***
– Скільки їх? Усього двоє? Брудні свині, ви не в змозі захопити корабель, не вгробивши здобич?! Тіла – за борт, цих у трюм! Ворушіться, ледарі!
Вітер розлючено рвав пошарпаний одяг, солоні бризки падали на пошматовану шкіру і жалили до дрижаків. Вії злиплися від крові, одне око запливло, з роздертого вуха сочилася сукровиця. Ліва рука розпухла і не слухалася, вивихнуті пальці правої стирчали під неприродним кутом.
– Ворушися, недоноску! – Удар вказав напрямок. – Туди!
Рейн спіткнувся і впав на палубу. Обличчя обпекло новою порцією болю, з розбитого носа хлинула кривава юшка. У кисті щось хруснуло, і він здивувався, чого б це – покалічена рука зустрілася з необструганими дошками десь осторонь, не під ним.
– Що коїш, Виродку? Вони потрібні у товарному стані! Сам підеш на весла, довбешко!
Брудний чобіт, що тиснув на скрючену кисть, неохоче відсунувся і вдарив під ребра.
– Не розлежуйся, хлюпику! Нащо з тобою поратися? До ринку ж не дотягнеш!
Але сильні руки поставили Рейна на ноги. Крок, другий…
– Їх обшукували?
– Угу! У дохлого якась писулька, хлющ із документами. Забрати?
– Чого б то? Дивись, щоб грошенят не ховали. Забув, як того місяця купця із золотом акулам згодував? Ще раз так помилишся, сам підеш на корм рибам!
Попереду – смердюча паща трюму.
Поштовх у спину, нестерпно тверді щаблини, писк і темрява…
Свідомість поверталася ривками. Холодні дотики, схлипи, божевільний шепіт… Рейн не розумів, чи мучили його видіння, чи це відбувалося насправді. Він намагався не думати. Торговий корабель, піратське судно, абордаж і зла стихія миготіли в пам'яті. Деколи часові межі подій порушувалися, і хлопець сам не міг сказати, що сталося раніше.
– Ти живий, правда ж? Благаю, не вмирай! Мені так страшно…
Чийсь невиразний голос виривав із забуття, не дозволяв зануритися в затишну дрімоту, де не було ні болю, що безжально рвав нерви, ні пошматованих тіл зі знайомими обличчями, ні щурів, ні запаху тухлої риби.
– Я все зробив. Вправив суглоби, склав кістку. Мене вчили цьому. Отямся! Минуло два дні, Мовчуне. Про нас забули. Я божеволію!
Голий хвіст ковзнув по шиї, і Рейн здригнувся всім тілом. Рани відразу нагадали про себе. Він застогнав і з полегшенням виявив, що щури не надто зголодніли – розбіглися тої ж миті.
– Мовчуне! Ти зі мною!
«Замовкни. Не можу слухати твоє скиглення. Матусин синочок, на що ти розраховував, вирушаючи за море на крихітному суденці? Це тобі не пасажирський корабель із гарматами та супроводом. Досить нити. Заощадив, тепер розплачуйся».
– Мовчуне…
Рейн усвідомлював, що не вижив би без нав'язливого молодика з писклявим голосом, крижаними руками і нескінченним потоком сліз. Столичний жевжик чудово розбирався в медицині. Професори Ківірської академії освіти не дарма їли хліб – їм вдалося зробити з інфантильного сопляка справжнього майстра своєї справи. На жаль, витримку там не викладали.
– Мені погано, Мовчуне… Чому до нас ніхто не заглядає? Вони хочуть заморити нас голодом? Скажи бодай слово!
– Дякую за допомогу. І тримайся. Ми виберемося звідси.
Нахабна брехня, але супутник радий навіть їй.
Четвертий день… Шлунок припинив нагадувати про себе. Біль відступив. У голові було легко й порожньо.
– Не можу більше… Води… Мамо, ти прийшла до мене? Мамо!
«Я виживу, мам. Я мушу вижити. Я вас знайду».
Худий щур звивався і кусався, проте Рейн не відчував його зубів.
Забути про все. Притягнути до себе, зламати шию. Впитися зубами в прикриту хутром шкіру.
Не думати.
Просто не думати.
У жодному разі не думати.
Його навіть не знудило. Організм не збирався віддавати крихти їжі.
– Гей, Терне! Тримай!
– Що це?
– Обід.
Пальці ківірця зімкнулися на ще теплій тушці.
– Боги, ні! – Він відкинув ребристе тільце вглиб трюму. – Я людина, а не тварина!
– Ненадовго. Не їстимеш – станеш трупом.
Сусід не зумів пересилити себе. Але він старався. Заплющував очі, затискав носа… Рейн дивився на його марні потуги і розумів: якби не нав'язлива ідея розповісти світові про сім'ю Морнів, він би теж вибрав смерть.
– Я ніколи не зустрічав таких, як ти! Ти зумієш, Мовчуне! У тебе вистачить сил. Прошу… Напиши моїй мамі… Розкажи їй… У мене все добре, мамо. Я щасливий. На півдні дуже гарно. Цвітуть персики, скрізь жасмин… Шкода, що ти померла. Я б привіз тебе сюди. Тут багато сонця та піску, теплі хвилі, добрі дівчата. Я знайду дружину, мамо. Ми житимемо разом. Маленький будиночок на узбережжі, квіти цілий рік… Тобі смішно? Так, я прибріхую. У Шазілірі холодні зими. Але нам буде тепло. Всім разом. Дочекайся мене, мамо!