Мабуть, всі знають, що кожен рік на дереві наростає нове річне кільце. Якщо порахувати кільця на зрізі стовбура, можна точно визначити вік будь-якого дерева.
А як визначити вік живого дерева?
За допомогою спеціального обладнання дослідники можуть висвердлити з дерева невелику пробу – довгу паличку, діаметром біля 1 см. та порахувати річні кільця на ній. Але є інший зовсім простий спосіб: вирахувати вік дерева за формулою.
Вік дерева = Обхват стовбура х Коефіцієнт.
Рулеткою, або звичайною мотузкою виміряти довжину кола, тобто обхват стовбура неважко. Але треба знати деякі тонкощі.
Для визначення віку дерева треба міряти на висоті 1 м 30 см над землею, приблизно на рівні грудей людини. Але є виключення: обхват олив вимірюють прямо у землі.
Коефіцієнти дуба, граба, волоського горіха (1), тож скільки сантиметрів наміряли, стільки і років дереву.
Коефіцієнти для інших дерев: платан (0,3), шовковиця (0,4), кінський каштан (0,5), липа (1,1). Річний приріст сосни дуже залежить від умов зростання, тому коефіцієнт коливається від 0,7 (для вологих місць) до 1,5 (на сухому скельному грунті).
Слід зважати, якщо дерево складається із кількох стовбурів, що зрослися між собою, або розділяється на висоті людського зросту, його обхват буде більший, ніж в звичайного дерева. В таких деревах довжину кола треба спочатку розділити на 3 і лише потім множити на коефіцієнт.
Крім того, після певного віку дерево починає рости повільніше. Так дуби після 600-700 років (за деякими даними після 500 років) зростають у обхваті від 30 до 60 см за сторіччя. Тобто, вік дубів, які мають в обхваті до 8 метрів, може вже перевищувати 1000 років!
Всі старовинні дерева (особливо ті, яким понад 1000 років) потребують особливої охорони, це живі пам’ятки природи, свідки прадавньої історії нашої країни.
Деревами-довгожителями для України вважаються дуби та липи, обхват стовбуру яких сягає 5 метрів та більше і всі інші дерева з обхватом стовбура від 4,5 метрів.
Цікаво, що верби і тополі ростуть значно швидше, але їхнє коріння менш довговічне. Ці дерева можуть досягти віку 150 років і мати при цьому обхват стовбура 5-6 метрів.
Кожне дерево-довгожитель має свою власну історію та зовнішні характерні особливості ("обличчя") притаманні лише йому. Дослідники складають каталоги стародавніх дерев та дають їм імена. Ім'я вибирають пов’язане із тими історичними подіями чи особистостями, свідками яких були ці дерева. Наприклад: дуб Максима Залізняка, липа Феодосія печерського, шовковиця Шевченка, каштан Петра Могили. Або імена, які характеризують зовнішність певного дерева: Золота липа, Дуб-чемпіон, Дідо-дуб. Ви також можете знайти та придумати імена деревам-довгожителям з вашої місцевості.
Найстаріше дерево України — олива з Никитського ботанічного саду, якій 2000 років (обхват стовбура 8,8 метрів).