Пливучи по своїй річці життя або взбираючись на свою гору, нарешті допливаєш до передостанньої зупинки перед повним щастям або виходиш на фінішну пряму перед вершиною. Це зустріч із своєю єдиною, своєю неповторною, коханою, і тут я не беру до уваги незрілі стосунки, закоханості або хтиві інтрижки. Я кажу саме про той момент, коли людина зустрічає ту єдину або того єдиного, з яким зносить дах так, що ти розумієш: упс, ша, стояти, приїхали. Без неї вже і ранкова кава не смачна. І на роботі всі думки про неї. Вона, вона, вона, вона. І вже немає аж нічого окрім неї. А найголовніше прозріння, яке приходить, – це те, що без неї я жити не можу. Так, саме це прозріння є основним, тому що в кожній закоханості ми можемо мріяти про те, як гарно може скластися життя з об’єктом наших палких зітхань, або просто отримувати задоволення від якоїсь хтивої інтрижки.
І не треба зараз в цей момент казати ой-ой-ой, автор допускає думку щодо розбрату. Так щоб я так жив, якщо тут щось треба допускати. У наш вік свободи і вседозволеності тільки лицемір може казати про якусь цноту до весілля. Або якийсь суперфанатичний релігійник або релігійний фанат. Всі решта живуть за принципом: мені, мені і ще раз мені. Хліба і видовищ. Бери від життя все, що можеш у нього відірвати, притому якнайшвидше, бо не візьмеш ти, то захапають без тебе. Я не беруся давати оцінку такій постановці питань, я просто констатую факт, що так є і це очевидно. Але одні так і несуться хтиво по життю, лягаючи в ліжко з усіма, хто не проти. Хай собі несуться, щасливої дороги, не будемо спиняти і застановлятися, то люди, які постійно шукають задоволення, шкода, що не дорослішають, але нехай. Наразі не про те йде мова.
Інші ж все-таки через будування свого життя дорослішають і в певний момент часу зустрічають ту, без якої жити не можуть. Так, саме це розуміння є ознакою зрілих стосунків.
Можу сказати на своєму досвіді: мене мій снаряд дістав навіть на відстані. Про те можна писати довго, але лишимо автобіографічні розповіді на другу частину. Скажу коротко, що наші телефонні розмови зайшли настільки далеко, що в певний період часу я зрозумів, що я вже не уявляю свого дня без спілкування з нею.
Далі було: не уявляю свого життя без зустрічі з нею, і навіть зараз, коли ми в шлюбі і вона час від часу танцює степ на моїй голові, так, я трохи злюсь і бурчу для годиться, але я не уявляю свого життя без неї на моєму дахові. А вона завжди має залізний аргумент: сам мене туди висадив. От тепер терпи. А я тебе попереджала.
Звичайно, після цього усвідомлення починається феєричний залп емоцій, на кшталт: ти зробила мені хірургічну операцію і вкрала найдорожче, що в мене було – моє серце. Але з часом виясниться, що ти дуже переоцінюєш значення цього органу, зрештою, воно лише м’ясо. Бо надалі будуть інші інвестиції, з кожним днем більш практичні. Спочатку квіти, потім прикраси, потім елементи одягу, потім квартири. Хоча останні три бажано вже дарувати після шлюбу. Але про свій кусок м’яса, відданий в її руки, ти будеш пам’ятати завжди. А вона в свою чергу буде не забувати тобі нагадувати, що ти поцупив її сон-теж мені крадіжка віку. Не схотіла б – не говорила б зі мною до півночі, подумаєш ти, а проте вслух скажеш: моя ж ти голубко сизокрила, пробач мене, о будь ласка, пробач.
Так, це все звичайно добре і красиво, чудово і важливо. Але повернемося до кореня. Отже, зрозуміли ви, що таки без неї не можете, це дуже добре, а далі таки що?
