Що ж таке трикутник Карпмана. Це є тип комунікації людей який складається з трьох позицій. Позиції Переслідувач – Рятівник – Жертва. Займаючи любу із цих позицій людина автоматично входить у тип комунікації за трикутником Карпмана, що своєю чергою означає те, що в рамках цього типу комунікації людина обов’язково відчує себе жертвою. І чим більш наполегливіше вона виконуватиме роль у цьому трикутнику, тим драматичнішим буде її результат.
Із довгих роздумів я дійшов висновку, що всі три позиції роблять одну і ту ж помилку, яка вганяє їх у цей драматичний трикутник. І суть у тому, що кожен хто знаходиться на певній позиції в трикутнику, намагається реалізувати свій сценарій, без врахування думки яку висловлює співрозмовник. Саме той факт що займаючий роль переслідувача, не готовий зупинитися у своїх намірах, а намагається заставити співрозмовника слідувати своєму розумінню. І робить його учасником трикутника.
Так само і людина на позиції рятувальника, так захоплена своєю роллю і цілю виконати її, виправити ситуацію яка склалася, що ігнорується те що говорить співрозмовник.
І особливо жертва, яка визначила себе жертвою, і ніякі доводи не змінять цієї позиції, яку вона зайняла.
У такому випадку, будь-яка комунікація із людьми в цій сценарній позиції є просто марною. Так як вони мають на меті тільки реалізацію того що вони намітили без врахування думки співрозмовника.
Щоб уникнути ролі рятувальника у трикутнику, потрібно керуватися думкою «Що люди самі несуть відповідальність за своє життя, і всі ті ситуації, які із ними відбуваються», це перш за все відповідальність за все самої людини, і беручи на себе роль допомогти комусь, ви перекладаєте на себе також і відповідальність із іншої людини.
Щоб уникнути ролі жертви у трикутнику. Потрібно навчитися робити задумане самому, якщо не хватає вмінь, подивитися відео на ютубі, почитати інструкцію. Насправді це не є так складно, як може здаватися жертві. Знання простої послідовності дій, дозволять вам виконати те що ви задумували, якщо не виходить щось з першого разу, можна попробувати знову, в невдачі немає нічого страшного. Так здобуваються вміння.
Щоб уникнути ролі Переслідувача. Пам’ятайте, що люди різні. І кожен живе своїм життям. До людини можна зробити крок, але варто зупинитися, щоб інша людина могла зробити також крок назустріч.
Сценарні ситуації по трикутнику Карпмана виникають тоді коли, людина живе згідно соціальних норм, згідно загальноприйнятих манер поведінки, де людина відігрує свою роль, і абсолютно неважливо що вона відчуває на цей момент часу. В комунікації із людиною від неї вимагається виключно слідування певним канонам, і при цьому ігнорується сама особистість як така. В такій взаємодії між людьми, є певний недолік. А це саме перевага соціального над індивідуальним.
Найгірша роль у трикутнику Карпмана, на мій погляд, це позиція рятувальника. Це є та людина яка наївно вірить у те що жертва дійсно потребує його допомоги, в той час, як сама жертва, просто розігрує роль жертви, і сам рятувальник для жертви є просто лохом і рабом прихіт жертви, яка отримує те що хоче.
Так от люди яких втягують у роль рятувальника, хибні жертви які напускно демонструють своє страждання і неспроможність щось зробити самому. Знайте у цих ситуаціях ви справжня жертва. Вас використовують для власних скритих цілей, і вашу допомогу ніхто із цих хибних жертв не цінує. Навіть більше, дуже часто, це люди із нарцисичним розладом особистості. Які не відчувають ніякої емпатії, тобто співпереживань до вас. Хоча можуть такі емоції демонструвати. Дуже важливо для психічного здоров’я людини уникати взаємодій із такими людьми. Чітко ставити межі і кордони.