Киш вже наступного дня досить швидко прийшов до тями й занудьгував у лікарні. Вранці його відвідали батьки та Пиш. Брат пообіцяв прийти ввечері й принести щось почитати. Киш попросив його знайти книги про пригоди та розвідників-астронавтів. Його завжди надихали історії відкриття нових світів і планет, дивовижні події, труднощі та небезпеки, з якими доводилося стикатися першопроходцям.
Тут двері відчинилися і в кімнату ввійшла ще одна відвідувачка. З подивом і соромом кошеня визнало в неї свою вчительку історії Брі. Це була красива, але сувора сіра кішка британської крові. Вона привіталася і сказала:
— Ти не з'являвся на мої заняття тричі поспіль, і я почала з'ясовувати, що з тобою сталося. Я так розумію, що перші два рази ти просто пропустив. І це не вперше. Я не зможу поставити тобі залік у цій чверті, доки ти не надолужуєш пропущені тобою знання.
Брі протестувала його і з сумом зрозуміла, що Киш з цікавістю читав тільки про одомашнення кішок в Стародавньому Єгипті.
— Гаразд! Я залишу тобі підручник і ти прочитаєш пропущені теми. А зараз я познайомлю тебе з поточною темою «Становлення кота розумного», — і тут вчителька відразу ж почала розповідати. — Поведінка кішок, що жили з людьми, ставала все більш осмисленою і розумною. Два тисячоліття потому люди помітили, що їх пухнасті вихованці використовують ширший спектр звуків для спілкування з ними та іншими особами свого виду. Котяча мова стала нести смислове навантаження. Людина визначила в ній перші слова і фрази.
Зміни стали відбуватися також на фізичному рівні. Котячі кігті стали більш рухливими та чутливими, пальці витягнулися. Це дозволило кішкам проводити лапами тонкіші маніпуляції. Також стала проявлятися прямостоячість. Крім того, кішки почали краще бачити кольори та дрібні предмети. Їх розміри збільшилися. У прямостоячому вигляді кішка середнього розміру вже доходила до пояса людини середнього зросту. Дорослішання наступало набагато пізніше, а тривалість життя значно збільшилася. Слід зазначити, що в котячому довголітті брали участь людські технології омолодження.
Менш ніж через сто років людство визнало, що поруч з ним відбувається становлення нового розумного виду Землі, й вирішило посприяти цьому. Саме дослідження наших старших братів (так кішки часто називали людей), а також їх турбота допомогли пройти шлях від кота умовно розумного до кота розумного всього за кілька століть.
З собаками відбулися аналогічні зміни. Тільки вони довго не могли навчитися використовувати власні лапи для тонких маніпуляцій. Це сильно гальмувало їх розвиток. Потім фахівець з конструювання протезів Том Фішер, який був шанувальником собак, придумав спеціальні пристосування. Вони ставилися на лапи й контролювалися подумки. Але й з ними справи йшли не так швидко, як у кішок. Допомогли лікарі, створивши спеціальні розробки, які розвивають собачі лапи. З часом собаки розвинули свої кінцівки. Але у своєму розвитку вони все одно довгий час відставали від кішок, хоча споконвіку вважалися більш розумним видом, ніж ми. Зараз всі три розумних види з Землі (людина, кішки, собаки) знаходяться на одному рівні розвитку та прирівняні у правах один з одним.
— Не може бути! — Киш емоційно перервав Брі. — Кішки завжди були розумнішими та досконалішими за собак! Адже їм в давнину поклонялися єгиптяни. І їм ніколи не потрібні були ці милиці-маніпулятори!
Вихователька докірливо подивилася на кошеня. Вона не любила, коли її переривали. Усі питання та зауваження було дозволено висловлювати лише після повного викладання теми.
— Це точні дані з людських джерел, яким немає причин не довіряти, — сухо сказала Брі. Хоча, в глибині душі вона також вважала, що кішки завжди були найдосконалішими істотами й швидша еволюція тільки підтверджувала це.
Киш попросив вибачення за те, що так нечемно перервав лекцію і тут же попросив дозволу поставити ще одне питання.
— Прошу, — люб'язно дозволила британка.
— Чому відбулася ця еволюція? Що послужило поштовхом? Чому тільки з кішками та собаками? — Пиш тут же засипав учительку питаннями.
— Існує кілька гіпотез еволюції кішок і собак у розумні істоти. Перший. Вважалося, що людські домашні тварини постійно піддавалися техногенному випромінюванню і це викликало в них зміни. Другий (найменш імовірний). Людина сама втрутилася в генотип своїх молодших братів. Але задовго до того, як з'явилися ці зміни, домашні кішки та собаки вже прирівнювалися до членів сім'ї та охоронялися законами. Третя гіпотеза полягає в тому, що кішки та собаки були зроблені вищим розумом і їх еволюція була визначена наперед. До речі, саме в період становлення розумності кішок у людей сильно підвищився рівень релігійності.
З останнім ствердженням Киш навіть не думав сперечатися. Більшість кішок вважала, що тільки вищий розум міг придумати таку досконалість, як вони. Але у котів не було ні релігії, ні церковних книг, ні релігійних установ. Хіба що вигук, що виривався у кішок в момент великого захоплення і задоволення життям, можна було прирівняти до молитви. Звучало це так: «Який прекрасний Всесвіт, а я в ньому!».
Вчителька повернулася до теми уроку і продовжила:
— Коли люди вичерпали свої можливості в допомозі братам меншим, вони стали поступово усуватися з їх життя. Вважалося, що надмірна допомога буде перешкоджати розвитку. Були написані котячі та собачі закони, міжвидове право, обрані котячі, собачі та міжвидові органи управління. Кішки стали цілком самостійною цивілізацією. Люди не збиралися зникати з котячого життя, ці цивілізації жили поруч і постійно взаємодіяли один з одним. У мегаполісах стали з'являтися котячі райони, які по суті були містом в межах міста. Собаки не поспішали відділятися від людей, і собачі райони з'явилися пізніше.
Тут Брі зателефонували й вона стала поспішати. Вона протягнула Кишу підручник і сказала:
— Більш детальні події та дати ти можеш знайти тут. Ти повинен запам'ятати їх напам'ять, тому що я обов'язково запитаю тебе про це при наступній зустрічі. І обов'язково прочитай пропущені теми. Я їх теж запитаю.
#1431 в Фантастика
#386 в Наукова фантастика
#2970 в Різне
#606 в Дитяча література
Відредаговано: 04.12.2022