А от надалі потрібно трішки відставити смачні цукеркові дощі і перестати жувати романтичні соплі. І акцентувати увагу на деяких практичних речах, які бажано не загубити в потоці почуттів. Бо як казали старі люди, о, я вже починаю говорити як моя стара бабця, недобрий знак, скоро почну сивіти як моя бабця, старіти як моя бабця, бурчати як моя бабця. Ой, стоп, дружина б зараз сказала, щоб я не лестив собі, бурчу я і зараз досить непогано. Отже, як казала моя бабця: дай серцю аж занадто сильну волю, заведе тебе у темну неволю, брррр… Коротше кажучи, в любих сердечних справах не відправляйте мозок у відпустку, може знадобитися.
Для чого? А ось для чого. В любих дошлюбних відносинах потрібно завжди мати три зброї під рукою: автомат, гранатомет і гранату. Автомат, щоб відстрілюватися; гранатомет, щоб вражати ціль на відстані; і гранату, щоб підірвати себе в разі, якщо щось піде не так і ваша кохана скаже вам, про це а ще й про те, що вам краще розійтися. А таке буде досить часто, вони це люблять: ах, я тебе, гада, не влаштовую, така квіточка як я тобі не до вподоби, то он є кашкет, а он двері і адьйос. Жартую, звичайно, на рахунок зброї, але в кожному жарті є доля жарту… решта є правда життя.
Отже, три зброї, які завжди треба мати при собі в таких стосунках: пильнувати, пізнавати, говорити.
Пильнувати треба за собою, щоб нічим не образити, не ранити, не розчарувати. Пильнувати за її сторонами характеру і зауважувати їх. Сильні сторони характеру сторони характер цінувати та всіляко підкреслювати і розвивати, бо тобі з ними жити. Зауважувати її недоліки і, розуміючи, що в тебе так само є багато негараздів та й з рештою досконалих людей взагалі у світі немає, приймати рішення: миритися з її або його демонами чи ні. Але скажу одразу, що перед тим як прийняти рішення, не треба проявляти малодушність… Бо кого б ви в житті не зустріли, навіть саму ідеальну жінку або чоловіка, все одно буде щось не так… Але не треба і закривати на щось очі. Бо тоді в шлюбі може залишитися щось, до чого ви будете не готові, але це буде суто ваша провина. Куди дивився, на що зважав. Якщо вас щось буде у вашій парі не влаштовувати, тоді треба поговорити, розказати, що вас бентежить. Наприклад, у моєї дружини є риса, яка мене завжди наздоганяє. У неї є дві точки зору: одна моя, а інша неправильна.
Але коли я їй про це сказав, то вона почала вчитися прислухатися, або принаймні робити вигляд, що слухає. Як вона каже: "Я слухаю завжди, просто іноді погоджуюся з тобою, а іноді роблю по-своєму, хоча по-своєму вона робить в дев’яноста відсотках зі ста, і мене це виносить мені мозок робить мені страшні нерви, коротше кажучи в мені прокидається звір, але проблема у тому що вона хом’ячків не боїться а проте по своєму, далеко не завжди неправильно". І тоді треба миритися вже мені і признавати свої помилки.
Отже, проаналізувавши всі "за" і "проти", прийняти рішення: або розійтися, бо ви не готові сприймати людину такою, як вона є, або кохати її цілісно, з її достоїнствами та вадами. Але тоді теж відповідально розуміти, що ви самі на це підписалися, і дороги назад немає. Бо любов - це не лише цукерки, це ємоції, це сила рішення. "Я кохатиму тебе незважаючи ні на що...". От і терпи, люби, ціни. І гловне - не осуджуй.
Окрім цих головних тактичних трьох видів зброї: пильнувати, пізнавати, говорити.
Треба ще виробити спільні інтереси, бо без них не можливі ні міцні стосунки, ні щасливе подружжя. Треба навчитися робити все разом, виконувати якусь спільну працю, разом відпочивати.
Про те треба не забувати, що ваша друга половина залишається особистістю, яка має право на особистий простір, не потрібно вдягати її паранджу, або намагатися засунути під каблук.
Тотальний контроль - це професійний кілер, він вбиває все на своєму шляху: дружбу, партнерство в роботі, а тим більше стосунки.
Тому дуже важливо не обмежувати свободу в допустимих межах і навчитися довіряти.
Отже пізнай, заклади спільні інтереси, довіряй і твоя бухта щастя буде дуже близько на відстані руки. Ось, ось, вже майже вершина