Отже, їй 36. Вона мама дворічної дитини. Вона заміжня за вправним майстром механіком та електриком. Вона третій рік живе в приватному будинку, як мріялось колись. Вона третій рік садить город, і два попередні роки майже не було урожаю, якщо не вважати бажаним урожаєм щирицю та пирій і попечену картоплю.
Тааак, Харківщина то зовсім не Житомирщина. Так, грунт дещо схожий, піщаноглинистий. І то лише як рахувати бабусину ділянку на Житомирщині, та ділянку її чоловіка під Харковом. Незвичним попервах було те що вранці тут, на Харківщині, майже ніколи не було роси, а отже, і рослини не мають такого зволоження. Вітри тут, на пагорбі, сухі та сильні. Ділянка бабусі в поемі річки і підземні води близько до поверхні. Земля ж чоловіка на пагорбі, і до води 32метри. 32 метри, це шок.
Перший рік що не засохло, то погорілої без поливу, і тільки те що щодень багатенько поливав свекор(до МаріКиної появи саме свекор займався садом та городом). Та недобір по урожаю був.
Другий рік, МаріКа після народження дитини ранньої весни не мала жодної наснаги для посадки городу. Чоловік вмовив, і всі разом посадили картоплі та іншої городини. Доглядати МаріКа, майже не доглядала за садом та городом. Лиш майже перед пологами зарізала в саду дерева по висоті. Багатецько було деревини. Зараз вона вже і не пам'ятає що там і було із городом. Зате перший рік життя дитини вся увага була на неї. Статура МаріКи змінилась в бік розливання та драглистсті тіла. Порятувала тієї осені доула* із онлайн курсом по відновленню після пологів. Для себе МаріКа винесла кілька правил та дій: розтирання всього тіла сухою щіткою та простукувати легкими дотиками зону над грудьми по центру тіла. Це те що в досі інколи продовжує робити. Всі інші корисні вправи давно вже перестала робити. За період вправ тіло значно підтяглося, і лиш живіт лишався висіти.
Третій рік, (від 1го року дитини) вже краще. Привчилась поливати. Не все і не завжди. Чоловік не зробив систему поливу, а в МаріКи норов взяв гору і вона принципово на дальні грядки не ходила поливати, а то і забувала... картоплю навіть не копали, така дрібна вродила. Хоч і за зіллям тогоріч не попеклась під палючим сонцем. Був такий-сякий урожай помідорів. Та і на їжу і на заготовки в достатній кількості урожаю не вистачило. Вже у середині січня вся помідорна консервація окрім томатного соку закінчилась. Те що заготовив свекор зі свого городу ще досі є в погребі. Можливо вони менше свіжим їдять, або МаріКина родина багато з'їдає 🤔. МаріКа купила затінюючу сітку та натягла на стовпчики, що їх ввіткнув на городі чоловік. А ще замульчувала товстим шаром мульчі помідори та огірки. Слимаків було неймовірно багато, навіть кілька великих європейських***. Висновок: так не робити, не суміщати полив, мульчу та затінення.
Четвертий рік, 2022. Почалась війна. Із особливою наполегливістю МаріКа ростила на підвіконні розсаду суміші швейцарських мангольдів (червоночерешковий, рожевочерешковий, жовточерешковий, біло, чи біло-зеленочерешковий, із ними МаріКа поки не розібралася). В перервах між повітряними тривогами висадила в березні, добре що холодовитривалі. Перші тижні війни забирала розсаду із собою до сховку, щоразу. Висадила на різні грядки, бо хоче отримати насіння чистих сортів, по можливості.
З осені вкривала та під прозорою коробкою та білим агроволокном перезимував самосів кочанного салату. Гарний вродив. Зараз, на 27.05.2022 вже дав гарні кочани. Під відкритим небом. Смакота. Цибуля-трибуля*****(рос. Шнитт-лук). Рекомендують в пиріжки та омлети із зеленню класти. Трибульку посіяла ще другого року, на третій взійшла, а цього року МаріКа її розсадила та ще посіє із цьогорічного насіння восени, аби на весну було більше зелені. Це перша зелень яка ще за холодів почала рости. Дитина просто ходить та скубе на грядці. Фото трибульки використала для обгортки книги. Загалом цього року МаріКа рішуче взялась до городу..
______________________________________________
*Доула - це навчений супутник, який не є медичним працівником і підтримує іншу людину через значний досвід, пов’язаний зі здоров’ям, наприклад, пологи, викидень, штучний аборт або мертвонародження, або нерепродуктивні переживання, такі як смерть. Доула також може надавати підтримку партнеру, родині та друзям клієнта©. Вікіпедія (англійська мова)
**Мульчува́ння — вкривання поверхні ґрунту соломою, перегноєм, мульч-папером, галькою, щебенем, переробленими відходами з наданням їм магнітної сприйнятливості, тощо для захисту ґрунту від пересихання й перегрівання©. Вікіпедія.
***Великий європейський слимак - один із найбільших шкідників цього сімейства. Довжиною до 150мм. ( https://valest.com.ua/ogljad-vidiv-slimakiv-sliznjak-velikij-zvichajnij/ ) Поверх основного фону, сірого або бурого, інколи світло-коричневого нанесені смужки і плями від світлого, майже білого до вугільно-чорного кольору.©
Фото слимака є на сайті, звідки брала інформацію.
****Мангольд, або буряк листовий — дволітня городня культура. Поширений у середніх та південних широтах Європи. Листя мангольда має червоне, зелене чи жовте забарвлення, зумовлене наявністю пігментів класу беталаїнів. Черешки грубі, соковиті, листки великі©. Вікіпедія
*****Цибу́ля-трибу́лька — багаторічна рослина роду цибуля підродини цибулевих. Має тонкі шилоподібні трубчаті листки.©Вікіпедія