— О, ти вже йдеш?
Орися якраз помила руки і витирала їх рушником, стоячи спиною до дверей. Повернула голову у профіль, м’яко всміхнулася.
— Так, на сьогодні завершила.
— З чим працюєш? Досі мучишся над левенятами для дитбудинку? — Руслан почухав свою, як завжди, скуйовджену чуприну і, підійшовши, легко цьомнув її у щоку.
— Ні, з цим завершила. Все готово, їхатиму туди і завезу. Зараз замовлень не маю, тому просто експериментувала з глиною.
Вона повернулася і, виглянувши з дверей, кивнула в куток майстерні, де на обертовому столі височіла не дуже вдала невелика скульптура Геракла, що бореться з Немейським левом.
— Щось в тебе останнім часом багато левів, — засміявся Руслан.
— Так, багато левів… — задумано повторила Орися.
Минуло кілька днів, але її досі пересмикувало від спогаду про зустріч з самим Королем Левом. Того вечора вона боялася повертатись додому, адже хтозна, чи все-таки не обмовився він батькові про неї. І була здивована. Батько у гарному настрої попивав якесь пійло і лише кинув їй єдину фразу: “Не гуляй ночами за такої погоди. Бракувало захворіти перед дідовим ювілеєм!”. Мама лікувала мазями новостворені синці і вдавала, що нічого взагалі не трапилось. “У нас був гість, коли ти пішла, — тільки й сказала. — Він дуже вчасно завітав”.
— Слухай, якщо ти не поспішаєш, — перервав її спогади Руслан, — ми могли б побути разом…
— Що? А… Ну, я поспішаю, мені час їхати в дитбудинок. А ввечері день народження діда, ще треба в салон краси встигнути. Зачіска, манікюр і все таке.
Квапливо вона кинулась в майстерню, стягнула з себе велику картату сорочку, в якій завжди працювала. Залишилася в простій білій майці на голе тіло й з жалем подумала, що це не надто належне вбрання для візиту в дитбудинок чи, точніше кажучи, реабілітаційний центр для дітей з інвалідністю. Нічого, в авто є джинсова куртка, можна накинути на плечі.
Руслан позаду неї показово ображено зітхнув, потупцяв на місці, та врешті не витримав, підійшов і обійняв зі спини.
— Орисю… Скільки мені ще чекати? Ми вже чотири місяці разом! Їдьмо до мене… Сьогодні брата якраз немає цілий день. Хоч на пів годинки… — прошепотів над її вухом. — Будь ласка.
Її плечі під його руками затверділи, напружились.
— Я ж кажу, сьогодні не можу, не маю часу.
— А коли зможеш? — вигукнув він.
Орися вибралася з його рук. Швидко зібрала речі в рюкзак, повернулася до нього спиною і зовсім не знала, що відповісти. У неї досі не виникло бажання інтиму з ним. Розмови з Русланом подобалися, його обійми — теж, поцілунки могла терпіти, але от далі… Невже варто було пересилити себе заради нього? Скільки про це не думала, та щоразу доходила до того самого висновку: її бажання теж важливі, він мусить почекати.
— Зможу тоді, коли захочу, — тихо сказала. — Ти казав, що чекатимеш, скільки доведеться… Все, я біжу. Бувай.
Вона потягнулась до нього, швидко цьомнула в щоку й збиралася бігти геть, але Руслан не дав, спіймав її обома руками за талію.
— Це тому, що я тобі не рівня, так? Просто за ніс мене водиш! — знову закричав і несильно струсонув її.
— Припини! Ти знаєш, що для мене гроші і статус нічого не значать.
— Тоді в чому справа? Ти зовсім мене не хочеш?
— Просто для мене це важливий крок. Дай мені ще трохи часу.
Вона замружилась, щоб тільки не дивитись йому у вічі. Його запитання потрапило в саме яблучко. Не хотіла. Але ж наче й почуття мала, наче ж все у них було добре…
Він відпустив її і відвернувся, стиха лаючись, а вона вдала, що нічого страшного не трапилось, кинулась до дверей, попрощалась на ходу. Зараз був не час з’ясовувати стосунки.
Гіпсові садові статуетки левів уже чекали в автомобілі. Орися зазирнула в багажник, ще раз перевірила, чи добре їх примостила, щоб не побилися, доки везтиме, — все-таки їхати тридцять кілометрів.
Реабілітаційний центр був розташований в сусідньому містечку, тому їздити туди так часто, як хотіла б, не вдавалось. Особливо, якщо враховувати, що ці візити мусили залишатися в секреті від родини. Батько й без того бурчав, що вона останнім часом багато грошей витрачає на казна-що. Здебільшого вона допомагала грошима, але під час свого минулого візиту пообіцяла директорці центру кілька садових скульптур власного авторства — біля новозбудованого корпусу облаштовували клумби і дитмайданчик, тож веселий декор став би у пригоді.
— А де Матвій? — спитала Орися, щойно вивантажила левів зі свого білого електрокара.
Директорка реабілітаційного центру вийшла їй назустріч і, не припиняючи дякувати, хвалила скульптури.
— Спасибі вам за черговий подарунок!.. Матвій? Якраз обід, всі у їдальні. Зачекаєте, доки він поїсть?
— Ні. — Орися мотнула головою, але приховати розчарування не змогла, кутики губ скривджено вигнулися вниз. — Якщо можна, я лише зазирну. Одним оком гляну на нього.
— Звісно. Ви пам’ятаєте, де їдальня?
Вона пам’ятала. Занадто добре пам’ятала кожен закуток в цьому місці, як пам’ятала все, що стосується Матвійка. Швидкими кроками подолавши кілька довгих коридорів, наблизилась до їдальні. Зупинилася й обережно зазирнула в прочинені двері. П’ятирічне хлоп’я сиділо за другим столом ліворуч, бовтало ложкою у супі і усміхалось. Мабуть, підліток, що сидів навпроти, розповідав щось смішне.
Матвій був тут наймолодшим, але не єдиним зі своїм діагнозом. Покинуті діти жили в центрі поруч з тими, кого час від часу навідували батьки, і це Орисю турбувало що далі, то більше. Що коли він підросте й питатиме, чому до нього не приїздять? Чи питатиме він взагалі, чи зрозуміє?..
Вона зітхнула, востаннє мазнула поглядом по обличчі хлопчика і сховалася за дверима. Щокою скотилася дрібна сльозинка.
Після візитів у це місце вона ненавиділа свою сім’ю в рази більше, ніж до того. Але ось зараз змушена буде сісти в авто, поїхати причепуритися і прямувати до діда, щоб вітати його з вісімдесятиріччям.
— Як же дістало…
Орися гірко всміхнулась до себе й повільно пішла геть.