Петро
Потяг набирав швидкість. Паровоз час від часу подавав довгі і пронизливі гудки, рейки стукали в ритм колесам, а Микола, разом з іншими такими ж як він замореними і виснаженими ув’язненими, мовчки, притуляючись один до одного плечима, сиділи, стояли в цьому холодному вагоні. Теплушка – вагон , призначений для перевезення коней і корів, а не людей, набитий дощенту, не зупиняючись все далі і далі віз Миколу з оцими нещасними кудись в невідомість - далеко від рідного дому , від тої мрії, котрою жив всі роки війни. І ось тепер, коли він на своїй землі, його везуть в цьому заґратованому вагоні все далі і далі від його мрій… Для чого? Що він зробив незаконного?
Там, в тій лісній хатинці, коли перші ранки увійшли в селище, коли свої, рідні , радянські солдати, такі рідні і бажані, увійшли в будинок – Микола був щасливий .
Той уважно подивися старенький, потертий білет, на якому ледве – ледве можна було розібрати фото, ще зовсім юного солдата. Фамілія , що була написана чорнилом, якось розпливлася, букви з трудом можна було прочитати.
Зовні Петро був схожий на цивільного бухгалтера, котрий загубив свою бухгалтерію в лісі . Він винувато тупцював на місці і намагався щось сказати, але від хвилювання почав заїкатися:
Раптом в хату ввалився іще один офіцер в синьому кашкеті і автоматом на шиї. Він з гуркотом зачинив вхідні двері, що аж крейда посипалася із стелі.
Він взяв документи від капітана , покрутив їх в руках і зразу заховав в своїй планшетці.
Той мовчки тупцював на місці, намагаючись пояснити про те, як він втратив свої документи.
Микола з Петром, розуміючи що це є перевірка і так воно повинно бути не чинили спротиву і мовчки пішли за офіцерами.
Вже пройшло декілька днів , а Миколу з Петром все тримали в темному, прохолодному приміщені розбитої школи разом. Раптом двері відкрилися і на порозі появився кремезний клишоногий солдат з гвинтівкою через плече:
Світле від сонця небо переливалося різноколірними барвами, а чисте прохолодне повітря заповнило груди Миколи. В очах потемніло, голова закрутилася, а в животі щось заграло від голоду.
Микола автоматично закрив очі рукою і , щоб не впасти, притулився до дверей. Їх нагодували кашею, дали великий шматок хліба кожному і по крижці кип’ятку. Потім посадили в полуторку – невеликий вантажний автомобіль і повезли кудись… І тільки через годину машина зупинилася і Микола з Петром побачили залізничну станцію, на котрій копошилися люди, бігаючи від вагона до вагона.
Миколу і Петра підвели до невеличкого будиночку, в якому сиділо декілька військових кашкетах з синіми кантами.
В очах Миколи все поплило – і кімната, і оці сині канти на кашкетах. Ноги підкосилися , все поплило і він впав, як підрізане дерево просто на підлогу , рядом біля ніг тих, хто його так несправедливо судив. Він не чув останніх слів, але розумів, що вони значать! Несправедливість комом підійшла до горла:
« Як це могло так статися, - крутилося в голові, - це не правильно! Треба розібратися…. Ми ж свої!»
Але їх вже ніхто не слухав. Да і розбиратися не було коли… Всіх осуджених закрили в вагон, паровоз подав довгий гудок, пару раз чмихнув, випустивши клуби диму через трубу, що , як гігант, стояла попереду паровоза. Потім пару раз прокрутив колесами по рейках, намагаючись із всіх сил відірватися від них – ешелон повільно посунув кудись вперед все швидше і швидше.
Це все одночасно промайнуло в голові, в застиглих і злих очах Миколи. Він дивися на хатинки, на дороги, на дерева, що проминали повз його, відносячи всі його мрії, всі бажання на смітник небуття. Все, про що він мріяв, все, за що він боровся – одночасно щезло… Виникла лють і нестримне бажання вирватися із цього огидного стану зрадника і дезертира.
Подумати тільки – п'ятнадцять років ! За що? – За те, що він , проливаючи, кров бив фашистів…за , що він намагався із всіх сил прорватись до своїх…
« То за що? - крутилося в голові, - це ж несправедливо! Не може так бути..!»
Поїзд , повільно стишуючи швидкість, зупинився біля маленької станції, що одним боком притулилася до схилу, а з іншого на невеличкому пероні приймала пасажирів. З вагонів повискакували охоронці і відкрили двері: