Чи брати з собою парасольку? Якщо на вулиці дощ — питань немає! А якщо ні? Вгадати напевне складно, навіть, якщо чули прогноз. Але підказку може дати... шишка!
Відомо, що дерево, шкіра, інші органічні матеріали, навіть людське волосся чуйно реагують на зміни погодних умов. На основі цієї властивості навіть існували прилади — гігрометри, які за допомогою натягнутого людського волосу виміряли рівень вологості.
У вологому повітрі волосся стає довшим, шкіра — м’якше, а дерево змінює свій об’єм. А ось шишка під дощем щільніше притискає свої лусочки одну до одної, а в суху погоду, навпаки, розкривається. Суха шишка стає схожою на їжака.
Цю її властивість можна використати, щоб зробити простий прилад, який буде "віщувати" погоду на кілька годин вперед.
Для цього потрібні дві невеликі рівні дощечки та велика соснова чи ялинова шишка.
Дощечки треба скріпити дрібними гвіздками під прямим кутом, як на фото. Можна ще й додатково проклеїти. Шкалу можна малювати прямо на дошці маркером або фарбами, або вирізати з паперу та наклеїти. Паперову шкалу легше уточнити чи замінити в разі помилки.
Міцно закріпіть шишку на основі близько до бокової дошки "носиком" угору. До однієї з нижніх лусочок треба приклеїти легку соломинку із паперовою стрілкою на кінці.
Щоб поставити крайні відмітки на шкалу, направте на шишку струмінь пари з носика чайника, доки вона повністю "закриється". Відмітьте місце, куди вкаже стрілка. Це відмітка сильного дощу. Намалюйте на шкалі позначку: зонтик. Поставте прилад у сухе місце, можна поряд з плитою. Коли шишка повністю висохне та "розкриється", ви будете знати, що зараз барометр показує "ясно". Отже, дізнаєтесь, де на шкалі малювати сонце.
Ось і все. Прилад готовий.
Встановіть його на балконі або за вікном, обов’язково у тіні, і — будь ласка, шишка з високою точністю підкаже, чи брати вам із собою в цей день парасольку.
Можна зробити інакше: обережно маленькими ножицями зрізати з розкритої шишки всі верхні та середні луски, окрім двох найдовших з різних боків. До них приклеїти короткі палички із яскравими прапорцями. Шкала в такого барометра буде значно ширша. Прикрасьте шишку як чоловічка, прогрійте, підсушіть біля вогню, поставте позначку ясної погоди. Потім потримайте прилад під парою: "чоловічок" поступово підніме "ручки" догори, показуючи, де ставити позначку дощової погоди. З'єднайте позначки півколом, розділіть шкалу рисочками на десять рівних ділень з кожного боку. Тепер цей сосновий або ялиновий "віщун" буде підказувати вам погоду на найближчий час.
Та найпростіший "кишеньковий" барометр, який зручно брати із собою у подорожі, можна зробити з маленької сухої гілки модрини або ялини. Знайдіть рівну гілку довжиною 4-7 см., неодмінно вже суху не живу. Зніміть з неї всі голки крім однієї найдовшої — посередині. Прикріпіть гілочку вертикально до дощечки. Тепер залишилося лише нанести шкалу. Під дією тепла та водяної пари голка вкаже крайні позначки "дощ" та "ясно". З'єднайте їх півколом, намалюйте 10 ділень. Слідкуйте за стрілкою, щоб знати погоду, та будьте обережні у поході, щоб не зламати тендітний прилад.
Якщо змін погоди поки немає, можна перевіряти барометри, переставляючи їх з вологої ванної кімнати до сухого приміщення і спостерігаючи, як та з якою швидкістю рухається шкалою стрілочка. Ці спостереження допоможуть вам потім точніше "віщувати" погоду.
Зауваження: "віщун" не зможе точно вказувати погоду надворі, якщо стоятиме в кімнаті або якщо поставити його під прямими променями сонця. Також після першої "механічної настройки" шишці потрібен деякий час, щоб "настроїтися" на справжню вологість повітря. Для того, щоб правильно визначати положення стрілки на шкалі, барометр повинен стояти на рівні ваших очей.