Відчинивши двері, Лада відійшла, пропускаючи всередину молоду жінку, по якій видно було, що вона бігла, настільки захекана була. Хустка з торочками збилася на потилицю. Чоботи були усі в снігу. З подолу довгої сукні стікали струмки води від снігу, що танув, перетворюючись на воду, щоки розпашілі від стрімкого бігу.
– Бабу… сю, бабу… сенько – переривчасто почала гостя, задихаючись.
– Постривай, віддихайся спочатку, – зупинила Лада жінку. Жестом покликала її у глиб хатини, дала до рук чашку з запашним чаєм з трав, який заварила перед тим і почекала поки жінка вип’є хоч ковток та заспокоїться. Жінка скинула кожушину, розмотала з шиї хустку, що збилася і стало зрозуміло, що цій тендітній білявці не більше двадцяти.
Мирослава подумала про те, що сама була колись такою і мабуть історія знову повторюється. Але вона не вгадала. Хоча як би уважніше подивилася на жінку, то зрозуміла б що та хвилюється не за себе.
– Моя доня, мій чоловік, – тільки й сказала юна жінка після того, як ковтнула чаю і сльози потекли з очей.
– Що з дитиною? – Бабуся Лада запитала, а сама вже накидала кожух, який невідомо як опинився у неї в руках. Мирослава пам’ятала, що він був у «бібліотеці». Так жінка охрестила кімнату з книжковими шафами.
– Вона, вона… – і молода жінка вголос заридала.
– Цить! – Суворо сказала бабуся. – не час зараз хлипати. Розкажи що сталося, щоб я могла допомогти. Жінка зусиллям волі стримала свої схлипування і почала більш-менш зрозуміло розказувати. З її слів виходило, що дівчинці стало погано і в неї підвищилася температура майже до критичних цифр, а чоловік білявки, впав на ліжко як підтятий і не приходить до пам’яті.
– Зрозуміло, більше нічого не кажи. – бабуся Лада запнулася пуховою хусткою. З заглиблення на комині печі видобула ключі від машини, судячи з усього, від Mercedes-Benz Sprinter. На чому, на чому, а на машинах Мирослава розумілася. Батько мав СТО, де вона проводила багато часу, зустрічаючись з Денисом. Лада взяла кошик з травами і різними склянками, який теж невідомо де взявся на лаві поряд з відром, у якому була вода. Мирося тільки ошелешено водила очима. Вона не сподівалася від старенької, сільської бабці такої спритності. Лада підморгнула Миросі і мовила:
– Залишайся тут з Тимком, він тебе не дасть образити. Я скоро приїду. – і з цими словами вимкнула сигналізацію на машині брелоком. В гаражі свиснув сигнал машини, сповіщаючи, що господиня може їхати.
– Допоможи мені! – це вже було сказано білявці, яка запнулася наново хусткою і знову вдягнула кожуха. Бабуся і молодичка вийшли у двір. Лада щось сказала і показала на браму гаражу. Сама відімкнула замок і зайшла у гараж через невеличкі дверцята. Зсередини почувся глухий звук. Це бабуся відімкнула шпінгалет на воротях. Молодиця кинулася відчиняти ворота. Почувся звук мотору і через секунду автомобіль виїхав з гаража. Дверцята відчинилися і бабуся з салону крикнула білявці.
– Чого стовбичиш?! Сідай хутко! – молодиця сіла і вони зникли в хурделиці.
А Мирослава сіла, подивилася на сплячого кота і подумала про те, що не таке вже легке, сумне та одиноке життя у Лади. Он звідки прибігла молодиця. Хоча Мирося й не знала, скільки до найближчого селища, але була впевнена, що далеко і тепер зрозуміла чому знахарка живе тут. Сюди доходили тільки ті, кому справді необхідна була допомога. Але якщо б Лада жила в селі, то кожен міг би прийти до неї, хто навіть і не потребував допомоги. І швендяли б цілими днями ті, хто й сам зможе собі допомогти, у той час як той хто справді потребує допомоги не міг би втовпитися. Жінка чекала на бабусю, та й непомітно для себе заснула, сидячи на лаві. Прокинулася, коли було вже зовсім темно.
Мирослава поглянула на те місце де спав Тимко, все ж таки сподіваючись побачити його на місці, але чорного кота не можна було розгледіти у пітьмі. З того місця, де повинен був знаходитися кіт, виднілися дві сяючі цятки. Жінка зрозуміла, що то Тимкові очі. Вона взяла його на руки і кіт задоволено замуркотів, потім стрибнув на підлогу. Мирослава намацала вимикач, біля дверей і яскраве світло залило оселю. Внизу – на підлозі нявкнув Тимко і замуркотів як трактор. Почувся звук мотора машини, що під’їхала, а затим стук дверцят. Рипнули сінешні двері, через хвилину на порозі хати постала змучена бабуся, яка ледве на ногах трималася. Мирослава допомогла зняти кожух і хустку, підвела Ладу до лави і допомогла сісти.
– Принеси мені з комори пляшку. – кволим голосом попросила бабуся, а потім додала – Тільки нічого не переплутай, будь ласка. На верхній полиці, над сейфом, стоять маленькі пляшечки, запнуті тканиною. – Мирослава кивнула, – знімеш тканину, візьмеш пляшечку з фіолетовою етикеткою і швидко накривай усі інші. Вони не повинні бачити світла: ні денного, ні штучного. Ти зрозуміла?
Мирослава кивнула і вийшла і за декілька хвилин принесла пляшечку з фіолетовою етикеткою. Вона не ставила питань, хоча їх було дуже багато. Чому Лада зберігає в коморі безліч пляшечок? Що в них знаходиться? Чому вони не повинні бачити світла? Де Лада знайшла таку тканину, яка наче вбирає в себе морок? І найголовніше: для чого Ладі, ця, незрозуміла рідина?
Мирослава подала пляшечку. Бабуся відкрутила ковпачок і різко випила вміст пляшечки. Посиділа хвилин п’ять, закривши очі, а тоді глянула на невільну помічницю, яка весь цей час мовчки стояла і дивилася на неї.
– Бачу в твоїх очах багато питань, але ти ні про що не запитуєш. Витримку маєш і це добре. Що ж, я все тобі розповім, тим більш, що саме ти маєш мені допомогти у цій справі.
Очі Мирослави округлилися і вона вже відкрила рота щоб зронити перше слово, але бабуся жестом зупинила її, а потім промовила:
– Погодуй спочатку Тимка, потім повечеряємо самі, а потім я розповім усе. І ні слова більше.
Видно було, що Мирославі дуже кортить розпитати про все, але вона не наважилася порушити наказ Лади.
Коли всі повечеряли, а Тимко пішов у своїх котячих справах бабуся почала свою розповідь.