Одного дня, відразу ж після третього уроку, всіх учнів вишикували на лінійці.
- Сьогодні заняття в нашій школі закінчаться трохи раніше! – урочисто почала піонервожата Галина Федорівна.
По рядах школярів пронісся радісний шум.
- Але не для того, аби ви бігали бозна-де. Байдикувати ніхто не буде, – згасила вона наше збудження. – Просто тепер підете додому, щоб переодягнутися у робочий одяг. А потім знову зберемося на подвір’ї школи, я роздам нормативи, і разом зі своїми вчителями підете збирати металолом!
- У-у-у!... – почулися невдоволені вигуки.
Але Галина Федорівна знала, як запалити маси до роботи.
- Увага!!! – із радісним піднесенням вигукнула вона, стріпнула густими чорними кучерями і білозубо посміхнулася. - Той клас, який назбирає металолому найбільше, стане переможцем нашого змагання! І отримає… - піонервожата зробила довгу логічну паузу, примружила очі, затримала дихання, а потім різко вихопила з-позад себе руку, - ось цей чудовий вимпел!!! - високо над головою підняла червоний трикутничок, сонце кинуло промінням по її руці, вітер шарпонув і раз, і вдруге – і вимпел затріпотів, зашарпався, немов метелик.
- Ух ти! – замріяно видихнув Льонька. – От якби нам цього вимпела у клас...
- Та у нас нізащо не вийде, – засумнівався Вова Рогалик. – Он, старшокласники уже, напевно, давно все знали, подивись на Вадима.
Вадим – таємний кавалер Галини Федорівни. Високий, міцний, здавався набагато старшим за свої роки. Коли Вадим пізніше закінчить школу, піонервожата таки вийде за нього заміж. А поки – він, напевно ж, був утаємничений у всякі там умови змагань і, тим більше, знав, як отримати нагороду. Інша справа, чи була та нагорода йому так уже конче й потрібна?
Але ж ми того не знали.
- От блін!... – аж засичав розчарований Льонька. – І то правда! Восьмий клас, як завжди, буде першим. Десь там, мабуть, уже й наскладали іржавих відер та бачків… А тоді просто винесуть та й скажуть: ось, ми і є переможці! Давайте нам скоріш того вимпела!
- Нічого, хлопці, - каже тоді Іван, - у нас теж уже дещо є, забули? А бильця з ліжок? А трубки? А колеса? … – це він натякав на місце наших хлопчачих зібрань на березі, там був викопаний таємний «бункер», укріплений, звичайно ж, всяким непотрібним залізяччям.
- От коли б перемогти старшокласників… - Вова Рогалик нервово стиснув тендітні кулачки. – Але ж…
- Якщо постаратися, то все ще може бути, - каже тоді Льонька, видно було, що він собі вже щось надумав.
- Постараємось! – поставив я крапку у сумнівах, у мене на той час теж уже визрівав свій план.
Справа в тім, що моя баба Марфа жила біля самого берега.
Якось ішов я повз її хату і побачив, як вона ховала за повіткою металевого змійовика (це така покручена труба, по-іншому ще зветься венджі – одна із частин самогонного апарату). То ж тепер…
Повертався я тією ж стежкою, зайшов тихенько до баби у двір, вийняв здоровезного змійовика, завдав собі на плечі, та й поніс до школи.
От йду я греблею й радію: «Ха-ха! - думаю, - зараз мене вчителька похвалить! А як же усі наші хлопці зрадіють! Бо ще ми нікуди не йшли, а уже є венджі!»
Аж тут навпроти мене їде міліцейський бобик…
У селі саме того дня проходив рейд – трусили по хатах горілку, шукали самогонні апарати. І тут – серед білого дня - готовий тобі клієнт! Я - зі змійовиком на плечах!!!
Машина стала біля мене.
- А це куди ти, хлопче, йдеш? – питає мене міліціонер.
- До школи, металолом несу... – показую на свій трофей.
- Сідай у машину, ми тебе самі туди завеземо.
А в школі, у кабінеті директора, почався допит.
- Де саме ти цей металолом узяв? – запитує дільничий. – В якому місці?
Я ж уже шостим чуттям відчув, що щось тут було не те із тими венджами, і вирішив бабу Марфу не здавати.
- Знайшов у березі, - кажу. – Йшов додому переодягнутися і побачив – щось лежить у воді.
- Кажеш, лежало у воді?
- Так! А я придивився, то це ж металолом! І взяв…
На моє нещастя, бабині венжі поклали не в металолом, їх забрав міліціонер із собою, як конфіскований самогонний апарат, ще й на моє прізвище записав.
Хоч я і знав, де лежать покришка та холодник (решта запчастин до самогонного апарату), але вирішив до школи не нести.
А Льонька тоді потрапив у халепу ще більшу, ніж я.
Якось Льоньчин батько Льоньчин приніс додому із гаража металеві диски від коліс. І мати із тих дисків поробила для курей та індиків гнізда. Середину повимощувала ганчірками, зверху притовкла соломою. У дисках птиця неслася. А у кількох індички ще й сиділи тепер на яйцях - висиджували індичат. Тих індичок чіпати ні в якому разі не можна було, бо вони могли покинути гнізда, і тоді пташенята загинуть.
Але що Льонці ті індичата! Він знав, що кожен диск – це ж кілограми справжнісінького заліза.
Тому коли у мене відібрали венджі, а іншим однокласникам теж не пощастило (залізяччя із «криївки» не в рахунок) – кілька іржавих відер і майже зігнилий стовпчик виглядали дуже вже жалюгідно навпроти високої «копиці» восьмикласників, Льонька до мене по-змовницьки підморгнув : не вішай носа, є і в мене дещо!
І от, увечері, коли вже добре смеркло і село потроху вкладалося спати, ми з Льонькою пішли до нього у курник і взялись до справи. Льонька перекладав засиджені яйця у заздалегідь приготовані ящики, я обережно пересаджував туди індичок. Повисипавши із інших гнізд підстилки просто на землю, важкі металеві диски ми повикочували на подвір’я, а потім по одному склали їх у візок і повезли у бік школи. Там прилаштували диски біля свого металолому і радісно повернулися додому.
Але ранок - замість захоплених вигуків однокласників, безсумнівної перемоги і надії на червоний вимпел - приніс нам страшне розчарування…
Льоньчина мати тільки відкрила курника, так і вхопилася за серце: квочки-індички за ніч перетовкли геть усі яйця, а кури ще й передерли ту солому, що ми повисипали із гнізд; у курнику творився страшний гармидер.