Я ненавиджу дощ. Те, як він плюється в харю, харить і лупить по козирку новенької кепки за шістсот гривень. Гуп. Гуп. Гуп. Наче хтось забиває цвяхи у кришку домовини.
Проклинаю небо. Те, як воно вибухає всіма відтінками рожевого, фіолетового й синього. Шмаркач, що вихваляється каракулями. Сміється блискавками.
Злюсь на місто. На його заплутані вулиці. На підступні ями, що ховаються під калюжами. На телефон, який не витримав і десантувався з кармана в стічну канаву.
Дощ і не думає слабшати. Ненавиджу його. Але себе ненавиджу більше.
Можна ж просто зупинитися. Сховатися під навісом. Перечекати зливу. Нє-а. Тоді я не був би собою. Їду далі. Мокну, мерзну, страждаю.
Головна проблема Назара Біденка – Назар Біденко.
Спльовую. Слина висне на щоці. Пофіг.
Ярий зараз би заржав і сказав:
– Зато не скучно.
Дурень. Довбаний оптиміст.
А тоді знову лунає той клятий тріск.
***
Була ніч неділі. Мені лишалося довезти останнє замовлення в “Zherlo!” і завалитися спати. Але переднє колесо мало інші плани. Здохло посеред дороги.
Я дивився на спущену шину. Вона дивилася на мене. І ми обоє не знали, що робити далі. На шиномонтажках давно висіли замки, а зранку я мав працювати.
Про те, щоб заклеїти колесо самому, навіть не думав. Не вмів. Батько помер, коли мені було сім.
Я подзвонив Ярому. Він узяв трубку на другому гудку. Годинник показував пів на дванадцяту.
– Шо случилось? – спокійно запитав Ярий.
Мене понесло. Ярий вислухав. А тоді сказав:
– Назар, не парся. Це фігня. У любій залупі можна найти шось хороше. Скоро буду. Цілую.
І відключився.
Мені спало на думку, що Ярий – це Кестер із “Трьох товаришів”. Тільки на велику.
Я докотив велосипед додому. Кинув його біля лавки й сів поруч. Вікна стояли темні. Бабуся давно спала.
Я закурив сигарету. Чекав. Спробував пошукати “шось хороше”. Заплющив очі. Копирсався в голові, як бомж у смітнику. Безрезультатно. Щоразу витягав одне й те саме: “Я ПРОБИВ КОЛЕСО!”
Теж мені Віктор Франкл. Психолог з Аліекспрес. Як би ти заспівав, якби подібне сталося з тобою?
Через дві сигарети життя дало відповідь. Спочатку я почув гавкіт собак. Потім спів. Настільки жахливий, що його неможливо було ні з ким сплутати:
– Їде лясик по Слободкі. Нікого не трога. Їде-їде-їде-їде. Крутиться дорога.
З-за похиленого паркану виплив Ярий. Він котив велосипед. Заднє колесо волочилося слідом, як шкірка банана.
Я підійшов до калітки.
– Тихіше. – попросив його, – Бабуся вже спить.
– Друже, ми з тобой, як два підстрелених гуся! – сказав Ярий і заржав.
Я відчинив хвіртку.
– Блін. Як так вийшло?
– Хезе. Щяс підлампічимо.
Ярий приставив мене до справи. У хаті було тепло. Бабуся мирно хропіла. Я клацнув вимикачем, і двір залило світлом. Потім відкопав під ванною велику синю миску й наповнив її водою. Коли повернувся, усе необхідне для ремонту вже лежало на землі.
– Переворачуй лясик. – наказав Ярий.
– Як?
– Руками. Бери за раму й став на сідушку.
Я перевернув. Той захитався, і ледь не завалився набік. Ярий встиг його підхопити. На долоні лишився коржик засохлої багнюки.
– Тут можна картошку садить. – сказав він, витираючи руку об шорти. – Ти його хоть іногда миєш?
Я промовчав.
Ярий всучив мені в руки ключ. Я дивився на інструмент, як… ну, як я.
– А шо ти думав? Обізяна тоже з чогось начинала.
– Ти натякаєш, що я мавпа? – насупився я.
– Натякаю? – Ярий підняв брову. – Я ж прямо говорю.
– Та пішов ти.
– Друже, усі ми мавпи. Хтось більше, хтось менше.
– Ну, ти точно примат.
Ярий стукнув себе кулаком у груди:
– У-у-у!
Посмішка вигулькнула сама собою. Він як Ленц. Тільки ще дурніший.
Я присів біля колеса. Прилаштував ключ до гайки й натиснув. Нічого. Натиснув сильніше. Той самий результат. Я почервонів від напруги. Спітнів. Гайці було байдуже. Ключ вислизнув з пальців і дзенькнув об асфальт.
– В другу сторону крути.
– Чого відразу не сказав? – огризнувся я.
– Тіки так можна шось научиться.
Я буркнув собі під ніс і почав крутити проти годинникової стрілки. Перша гайка здалася. За нею друга. Я подивився на Ярого з викликом.
– Молодець. – сказав він. – Витягай колесо.