Наступного дня відбувся наш перший урок. Я вирішила присвятити його Біблії, і Марися старанно виконувала мої завдання.
- Давай перепочинемо, - сказала я через деякий час, пам'ятаючи попередження Олександра Івановича.
Ми сиділи в бібліотеці за круглим столиком, посеред якого стояв розкішний букет білих троянд.
- Ти читала раніше Біблію? - поцікавилась я у дівчинки.
- Ні, тільки ворожила на ній.
- Як це - ворожила? - здивувалася я.
- Дуже просто. Задумуєте бажання і відкриваєте будь-яку сторінку. Тільки не забудьте загадати ще й рядок. Це й буде відповідь на ваше запитання. Ворожити можна по будь-якій книзі, але найкраще - по Біблії. Вона ніколи не помиляється.
- А хто тебе навчив цьому?
- Не знаю... Я, мабуть, сама придумала. То ви хочете спробувати?
Я знизала плечима, бо ніколи не вірила у гадання, передбачення майбутнього. Але не хотілося ображати Марисю недовірою.
- Чому б і ні?
- Тільки ця книга не годиться, - вказала моя учениця на Біблію, яку ми читали, - видання, переказане для дітей, з яскравими малюнками. - Я зараз принесу іншу.
Вона підтягла стілець до бокової шафи і дістала з верхньої полиці великий фоліант у чорній шкіряній палітурці. Книга зацікавила мене. Я перегорнула кілька сторінок і побачила, що видання дуже старе. Біблія була написана церковнослов'янською мовою і оздоблена вишуканими гравюрами. Жовтий папір - цупкий і місцями зовсім витертий. Мабуть, не одне покоління родини Потоцьких перегортало ці сторінки. Я відкрила титульну сторінку і глянула на рік видання. 1865 - нічого собі!
- То що, спробуємо? - нетерпляче спитала Марися. - Давайте вже, загадуйте бажання!
"Чи вийде в мене стати письменницею? Чи справдяться мої мрії? " - подумала я і навздогад розгорнула книгу.
- Який рядок? - спитала дівчинка.
- Сьомий...
- Дивіться, тут позначка, - здивовано сказала Марися, вказуючи пальцем на розгорнуту сторінку. - Хтось уже підкреслив цей рядок.
Чорнило, яким був обведений один абзац, зовсім вицвіло - певно, під впливом часу.
"Повні труду всі речі, - повільно розбирала я, - Людина сказати всього не потрапить! Не насититься баченням око, і не наповниться слуханням вухо... Що було, воно й буде, і що робилося, буде робитись воно, - і немає нічого нового під сонцем!.. Буває таке, що про нього говорять: "Дивись, - це нове!" Та воно вже було від віків, що були перед нами!"
- Не дуже втішний прогноз. Мабуть, Еклезіаст правий - мені не слід писати, бо я не зможу створити нічого власного, тільки наслідуватиму інших...
- Я не зовсім вас зрозуміла, - обізвалася Марися.
- Вибач, люба, я просто думаю вслух. Чесно кажучи, я й сама не збагнула відповіді на своє запитання. Може, краще тобі поворожимо?
- У мене щось голова розболілася, - тихо сказала дівчинка. - Можна, я піду в сад?
- Звичайно, досить нам уроків на сьогодні. Іди, а я приберу книги.
"Дивна дитина, - думала я , наводячи лад у бібліотеці, - якісь чудернацькі фантазії, зміни настрою. Але я думала, що буде гірше... мене налякала та сільська пліткарка, сказавши, що в доньки Потоцьких "не всі вдома"... Але вона цілком нормальна, хіба трохи дивакувата."
Всі книги зайняли свої звичні місця в шафах, мені залишилося сховати лише старовинну Біблію, та я не поспішала цього робити - адже коли ще випаде нагода потримати в руках такий раритет! Перегортаючи сторінки і розглядаючи ілюстрації, я побачила засушену троянду, таку ж саму, як і ті, що стояли переді мною в кришталевій вазі. Квітка була така стара, що геть втратила колір. Проте мені видалося, що її пелюстки, тоненькі, немов крильця метелика, ще зберігали свій колишній аромат. Я хотіла піднести свою знахідку ближче до очей, проте один необережний рух - і під моїми пальцями квітка розсипалася у порох.
- Отож, - мовила я трояндам, що байдуже пишалися своїми свіжими оксамитовими пелюстками. - І немає нічого нового під сонцем...
#2585 в Детектив/Трилер
#1072 в Детектив
#11413 в Любовні романи
#2824 в Короткий любовний роман
Відредаговано: 31.08.2019