Прокинувся я пізно. Доран уже щось смажив на вогнищі. Поряд з ним дрімала Вуся, а трохи далі, ближче до крони впалого стовбура, голосно похропував Пір.
Було трохи світліше. Мабуть, через південний вітер, який злегка рушив хмари, і тепер вони стали не такі густі. Де-не-де крізь густе гілля виднілися зірки. Колись дід розказував, що такі ранки схожі на знезимські вечори.
Вуся казала, що легко може освітлювати нам шлях і надалі. Але і я, і Дор помітили, як виснажують її ці вогники. А після вчорашнього "птаху" вона і зовсім поникла.
— Лишилось небагато, якось дійдемо, — сказав їй Дор, коли ми збирали торби. Десь у хащах відшукали дві великі палиці та запалили від багаття. Тьмяно, але світить.
Багряні ліси, що оточували Дандрове кільце на сотні миль з усіх боків, мали б уже скінчитись. Але ні, ще кілька днів ми не бачили краю цим деревам. Тут виявилось, що навіть те, що ми майже не їли, поки ішли в лісі, не допомогло нам вберегти вдосталь їжі. Чи то взяли замало, чи то їли забагато, але дуже скоро наші запаси спустошились. Але коли мені в голову полізли думки, що весь цей ліс нескінченний, а Знезим і решта світу — вигадки, Пір доніс радісну новину:
— Дивіться, фіалки! — мовив він, радісно розглядаючи кілька маленьких квіточок під ногами.
Мені це ні про що не говорило, але Доран теж помітно повеселішав:
— Фіалки — це добре, — його голос звучав навдивовижу натхненно. Помітивши мій розгублений погляд, додав:
— Фіалки не ростуть в Багряних лісах і ніколи не росли. До Лляну лишилось не більше милі.
Ллян — велика річка у Хайській долині. Спокійна рівнинна ріка з незвичайно прозорою водою. На ній стоїть два великих людькових міста — Звід і Кінтур-Каратор. Єдина цінність цієї місцини — численні смарагдові поклади. Настільки безтолкові та дешеві камінці, а у людьок цінуються вище золота. Розбудуватись в такій далечі від столиці заради одних смарагдів — які вони все-таки жадібні!
Доран був правий. Фіалки ми знайшли десь опівдні, а ближче до вечора між деревами замиготіли тонкі світлі полоси. Людькова миля була для нас близько трьох тисяч махів, а це досить велика відстань. Ще до темряви ми вийшли на старий людьовський курган. Звідти відкривався чудовий вид на Ллян та великий порт, розташований на одинокому острові.
— Це Звід, — примружившись мовив Пір.
— Як ти знаєш?
— Бач, там зліва щогли корабельні.
— Ну, бачу.
— От! А у Кінтур-Караторі вони були б справа, — повчально і трохи гордовито сказав брат.
— Як думаєте, Культ тут уже побував? — наздогнавши нас з Піром, запитав Дор. З ним і Вуся поспіла.
— Кажуть, Культ прийшов зі сходу, а не з Півночі, — відповів Пір. — Якщо тут хто з них і є, то небагато. Так, просто аби були.
— Хочеться тобі вірити, брате.
— А нащо вірити, — здивувався він, — спустись і сам дізнаєшся!
Ми рушили вниз. Майже одразу під ногами зійшли духмяні квіти, разом із цілими поселеннями фіалок. Звід стояв на невеликому острові посеред Лляну. З берегів до нього вели мости. Інакше, аніж по них, до міста не дістатись. Човни чи чайки туди не возили. А допливати дуже важко, бо хоч ріка і спокійна, але глибока і з чіпкими водоростями, що хапають сміливців за ноги.
До моста підійшли за годину. З цього боку сторожі не було. Не дивно, в такій глуші боятись майже нікого. Міст збудований із великих шліфованих валунів, а зверху укладений кольоровою бруківкою. З обох боків стояла двомахова кам'яна огорожа, прикрашена статуями. Статуї зображували великих гордих левів. Їхні голови прикрашали крихітні діадеми, а на груди спирались могутні щити. Через кожні махів двадцять стояли високі ліхтарі, вилиті з якогось жовтуватого металу.
Сам міст махів двісті вздовж. З того боку нас зустріло двоє охоронців із довжелезними дворучними мечами за спиною.
— Хто іде? — вигукнув правий. Це був височезний людько з широкими плечима. Другий був мегший на зріс, але кремезніший і бородань.
— Яке вам...— почав було Пір. Він не любив людьок, а сам був досить запальним.
— Ми махи, панове, — сказав я впоперк брата. Він замовк. Охоронці наче повеселішали.
— Махи? — здивувався менший. — Це ви з Кільця?
— Так, пане.
— Хм.. І яким вітром?
— Ми прямуємо до столиці, — почав я. — Нам би перепочити та надбати провізії на дорогу.
— Махи добрий люд, — сказав усміхаючись вищий. Навіть я здивувався, а решта і зовсім ошаріла. — Я б вас до себе пустив, але сам на варті ще три доби буду.
— А когось, хто міг би, не знаєте? — поцікавився Доран.
— Я знаю, — відповів другий, — є один коваль. Живе сам в великому будинку. Він візьме.
— Пане, ми були б незмірно вдячні Вам, якби...
— Без питань, — простувато одказав людько, — звати його Нектор Діркондандовський. Він живе на сході міста.
— А як дійти?
— Зараз, тією вуличкою прямо, — він вказав на широку, освітлену ліхтарями вулицю, — Він живе біля причалів. Перехожих запитаєте.
— Щиро дякуємо, панове, — Дор і я трохи вклонились.
— Так, дякую вам, — тихо процвірінькала Вуся. Вона ішла, спершись об Дорове плече.