Вже понад рік, як Ірена втратила смак життя. Воно стало прісним, де кожен день схожий на інший. Декілька місяців щастя майнули перед очима та зникли, немов сірі дощові хмарки в небі, що гонить вітер. Яскраві дні змінились одноманітною буденністю та байдужістю. Радіти було нічому. А, може, вона не знаходила приводів. А, може, й не хотіла знаходити. Можливо, мама мала рацію, що вона начебто заборонила собі радіти будь-чому.
Спогади ятрили душу, й в такі моменти здавалося, що радіти за таких обставин – це, як святотатство, але в буденному сенсі. Чи є життя після того, як тобі всадили ножа в спину? Так – вона знала відповідь. На жаль, навіть після такого є життя: ім’я йому – пекло! Й множити пекельні будні вона не мала бажання. Але – мама… Мама! Вона запевняла, що все зміниться, й зміниться на краще. Звичайно ж, так кажуть всі батьки, але вона запевняла, що то – не просто слова, а буцімто вона знає.
Ні, її мати не була ясновидицею. Проте, декілька її передбачень справдилися якимось дивним чином. Ірена намагалася довести, що все це та знала лише завдяки логіці, але й сама розуміла, що у той час, коли це було озвучено, передбачити лише завдяки логічним конструюванням подібне було неможливо. У відповідь мама тільки сміялася та розводила руками: «Я просто знала». Але тоді треба було визнати, що, або існує щось на кшталт яснознання (щонайменше), або деякі люди мають здатність декламувати у світ слова, які потім втілюються у життя, хоча й не всі, на жаль.
Звісно ж, дівчині хотілося вірити у диво. Саме так: хотілося. Вона вірила й не вірила, бо дива, на яке вона плекала надію з дитинства, так і не сталося. Віра зійшла нанівець. Інколи траплялися події, що не вписувалися у звичний матеріальний стан речей, й вона навіть розуміла, що їх і не вписати, але все одно намагалася довести, що це випадковість, зумовлена чимось звичайним, лишень невідомим спостерігачу, тому й здається неабияким містичним дивовижжям. Адже Діда Мороза не існує!
Вона так поринула у свої роздуми, що навіть не помітила, як перед нею виникла чиясь постать, немовби й справді вистрибнула з якогось позасвіття. З розгону Ірена врізалася у чоловічі груди, боляче забившись щокою об надто тверді м’язи – вона аж зашипіла, а зрадницький пакет розірвався зісподу, злодійницьки розсипавши продукти по асфальту. Міцний пакет! Він не міг так розірватись! Його руками було б проблемою розірвати, а тут… Що за життя?! Що за везіння?!
Дівчина у розпачу дивилась на неподобство, розкидане по асфальту, і їй дуже хотілось прямо зараз стиснути кулаки й закричати, бо це вже було занадто. Скільки ще ця чортова доля буде над нею знущатись?! Як це зібрати? Точніше, у що?!
– Пробачте! – почувся, вона б сказала, оксамитовий чоловічий голос. – Здається, я замислився й не помітив, куди йду.
Ірена підняла погляд й влетіла у темно-бурштинове полум’я чужих очей: неначе в нього додали сік стиглої вишні й присвітили блискавками. А, може, блискавки їй лише здались. Обличчя незнайомця було дещо цікавим. Його можна було б назвати красивим, але незвичною красою. Це був не солоденький хлопчик, які їй ніколи не подобались. Він начебто притягував і відштовхував водночас. Тонкий з горбинкою ніс, що плавно перетікав з перенісся у чіткі чорні брова, схожі на крила великого птаха, додавав якоїсь хижості його володарю. А трохи тонкі губи, різко окреслені вилиці, гостре підборіддя в обрамленні напівдовгого, що виблискувало, наче воронове крило, волосся, довершували цей образ.
На якусь мить дівчині стало навіть моторошно, та неприємний морозець пробігся по її спині. Але незнайомець посміхнувся, й літо наразі повернулось у її життя. Чого не сказати про настрій. Ірена опустила очі долу, зі злістю розглядаючи розкидане розмаїття накупленого, й вже вона здавалась хижаком собі, ледве приховуючи величезне бажання вчепитись у винуватця цього гармидеру, бодай словесно. Вона підняла в повітрі пакет, розглядаючи безжалісно розпанахане днище, й тяжко зітхнула:
– Допоможіть хоча б зв’язати.
Їй натужно дались ті слова, бо вона зовсім не звикла просити про допомогу незнайомих людей, але зараз відчувала відчайдушну безпорадність: в неї тремтіли руки – від нервів й від хвороби, й вона розуміла, що сама, наразі, не здатна взагалі ні на що, окрім, як психанувши, взагалі піти геть, облишивши усе це.
– Прошу, не переймайтесь так, – знов всміхнувся чоловік. – У мене в машині є сумка – складемо туди. Заждіть, будь ласка.
Він швидко закрокував до паркування. Ірена прослідкувала за ним поглядом: незнайомець підійшов до чорного позашляховика й дістав з багажника сумку. За хвилину він був поруч з нею, так само посміхаючись, нібито радів цьому дурному випадку. А, може, вона здавалась йому смішною. Дівчина потяглась за сумкою, мріючи якомога швидше забратись звідси, бо така кількість уваги з боку різноманітних зівак до її скромної персони занадто дратувала, а цікавих поглядів було більш, ніж треба: таке диво – пакет не витримав! Більше ж нема чому дивуватись! Ненавиділа людську надцікавість! Не можете, або не хочете допомогти – йдіть собі! Та ж – ні! Треба замалим не дірки пропекти у спині!
– Що ви?! – не віддав їй сумку чоловік. – Я допоможу. Моя провина, а ви – надто бліда. Ви добре почуваєтесь?
От же! Вона й так знала, що бліда: серце несамовито калатало у ритмі тахікардії. Але ж не будеш розповідати про це кожному стрічному:
– Все в порядку. Я завжди бліда. Це мій звичний колір обличчя, – дещо зло процідила вона у відповідь.
– Як скажете. І все ж таки я допоможу, – він присів й почав збирати розкидане.
За мить й вона опустилась поруч, почуваючись ніяково: людина намагається виправити свою провину, а ти замалим не отрутою бризкаєш. Але чоловік дозволив їй лише ручки сумки тримати:
– Я сам зберу.
Сам – то й сам, аби швидше піти звідси. Нарешті він склав усе до купи й, тільки но Ірена намірилась підхопити сумку, як в неї її просто відібрали:
– Облиште. Я ж сказав, що допоможу.