1. Вступ до теми:
Слід одразу відзначити, що основна тема цього кроку настільки широка, що не стоїть на меті висвітлення її в повному обсязі. Студенти профільних ВУЗів витрачають на вивчення цього питання не один семестр. Резонним, в такому випадку, буде подив читачів: «З якою метою її включили до цього посібника? Та ще і на самому початку курсу».
Цей курс побудований не на принципах фахової освіти фінансистів чи економістів. Його головна мета – не лише провести дитину досить складним лабіринтом світу грошей, але і дати відповіді на питання, що виникають у дитини на цьому шляху. І питання «Чому ця іграшка коштує набагато більше, ніж інша» - одне з найперших, що виникає у дитини, як тільки в неї сформується перша уява про принципи використання грошей в реальному житті.
Як тільки дитина зрозуміє фундаментальну функцію грошей як засобу обміну, наступним питанням для неї буде «Чому стільки?». Отже, на Кроці 2 ми зосередимося на питанні, від чого залежить вартість речей?
Ми не зможемо дати дитині віком 6-10 років вичерпної відповіді на це питання. Поняття собівартості, постійних та перемінних витрат, виробничих та адміністративних в віці до десяти років зможуть опанувати лише генії. Навряд чи їх зацікавить цей курс – вони і без нього знають про гроші набагато більше інформації, ніж зможуть з нього отримати. Поняття формування ціни продажу товару настільки складне та комплексне, що повне його висвітлення навіть для дорослих потребуватиме тому у кілька сотен сторінок.
На цьому етапі насамперед нашим завдання є усвідомлення дитиною самого факту, що всі ляльки чи іграшкові машинки мають різну вартість – при обміні їх на гроші за різні речі доведеться віддати різну кількість грошей.
Звичайно, вам доведеться відповісти на питання «Чому саме так?». Матеріали цього Кроку допоможуть вам задовольнити цікавість вашої дитини. Тут міститься достатньо матеріалу, щоб ви змогли пояснити своїй дитині функцію грошей як міри вартості.
Дитина в змозі зрозуміти вплив таких базових факторів, як матеріал, з якого виготовлений предмет, скільки витрачено часу та зусиль майстром на його виготовлення, скільки людей бажають його придбати, наскільки легко він доступний.
Це допоможе їй зрозуміти, що не всі речі коштують однаково і що за одним і тим же іграшковим автомобілем або лялькою можуть стояти різні витрати та фактори, які впливають на їх ціну. Ми обмежимося найпростішими аспектами, такими як якість матеріалів, трудові витрати та попит на товар, аби надати дитині доступні пояснення.
У результаті, після вивчення цього кроку, дитина не тільки зможе відповідати на запитання, чому одна іграшка дорожча за іншу, але й отримає базові знання, які стануть основою для розуміння більш складних економічних концепцій у майбутньому. Важливо, щоб дитина вже на цьому етапі почала усвідомлювати, що вартість речей не визначається випадково, а залежить від багатьох конкретних факторів.
Це не тільки зацікавить дитину, але й закладе перший камінь у її подальше фінансове мислення та вміння аналізувати економічні явища в майбутньому.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2. Повна історія:
НЕ ТЕРЕЗИ ТА ЛІНІЙКА
Ден небезпідставно вважав себе експертом у питанні грошей – адже він точно знав, навіщо вони потрібні.
Довелося витратити достатньо зусиль, щоб пояснити вчительці у школі, навіщо людям потрібні гроші. Ну а пояснити це своїм однокласникам, які у свої 8 років досі взагалі нічого не розуміють у справжньому житті, було дуже важким трудом. Проте тепер із честю виконана місія зробила з Дена у школі світоча, з яким кожен прагнув бути на короткій нозі.
Сьогодні Дена з самого ранку не залишало передчуття, що на сьогодні тато приготував новий урок. Те почуття, коли його стомлювали сценки тата, давно минулося. Після лекції про гроші, що так значно просунула Дена у шкільній ієрархії, він не міг дочекатися чергового татового уроку.
- Дуже цікаво, що тато приготував цього разу? - ця думка не залишала Дена цілий день. і він не міг стримати біг, коли після закінчення останнього уроку прямував у їхнього старенького сімейного седану.
- Ми з мамою вирішили зробити тобі сьогодні невеликий подарунок, - повідомив тато Дену з якоюсь хитрою в голосі, після того, як батько та син обмінялися звичайними фразами про ситуацію з успіхами Дена в школі.
- Дуже мило з вашого боку, видавив із себе Ден, трохи розгубившись.
- Зараз заїдемо до магазину, і ти сам зможеш обрати собі подарунок, - повідомив тато подальший план дій.
- Дене, оскільки сьогодні не твій День народження, а завтра не настане Різдво, ми з мамою можемо виділити на твій подарунок не так багато грошей, - тато стисло став надавати умови сьогоднішнього завдання, - у тебе буде всього 20 доларів. З добрих новин: ти можеш вибрати на цю суму кілька подарунків.
#525 в Різне
#100 в Дитяча література
#69 в Не художня література
фінансова грамотність для дітей, навчання дітей управлінню грошима, роль батьків у фінансовому вихованні
Відредаговано: 27.10.2024