Дерево життя. Дерево життя чи Світове дерево символізує єдність усього світу. Це своєрідна модель Всесвіту, де для кожної істоти, предмета чи явища є своє місце. Це також посередник між світами – своєрідна дорога, міст, якими можна перейти до Вишнього світу. В образі дерева поєдналися уявлення про час, простір, життя і смерть. У горизонтальній площині Світове дерево та простір навколо нього діляться на чотири частини, відображаючи уявлення про час (ранок, день, вечір, ніч; весна, літо, осінь, зима) та простір (схід, південь, захід, північ). На вершині дерева днює сонце, саме його «рух» зумовив чотиридольний «поділ» простору навколо нього.
Дві писанки «Дерево життя»
По вертикалі дерево ділиться на три частини: нижню – коріння (підземний світ), середню – стовбур (земний світ) і верхню – крону (небесний світ). З кожною з цих частин пов'язані певні істоти. Внизу, біля коріння, мешкають змії, жаби, риби, водоплавні птахи та тварини, тому що нижня частина дерева символізує не лише підземний світ, а й воду. У середній частині, на землі, навколо дерева гуртуються великі тварини: тури, олені, коні, ведмеді, вовки. Це також світ людей. У вершині Світового дерева селяться птахи та бджоли, тут також розташовані й небесні світила.
У міфологічних уявленнях світ членується на три виміри: людина (мікрокосм), суспільство та всесвіт (макрокосм). Або ж літописні світи – сучасний, потойбічний і ідеальний – небесний. Причому, всі явища природи, події у суспільстві та переживання окремих людей відбувалися однаково як у кожному з цих трьох вимірів, так і в них усіх одночасно як у єдиному організмі. А дерево є посередником між цими світами чи розміщує ці світи у собі. З його допомогою можна переходити з одного світу до іншого (у світ предків, у небесний світ).
Писанка «Вазон»
Дерево життя найчастіше зображують у вигляді деревця з квітками в горщику. Найпоширенішою його назвою на писанках є «вазон». Найпростішим позначенням дерева-сім'ї є, можливо, стовбур із трьома гілочками – батько, мати та дитя.
Так у символі Дерева життя укладено давнє розуміння устрою світу. Схиляюся до версії, що стилізоване зображення Дерева життя стало згодом Тризубом, а пізніше гербом України. Тому суб'єктивно вважаю Дерево життя найбагатшим і насиченим у смисловому плані символом.
Хрест. Це перетин двох ліній: горизонтальної (часу) і вертикальної (вічності) – волі людської з волею Божою. Походить від схематичного зображення птиці, в давнину сонце уявлялося птахом, що летить по небу. Також є символом чотирьох сторін світу, чотирьох вітрів, чотирьох пір року.
Дві писанки «Хрест»
Сорок клинців. Трикутники часто зображують у поєднанні один з одним. Трикутник вершиною вгору (полум'я) символізує чоловіче начало, стрижень духовності, творчість; а вершиною вниз (чаша) – начало жіноче, лоно, що приймає мудрість. У поєднанні вони означають повноту, процес творення та збереження всесвіту, родючість. Це ромб, квадрат чи шестикутна зірка. Символіку впорядкування, розвитку та родючості має також поверхня, яка покрита трикутниками, тобто писанковий мотив «Сорок клинців». Таких трикутничків-клинців на писанці може бути й сорок вісім, і більше як п’ятдесят. Версія сім «сороківок» – дитина знаходиться в материнському лоні.
Писанка «Сорок клинців»
Сходи. Символізують шлях до Небес, у верхній світ.
Писанка «Драбинка» (сходи)
Берегиня чи Мокош. Стилізована жіноча фігура з піднятими догори руками. Виразно асоціюється із зображенням Богоматері в іконографічному типі Оранта.
Писанка «Берегиня»
Завиток, Змій, Спіраль. Завиток, спіраль чи змій, як символ життєвої сили та зародження життя, відомий у мистецтві з найдавніших часів. Спіраль є символом часу, циклічних ритмів року, народжень та смертей. Вона означає розвиток, рух до вдосконалення. За давніми віруваннями змій був володарем земних вод, богом древнього океану – хаосу, з якого виник світ. Змію приписували безсмертність, мудрість та лікувальну силу. Писанки зі спіралями дарують на здоров'я.