Є чотири вектори мислення по яких людина сприймає навколишній світ, а також чотири вектори мислення по яких людина дає оцінку тому, що відбувається. В загальному виходить що людина оцінює навколишню інформацію через 8 аспектів. Це є своєрідні категорії, по яких мислить кожна людина, яка зараз живе на планеті земля, жила коли небуть і житиме тут.
Дану думку висунув К.Г. Юнг у своїй книзі «Психологічні типи», а згодом на основі цієї думки були побудовані такі системи типологій людей як «Соціоніка» і «МВТІ».
В чому ж суть цього ділення, і що ж це за магічні такі категорії, що здатні вмістити зміст, усіх людей? Якщо більш детально то пропоную почитати мою книгу «Соціоніка як наука».
Юнг розділив усю інформацію на 4 категорії: мислення, емоції, відчуття, інтуїція. На практиці мисленням – людина виконує роботу, емоціями - вона дає оцінку тому, що відбувається у її житті, відчуттями – заміряє рівень комфорту, і те оточення в якому вона знаходиться, інтуїцією – пошук варіантів, бачення інших шляхів.
І це є чотири категорії оцінки. Це пов’язано із інтровертністю аспекта. І на практиці ми отримаємо:
Інтровертне Мислення – людина планує діяльність, структурує послідовність майбутніх робіт, вивчає ризики.
Інтровертні Емоції – людина оцінює те що її радує, і те що її розстроює, і на основі цього формує систему відносин, із навколишнім світом. Міряючи все своїми емоціями.
Інтровертне Відчуття – людина орієнтується в тому, який рівень комфорту несе у собі те чи інше оточення, і робить вибір ґрунтуючись на цих даних.
Інтроверта Інтуїція – людина бачить варіанти заміряє той результат який вони можуть принести у перспективі.
І це ми лишень класифікували інформацію. А у нас ще є психіка. І тут ми зустрінемося із тим як соціоніка бачить психіку людини, і її основні функції. Психіка людина ділиться на 8 функцій, які потрібні для того, щоб помістити усі вісім категорій, чотири екстравертних – контактних аспекти і чотири інтровертних оціночних аспекти. В результаті ми маємо психіку яка складається із 8 функцій, суть яких обробляти інформацію згідно аспектів мислення, а одже давати інформації своєрідного інформаційного викривлення.
Що говорить соціоніка про модель психіки? Ми маємо психіку із 8 функцій із цих 8 функцій тільки 1, 2 і 7,8. Здатні обробляти інформацію із великою ретельність, і забезпечувати опір сказаному зі сторони, а також висувати свої умови із врахуванням власних інтересів. Інша половина психіки, керується нормами соціума, і особистим досвідом. Ця половина не здатна протистояти вимогам соціуму по цих аспектах які на ній розташовані, принаймі протистояти тривалий час. Це принципі те що нам варто розуміти для того, щоб оцінювати, адекватно своє психічне здоров’я.
Чого це важливо? Це нам говорить що тільки половина нашої психіки є достатньо сильною для того, щоб дати змогу повноцінно працювати по певній категорії інформації, а також добиватися успіхів у своїй діяльності по цій категорії мислення.
Інша ж половина психіки, є зоною нашої невпевненості. І місцем впливу, де нам легко нав’язати думку по тому чи іншому аспекту, який перебуває у нашій психіці, на цьому місці. Це є 3,4,5,6 функція психіки.
В принципі це основна думка яка важлива для психологічного здоров’я людини. Думка про те що наша психіка і психіка інших людей влаштована певним чином, яке і визначає здатність людини ставати експертом по одним аспектам, і бути малоефективним у інших аспектах. Це відповідно приводить до висновків, що треба оцінювати свою діяльність і себе по сильних аспектах своєї психіки, так як це є безпечно для вас як людини. Бо тільки оцінка по сильних аспектах дозволяє дивитися на картину того що відбувається чи відбулося повноцінно, тобто картину вашого життя повноцінно із здатністю впливати і змінювати інформацію по аспекту.