Сьогодні погода влаштувала для МаріКи невеликий відпочинок. Із ранку і до вечора йшов дощ, вся городина полита. Після такого поливання, навіть, пересаджені позавчора, кочани салату почуваються добре. Ось вони на черзі для закопування органічних залишків в міжрядді.
За сьогодні МаріКа завершила чотири прання, та розвісила всю білизну. Встигла порозкошувати у гарячій ванні, та нанести на тіло лосьйон, і скористатися кремами для обличчя. Доки розвішували на плечики (тремпілі, тутешньою 😉) випраний одяг то переглянула два відео від Джефа Лотона. Джеф Лотон - популяризатор пермакультури**, всі його відео такі соковиті та заманливі.
Зацікавилась МаріКа пермакультурою ще давно, давно, як пишуть - за царя Гороха. Почалось це більше 10 років тому із книги Курдюмов Н. "Умный огород ". Далі були інші книги автора, та інші автори. Низький уклін за ваші написані книги.
Для неї тоді одкровенням стало що можна мульчувати грядки. Так просто, ось виросла трава, вона її зарізала і поклала між тими рослинами які вирощує. Перед тим прополоти їх. І все. На цьому все просапування закінчено на сезон. Тільки докладай мульчу, як попередня стане тоншим прошарком ніж потрібно для повного покриття грунту щільним килимом. Так, аби сонячне світло не потрапляло на насінини бур'янів.
Із сьогоднішніх приємностей, це був вдало зварений булгур із засмажкою (швидше тушениною) із моркви, картоплини яку викопала із грядки при пересадці кочанного салату, стебел часнику і листя трибульки. Заправлений вершковим маслом, посолений та поперечний за смаком. + Обчищений від шкірки томат( він же помідор) МаріКа нарізала шматочками і проварила все разом.
Городину вони ще купують. До бажаного самозабезпечення поки не видно прямого шляху. Радує що на ділянці є пастернак із самосіву, виявилось що досить гарно розповсюдився за кілька років. Ще із часів господарювання свекра.
За сьогодні ще перемила банато посуду. МаріКу дивує як родина із 3х людей може бруднити щодня таку купу посуду. Дивовижа. Як Авгієва кухня, за аналогом із конюшнями.
Хвилин із 40 стояла і начищала картоплини на обід.... Маленькі. У її дитинстві у баби в селі, таку картопельку називали поросячою, бо її тільки мили, і в баняці відварювали для свиней і поросят. Така вона була дрібна, що і марудитись із нею не було бажання. МаріКа вже відварену, гарячою витягала із баняка, що стояв на сходах та охолоджувався. Так смачно було почистити від шкірки ту картоплю та вмочити крайчиком в сіль. А як запити щойно надоєним молоком з-під корови, що ним балувала її бабуся. Мммм, смак дитинства. Бувало МаріКа так наїдалась тої картоплі що і на обід не ходила, а все із друзями лугом бігала та в річці гралась.
Де те дитинство, де та картопля. Та і досі, МаріКа, картоплі смачнішої ніж на Житомирщині, ще ніде не їла. Чи то в любові тих хто ростить та сила і смак, чи в складі грунту.
Ось і має МаріКа мрію - вигодувати свою землю, аби давала овочі наповнені смаком і користю. Щоби її діти та онуки згадували смак, і покращували землю надалі. А сьогодні на обід МаріКа смакувала картоплю із оселедцем, відвареним молодим бурячком, тушкованими морквою із цибуляними стрілками.
Відварити картоплю це ціле мистецтво. Секрет підказала свекруха. Як ставиш варити картоплю то в воду( або в друшляк, або спеціальний мішечок, або ситечко для бульонів) додати цибулинку, можна цибуляні обчистки, цурки петрушки, кропу, що є. А як відвариться, то все вийняти і відвар злити. Вже суху картоплю потримати трохи, хвилин 10, на гарячій вимкненій комфорці. Смак значно покращується. Далі картоплю можна м'яти та взбивати міксером в пюре із молоком та маслом, або їсти цілою. Хоч із зеленню, хоч із давленим часником, а хоч як хоч.
Повернемось до чищення картоплі. МаріКа згадала, як два роки тому починала корисну справу, присідати та іти на місці, коли робить справи стоячи. Гарно допомагає ганяти лімфу у ногах та дає навантаження м'язам ніг і сідниць. Мине час, буде результат. Головне, аби вона знову не перестала так діяти.
__________________________________________________
* Джеф Лотон (Джефф Лоутон). Британський австралієць, консультант пермакультури, дизайнер, викладач та оратор. З 1995 року спеціалізується на пермакультурній освіті, громадах, розробці, впровадженні, створенні системи, адмініструванні та розвитку громади© Вікіпедія
** Пермакультура - підхід до проектування сталих систем і система ведення сільського господарства, що працює в гармонії з природними процесами з мінімальними витратами праці і без шкоди для довкілля©. Вікіпедія