На початку створив Бог небо та землю. Земля ж була везвидна та
порожня, і темрява над безоднею, і Дух Божий носився над водою.
Буття 1, 2
З якої ж частини структури релігії почати розгляд? Яка складова тут першочергова? Проблеми світобудови, влади чи моралі? Почну опис відповідно до мого уявлення процесу виникнення цих явищ, яким я його бачу згідно з історичною логікою. Розгляд почну з функції пояснення світобудови, бо ця частина з'явилася першою, на мою думку. Для розуміння цієї думки «пірнемо» глибоко в історію, до стародавніх пращурів.
Уявімо собі первісне плем'я біля багаття, з його проблемами та турботами. Кому тут належить влада? Тому, у кого найбільша палиця – зрозуміло. Проблеми влади на первинному етапі розвитку людства вирішувались найпростішим чином, без застосування релігії. Який головний моральний принцип у племені? Хто сильніший, той і правий – знову зрозуміло. Немає для чого вигадувати богів на початку розвитку для розв’язання цього питання.
А от чого ми боїмося? А ось тут незрозуміло… он воно, навколо… таке страшне та зовсім незрозуміле! Про нього й мова… Навкруги хижі звірі, жахлива темрява. Страх – найсильніше людське почуття! Ми більш за все боїмося того, що не можемо зрозуміти. Тож всяке незрозуміле треба якось пояснити, тоді буде менш страшно. Пояснити доступною мовою з використанням доступних для первісної людини образів. Саме час вигадувати головний Міф, базову Легенду про створення Всесвіту. Тут без богів вже не обійтися.
І перше, що мені спадає на думку, говорячи про таку Легенду, це гігантська черепаха, яка стоїть на киті, який плаває у безкрайньому морі. Як це можна собі уявити? Потім можна пригадати єгипетського Ра, який з’являється зі сходу в образі жука-скарабея, який котить перед собою сонце.
Таких Легенд існує багато, кожен народ їх створював на власний смак. Вони бувають різні за виглядом – скульптурні, мальовані, поетичні. Не ставлю собі за мету перераховувати Легенди та детально описувати кожну з них. Наведу лише три приклади, які різним чином зображують будову всесвіту та є найбільш характерними, на мій погляд. Ось приклад давньої скульптури, яка несе в собі інформацію про світобудову згідно з віруваннями наших предків-слов’ян.
Збручанський ідол. Скульптура ІХ століття.
Це кам'яний стовп, який ймовірно зображує слов’янського бога Рода-Світовида. Знайдений у Тернопільській області в річці Збруч в 1848 році. Ідол являє собою чотиригранний стовп висотою 2,67 м, розділений на три рівні-яруси, що відповідають уявленням слов'ян-язичників про три світи — небо, землю й потойбіччя. Стояв на горі Богит до початку XIII ст. Зберігається в археологічному музеї Кракова. (Довідка з Вікіпедії).
Існують приклади мальованих зображень, які також описують слов’янську світобудову, але на зовсім іншому носії. Цей крихкий носій – шкаралупа яєць-писанок. Майстрині використовують багато символів для розпису на яйцях, всі вони мають сакральне значення. Деякі з них описують саме будову слов’янського світу – Зірки, Ружі, Хвилі, Безконечники. Але найхарактернішим символом будови світу є, на мою думку, Вазон або Дерево життя. Це Дерево також має символічний вертикальний розподіл на три світи, який ми бачимо й на Збручанському ідолі.
Одна з версій зображення Дерева Життя на яйці-писанці.
А чи можна про світобудову співати? Виявляється, що так. Існує стародавня слов’янська пісня про початок світу. «Ой як же було ізпрежди віка» – це космогонічна дохристиянська колядка. У сюжеті йдеться про створення світу. Ось одна з версій стародавнього варіанту:
Ой, як же було ізпрежди віка,
Ой, як ще не було ні Землі ні Неба,
А що тільки було та Синєє Море,
А посеред Моря Зелений Явір,
На Явороньку три Синії Птаxи.
Три Синії Птаxи та Радоньку радять,
Та Радоньку радять як Світ засновати.
Тай пірнули Птаxи в Світові Глибини,
Тай винесли птаxи Жовтий Красен-Камінь,
Стало з того каменю та Яснеє Сонце.
Тай пірнули Птаxи в Світові Глибини,
Тай винесли Птаxи Злоту Павутинку.
Стала з Павутинки Ясна Твердь Небесна.
Ще пірнули Птаxи у Світа Глибини,
Тай винесли Птаxи Синій Срібен-Камінь,
Став з того Каменю Блідесенький Місяць.
Ще пірнули Птаxи у Світа Глибини,
Тай винесли Птаxи Золотий Пісочок,
Стали із Пісочку Дрібнії Звіздочки.
Ще пірнули Птаxи у Світа Глибини,
Тай винесли Птаxи та Темного Мулу,
Стала з того Мулу Чорная Землиця,
Тай зросли на Землі Жито і Пшениця,
Жито і Пшениця і всяка Пашниця.
Ще до появи владних суперечок і моралі у суспільстві, за часів первіснообщинного ладу людина потребувала пояснення явищ природи, їх закономірностей та взаємозв'язку. Як улаштований світ? Людина вигадала перших богів після формулювання перших питань про сонце, дощ, грім, небезпеку та мисливське везіння. Хтось мав «відповідати» за холод і голод, удачу на полюванні та страшні явища природи. У кожну сферу такої відповідальності треба було «поселити» свого бога, вигадати йому ім'я та властивості.
Відредаговано: 23.04.2024