У попередній частині дослідження ми визначилися зі станом водопостачання Одеси ХІХ століття та перспективами його розвитку у баченні керівників міста. Тепер саме час повернутися до головного героя нашого дослідження – першого Одеського водопроводу – і розібратися, що ж планували побудувати відставний чиновник 7-го класу Пішон, відставний ротмістр Віттенберг і, зрештою, здійснив купець 1-ої гільдії міста Таганрог Тимофій Ковалевський.
А задумали і здійснили вони за особистою ініціативою, на власні кошти, на свій страх і ризик (звісно, не без комерційної вигоди у разі успіху) перший в Одесі водопровід. Далі ми спробуємо з'ясувати, як було влаштовано водопровід, де проходив, з якими труднощами довелося зіткнутися його засновникам під час просування проекту, будівництва та подальшої експлуатації.
Щоб одразу окреслити рамки того, про що надалі йтиметься, дуже конспективно опишемо, як цей водогін був влаштований.
Отже, в районі балки, де виходили «фонтани», між мисом «Великий Фонтан» та німецьким поселенням Люстдорф було облаштовано водяний колектор, над яким на верхньому плато Тимофієм Ковалевським було збудовано чималу водонапірну вежу. Раніше на нижньому плато Миколою Пішоном та Олександром Віттенбергом було розпочато, а Тимофієм Ковалевським завершено будівництво насосної станції, звідки паровими насосами вода закачувалась у накопичувальний бак, розташований у вежі.
Далі чавунним водогоном вода подавалася в головну накопичувальну ємність, яка містилася недалеко від центру міста.
З цієї ємності вода розподілялася за 8-ма меншими ємностями, які були розміщені в різних частинах міста. З головної та менших ємностей вода розбиралася водовозами для подальшого продажу та іншими споживачами безпосередньо.
Вперше водогоном воду було пущено 1853 року. Система водопостачання, задумана Пішоном, і втілена в життя Ковалевським, проіснувала 20 років до 1873 р. Ближче до кінця 60-х Великофонтанське джерело почало вичерпуватися, та й якість води в ньому погіршилась. Як економічний, проект виявився збитковим: зачинателі проекту Пішон з Віттенбергом результатів не досягли, а головний його натхненник, інвестор та організатор Тимофій Ковалевський розорився і, як каже одеська легенда, наклав на себе руки, кинувшись з власної вежі.
Тим не менш, незважаючи на думку, що проект був провальним, фактично водопровід Ковалевського дав місту час (ті самі 20 років) накопичити ресурси і підтримку для втілення проекту будівництва нині діючого водопроводу з річки Дністер.
Ми переконані, що в історичному плані будівництво та запуск першого міського водопроводу було вкрай важливою подією для Одеси, якій має бути дано належну оцінку.
Перш ніж перейти до безпосередньо дослідження будівництва першого одеського водопроводу, зафіксуємо те, що про нього взагалі відомо у широкому доступі. Для цього ми виділили низку джерел, відомості з яких формують контекст проблеми. Джерела ці можна розділити на три категорії: ті, які претендують на історичну достовірність, суто літературні, архівні документи. Як джерела, що формують першу групу, ми обрали шість. Це (у хронологічному порядку їх публікацій):
З літературних ми скористаємося художніми творами авторів, які були безпосередньо пов'язані з Одесою та її історією. Це:
Відредаговано: 21.12.2023