Рідне село зустріло Лама, батю і Дорма сутінками та неприємним густим туманом. Сірий серпанок нерухомо завис над водяною гладдю, через що створювалося враження, що хмари спустилися з небес до річки та завмерли в очікуванні. Коли невеликий човен підплив ближче, туман заохоче оточив його, пропускаючи у свої володіння.
Причалюючи до кволого дерев'яного «помосту», рибалки змогли розглянути лише три такі ж пришвартовані посудини як у них і пару майже непомітних плям, що світилися, хаотично розкиданих у сірому тумані, який накрив усе село. Одне з основних правил поселення говорило — при настанні сутінків запалити смолоскип і помістити його надвір, біля вхідних дверей будинку. Ніхто вже й не пам'ятав, з яких часів у селі заведена ця звичка, але кожен мешканець змалку знав: не запалиш смолоскип — бути біді.
Через густий туман майже нічого не можна було розгледіти далі десяти ліктів, але силует скромної одноповерхової халупи, що розташувалася наприкінці причалу, батько та його сини могли розрізнити й в непроглядній темряві. Будинок, рідний будинок.
Щойно човен причалив до дерев'яних поручнів, і батько почав пришвартовувати «корабель», Лам, без будь-якого попередження, блискавкою вискочив на причал і помчав у будинок, зникаючи в тумані, як маленький привид, що сяє брудними п'ятами.
— Ну от! Я ж не збирався казать матері про ящірку. А отой шибеник зараз все їй розповість, ще й у кривавих подробицях.
— Це він може, — усміхнувся Дорм, допомагаючи батьку з останнім вузлом. Денний заплив і буксирування човна на своєму горбі даремно не пройшли — криваві мозолі на руках давалися взнаки.
— Ну шо, ходім отримувати по макітрі, — підморгнув батько синові.
Двері рідного будинку були відчинені навстіж, але пройти всередину батько із сином не могли. На порозі стояла пишна кароока жінка з дуже гарними, виразними рисами обличчя і з дуже грізним виглядом. Руки її були схрещені на чималому бюсті, а нога нервово постукувала по дерев'яній підлозі. Видно цього не було через довгу коричневу спідницю, але розмірений стукіт сандалі по дошці змусив Дорма втиснути голову в плечі. Жінка не стала чекати, коли чоловік і син підійдуть надто близько, через загрозу сильного членоушкодження їхнім організмам, тому почала стріляти попереджувальними фразами здалеку:
— Ах ви два йолопа недороблених, коли ви почнете мене слухать!? Шо я казала, рано йому ще на промисел! Гаразд, батя твій, лодочник обскублений, горбатого тіки могила вирівняє, але ти… Дорм… Ти ж розумне дитя з мізками, а не з дохлими карасями. На який ляд ти малого брата потягнув у це діряве корито?
— Мати, вгамуйся, нічого не сталося. Всі живі, здорові, — акуратно спробував зупинити кулеметну лайку батько сімейства.
— Закрий поддувало, моряк недороблений! А якби вас тварюка та зжерла?! Шо б я тоді робила? Ладно б вас двох, слабких на розум, це можна пережити, але Лам... Завтра ж утоплю це корито і в поле підете робить! Тут і близько до будинку, і солдати коли шо прикриють. А якшо побачу у ваших хитрющих очах хоч натяк на те, шоб наблизиться до води, я за себе не відповідаю... А ти! Завтра підеш у вечірню літню школу! Не для того ми вас з братом три роки возили в інше селище до школи, шоб за канікули ви знову почали розмовляти як ваш батько і забули всю науку. Я зрозуміло розповідаю!? Мити руки та вечеряти! — закінчила свою проникливу промову мати і зайшла в будинок.
Дорм із батею не поспішали заходити всередину. Вони чудово знали, що це лише початок. Найбільші квіточки ще попереду, коли вони сядуть за стіл і увійдуть до володінь матері.
— Знаєш шо, сина, заходь ти в будинок, а я піду, скажу солдатам про тварюку, яку ми сьогодні побачили.
— Але… Давай я з тобою, час уже пізній, самому по селі ходити небезпечно, — спробував Дорм утекти від уготованої йому долі.
— Не небезпечніше, ніж зараз у нас вдома, — парирував батько і штовхнув сина до дверей.
Дорм хотів був заперечити, але батяні вже й слід простив. Хлопець сумно зітхнув, випнув уперед груди, і сміливо переступив поріг будинку.
— Да прибуде з тобою сила, сина, — весело прошепотів батько, спостерігаючи з-за рогу сусідньої халупи за відважним Дормом.
Село, в якому жив батя зі своєю сім'єю невелике, від сили душ сто п'ятдесят, відповідно і будинків тут зо три десятки, не більше. Всі вони були вибудовані у два ряди, з однією головною вулицею по центру. Починалася ця вулиця з величезних дерев'яних воріт і невеликої казарми з десятком солдатів, а закінчувалася пристанню. З недавніх пір, за наказом короля, у кожному, навіть самому малонаселеному селі чи хуторі, повинні жити як мінімум десять солдатів. Країна велика, бандитів багато, а король Віндін дбає про своїх підлеглих, або про те, щоб вони від нього нічого не приховували, версій багато різних у народі ходить.
Баті зараз якраз треба було зайти в казарму і повідомити солдатів про появу вогнеящіра на околицях. Це вже стало звичкою мешканців села: трапилося щось недобре — доповісти солдатам.
Чим далі батько відходив від свого будинку, тим більше йому здавалося, що щось не так. З туману долинали наполегливі вигуки, вздовж невисоких парканів тіні носилися туди-сюди, собаки гавкали без упину. Кожні двері, що траплялися на очі, були відчинені навстіж, але всередині будинків ні душі. У селі батю всі знали завдяки його безпомилковій чуйці, і зараз вона прямо таки волала йому на вухо про небезпеку, що насувається.
Перший силует, який виринув із туману і з'явився перед чоловіком — це силует вантажної машини. Коли батько підійшов до казарми, то виявив, що вантажівок було дві й ще дві вже виїжджали з села.
Двері невеликої двоповерхової казарми були відчинені, кожну секунду туди хтось вбігав і хтось вибігав. Переступивши поріг, батько отетерів від побаченого. У кімнатці, в якій раніше сиділи лише два чергових воїни, зараз стояло близько п'ятнадцяти солдатів у блідо-жовтій військовій формі і з десяток жінок і чоловіків, що кричали на них. Масла у вогонь підливав командир солдатів, єдиний серед них, хто носив за спиною автомат. Він намагався кричати людям у відповідь, але нічого путнього з цього не виходило.
Відредаговано: 11.05.2022