказ матері перевірити, чи надійно зачинив за собою хвіртку. Потім про всяк випадок ще й смикнув її, бо Найда, псина велика та важка, навалиться на штахетини усім тілом, та й гайда на город. І хто б подумав, що собака уподобає огірками ласувати? Та хоч би хрупала, де більші, так ні! Вибирає молодесенькі – саме такі, як матері б хотілося на зиму у банки закрутити.
– А-а-а, то ти тут як тут, – лагідно обізвався до дворняги, яка не проґавила прихід свого рятівника і поспішила до хлопця за порцією ласки.
Костик скуйовдив їй густу шовковисту шерсть на спині, і вони вже разом рушили до хати.
У місячному сяйві серпневої ночі на порозі поруч із материними черевиками красувалися босоніжки. Таке взуття зазвичай носять міські дівулі: висока платформа, мереживо тонесеньких ремінців, шпилька сантиметрів шість…
Костик покрутив дивину у руках. Не могла ж його собацюра поцупити ці ходулі у когось у селі! Та й не носять сільські дівчата таке взуття. Застрягне у землі, дивись, і ноги не витягнеш!
– Ма, а що це у нас за кандали на порозі? – гукнув, відхиляючи сінешні двері.
– Та тихо ти! Розбудиш! – шикнула мати на сина. – Кого? – так само голосно запитав той.
– У світлиці вона, на твоєму дивані. Не розбуди.
– Та скажи нарешті, хто? – уже тихіше, але ще з більшим нетерпінням запитав хлопець.
– Не гупай, іди тихо до моєї хатини, – і мати, взявши сина за руку, мов малого, потягла його через світлицю до своєї кімнати, яку вона й називала хатиною. Двері були ледь прикриті, і через широку щілину по всій висоті одвірка лилося світло у простору кімнату, яку Костик донині вважав своєю. Тепер на його стільці висіли білі шати якоїсь дамочки, а сама вона ніжилася під його ковдрою.
Мати відпустила руку, і хлопець подався було вперед.
– Ти куди? – шикнула на нього жінка і знову смикнула за руку.
– Та гляну, – заусміхався той.
– Я тебе зараз гляну! – мати легенько тріснула його нижче спини і таки заштовхала в хатину, а потім причинила за собою двері, щоб світло не розбудило сплячу.
Першою зашепотіла мати:
– Їсти хочеш?
І не чекаючи відповіді, зняла рушника з полумиска, завбачливо накритого іншим, аби смажена картопля та яйця зберегли бодай якесь тепло, доки її син повернеться додому.
День-два, і знову поїде він від неї. Так йому марилося з дитинства те море, що після школи подався до мореплавного світ за очі. От і чекай, Дусько, коли приїде, піджене чоловічу роботу на її обійсті, зустрінеться з приятелями, як оце сьогодні, та й знову «до побачення».
Сина до вечері довго просити не треба – апетит нівроку.
– Я їстиму, а ти розповідай, хто це у мій диван пукає.
Мати посміхнулася:
– Добре, що дитина спить та не чує тебе, бовдуре. Вчителювати вона приїхала замість Федотівни. Тій уже шістдесят сьомий стукнуло, нарешті вгомонилася, не працюватиме. Я вже думала, що її зі школи колись вперед ногами винесуть. Та, може б, так і було, але батько у неї зовсім немічний, зліг, догляду потребує. То вона й написала заяву на звільнення.
– А ти тут яким боком? – смачно прожував Костик.
– Ходила по яблука. Наша антонівка у цьому році відпочиває, а в шкільному саду аж гілки тріщать. От і помандрувала аж туди. Збираю у кошик, а сама й не туди, що якась дівчина сидить на порозі у Гусака. Вона мене перша побачила, зраділа, підбігла, про директора та вчителів стала розпитувати. Хіба ж вона знала, що наша школа поміж селами загубилася і в пізній час нікого там не застанеш? От я і пожаліла невдаху, до себе запросила. Не ночувати ж їй під клунею?
– А хіба вона не приміським приїхала? Зазвичай хтось завжди до того часу у школі є.
– Каже, що автобусом до переїзду хтось порадив їхати, а далі пішки йшла.
– Нічого собі! Як же вона скільки кілометрів полинами на тих ходулях дибала? І який козел їй такою порадою удружив? – здивувався Костик, вимащуючи миску шматком хліба, а потім широко посміхнувся матері:
– Можна я на неї таки гляну?
– Завтра встигнеш. А зараз спати лягай. Он на лаві тобі постелила…
– Добре, тільки босоніжки її в сіни вкину, а то ще Найда взує…
– Тільки ж тихенько, – прошепотіла у спину.
Хлопець прошмигнув через світлицю, а повертаючись до хати таки прокрався навшпиньки до сплячої тепер уже материної найди. Однак нічого не розгледів, хоч місяць і зорі усіляко намагалися йому допомогти, злодійкувато зазираючи через шибки вимитих літніми дощами вікон.
Костик попрямував до хатини і, вдавано зітхнувши, наважився потурбувати матір ще одним запитанням:
– А звати її як?
– Ліна. Лягай уже.
– Цікаво, яку кличку до неї приклеять наші розбишаки?
– Годі тобі теревенити, час пізній – і жінка вимкнула світло.
Відредаговано: 27.03.2023