Оточення
Розбиті і понівечені автомобілі, розкидані , а то і просто кинуті, речі валялися по всій вулиці. Теплий червневий літній день згасав червоним, від крові, сонцем, що скотилося за горизонт якось невміло і незграбно. Останні промені ледве – ледве пробивалися через темну завісу хмар, що важким покривалом зависли над розбитою колоною і розтерзаним містом. Де – не – де чулися поодинокі постріли , а гавкіт собак , що як і люди, загубили своє місце в цей тричі проклятий Богом день. Місто завмерло в чеканні чогось іще більшого, страшнішого. Раптом із неба впала краплинка, потім друга, третя.
Несподівано піднявся вітер, що поривисто то підіймав, то опускав брезентові залишки на автомобілях. Вдарив грім і блискавка розрізала небо – раз… другий… Глуха луна дзвінко розкотилася по темному , наче вимерлому, місту, а потім на людей , на автомобілі , на місто полив з неба справжній ливень, змиваючи людські сльози і кров з бруківки. Струмочки брудної червоної від крові води стікали вниз по вулиці , зливалися в поточки , що передбачали перетворитися через декілька годин в справній потом.
Микола отямився від перший крапель , що впали на його неголене обличчя. Навкруги було вже потемніло – від втоми він не помітив скільки годин проспав. Права рука , десь там біля плеча, боліла і темне , червоне пляма розповзлася по гімнастерці.
«Оце тобі на , - подумав Микола, - невже поранений?...» . Рана була несерйозна – куля тільки зачепила плече і , не завдаючи значної шкоди, навіть не пошкодила м’язів руки.
«Це нічого , пройде , - вирішив , підіймаючись на ноги Микола, - заживе…»
Ховаючись від непогоди він заскочив в кабіну автомобіля, потемки обмацуючи все навкруги : раптом його рука наштовхнулись на голову , що якось незграбно впала на витягнуті руки водія.
Почувся ледве чутний стогін
Навпомацки Микола знайшов пом’яті сірники в своєму нагрудному кармані , засвітив . Було зрозуміло - Іван мертвий. Автомат лежав на колінах, а переднє стекло , напроти голови водія було пробито два отвори від куль.
Микола взяв автомат , взяв запасний диск до нього, перекинув ремінь через плече і виповз із автомобіля. Навпомацки він знайшов свій мішок з продуктами, в якому лежало декілька банок тушонки, пів буханця хліба і трохи солі – закинув його через плечі і важко пересуваючи ноги поплентався по вулиці.
«Куди іти? Що далі робити? – в голові солдата все перемішалося і вирішив, - треба перечекати до ранку…»
Чисте літнє повітря після дощу і ранкова свіжість нагадали про себе ледве - ледве сонце визирнуло першим своїм променем. На годиннику Миколи було десь близько чотирьох ранку – розвиднялося.
«Треба йти, - нагадав він собі, - треба… але ж - куди?»
Не задумуючись він , підхопивши автомат, широким кроком попрямував провулками старинного міста вперед… туди, на схід, де гриміла канонада боїв.
Він ішов годину чи дві … і тільки , коли сонце вже світило прямо в очі, він зрозумів – треба відпочити. За цей час Микола пройшов половину міста і тепер у нього було одне бажання – якнайшвидше вибратися з цього клятого міста. Ноги від втоми так боліли, що , коли він присів на повалене дерево, тіло розслабилося і Микола з насолодою закрив очі. Так він просидів, мабуть, декілька хвилин і опам’ятався тільки тоді , коли почув сильний гуркіт десь за рогом цієї вузенької вулички.
«Танки, - промайнуло в голові, - що робити?»
Микола , як спритний кіт, перескочив невеликий паркан і заліг в декількох кроках від дороги.
З-за рогу висунув німецький танк, а за ним один за одним з розстебнутими рукавами , весело перемовляюсь, ішли солдати. Час від часу вони для профілактики стріляли по зачинених вікнах і кричали:
Танк , ляскаючи гусеницями по бруківці, повільно просувався по вузькій вулиці. Зверху був відкритий люк і з нього виднілася , підстрижена під «їжака» , голова німецького танкіста. Він то занурювався в черево танка, то висовувався наполовину з люка і крутив своєю головою по сторонам – чи то від допитливості, чи то від жари. Десь там посаду на показався мотоцикл, на якому сидів товстий водій в качці і худорлявий, з довгою шиєю, німець. Спереду на колясці був встановлений кулемет, а на задньому сидінні вмостився вишколений офіцер в окулярах . Він щось розмахував руками і весь час кричав:
Раптом їх мотоцикл заглох. Офіцер як скажений бігав навкруги, а водій неспішно важко перевалився і вивалився на землю. Він , широко розставивши ноги, низько схилився , намагаючись знайти несправність в двигуні. Третій, що сидів за кулеметом, теж виліз з коляски і , поправляючи на шиї автомат, підійшов до водія.
Колона минула засідку Миколи, котрий притаївся в засідці за декілька кроків від мотоцикла, а мотоцикл так і не заводився.
«Мабуть бензин закінчився. – подумав Микола і в його голові блискавкою промайнула знахабніла ідея, - а що як..»
На пустій вулиці , як і раніше , одиноко стояв мотоцикл; водій вийняв свічки, протер і знову вставив. Офіцер і довготелесий німець достали пар сигари і з насолодою, як у себе дома, затягнулись димом:
«Ну зараз я вас.. – Микола непомітно , в тіні, підкрався зовсім близько до паркету , за яким зовсім рядом копошилися німці».
В цей час мотоцикл нарешті завівся . Микола різко піднявся і не цілячись випустив коротку чергу – спочатку по водію, котрий , нічого не розуміючи, як лантух гепнувся на бруківку, а потім декількома чергами поклав офіцера і довготелесого. Не довго думаючи, Микола втягнув офіцера в коляску, забрав два автомат, що висів на шиї худого солдата, котрий так, мабуть, і не зрозумів, що з ним сталося , витягнув запасні обойми з патронами, скочив на мотоцикл, котрий спокійно гуркотів посеред вулиці, і щосили дав газу.