Розділ 8 Повернення
Накінець потяг зупинився, як здавалось дівчатам, аж на наступний день, що в дійсності так і було. Вони проспали мабуть сутки, а коли проснулись був уже ранок наступного дня. Сонце яскраво світило в відкриті двері вагона, голубе безхмарне небо висіло над вагоном, а приємний запах, не зважаючи не опорожнення коней, заполонив весь простій.
Це було повітря рідного краю, яке не можна було сплутати ні з чим. Це була рідна українська земля, яку вони – оці нещасні дівчатка, не бачили уже декілька років. Це було неймовірне щастя для них почути, що вони вже дома, під Києвом.
- Яка це зупинка? Що це за місто? – сипали питаннями дівчатка.
- То це ж Фастів...Скоро буде Київ.. - с посмішкою і радістю випалив Іван, - дома ми , дома.... дівчатка.
- То невже ж це наш Київ!! – аж підскакувала Шурочка, - Оксано, дивись отам в тій стороні буде і моє місто...Яготин...
- А мені потрібно в Кролевець, - прошепотіла Оксана, - знаєш таке місто на півночі України?- і добавила, - мені ще потрібно їхати...
- А хочеш , Оксаночка, поїдемо до мене?
- Забери краще мене, - випалив Іван, - я роботящий і неодружений..
- Та що Ви, дядьку Івана, Ви ж самі розказували про свою Галочку і трьох своїх дівчаток! – Оксанка весело підмигнула і додала, - та ні, я спочатку додому, а там - видно буде...
- Ну як знаєш.. – Шурочка висунулась із вагона, міцно тримаючи перекладину, і все дивилася на безкрайні поля і ліси, на луги і кущі, що оступили їх звідусіль.
Це їх рідний край. Скільки днів і ночей вона про це мріяла... - ох хо хо!!!
Десь зовсім недалеко , почулися голоси і несподівано біля дверей випорснув невеликого зросту солдат в пілотці і з автоматом на плечі. Потім підійшов іще один, а з ним офіцер з пов’язкою «Комендатура»
- Документи? – різко випалив офіцер
- Зараз, - Іван і Петро порились в своїх гімнастерках і дістали свої посвідчення, а потім подали офіцеру не виходячи із вагону.
- Так... Фронтовики? Із Німеччини? Що везете?
- Коней...
- Коней? А навіщо? – недобра посмішка промайнула у офіцера, - показуй..
Він легко заскочив у вагон і підійшов до коней, погладив по гриві і його обличчя покрилося яскравою посмішкою, в очах засяяли іскорки і старі спогади дитинства - туманне поле, табун коней і він з товаришем біля багаття і яскраві зірки в небі... Як давно це все було...
Лейтенант враз спохмурнів, віддав документи, іще раз заглянув в очі коням і спитав:
- Куди їх?
- Ці коні - теж фронтовики... тягали батарейні пушки, нехай дома поки що відпочинуть, а потім будемо працювати... разом, - Іван взяв документи і додав, - разом будемо хліб сіяти..
- Це добре... - офіцер якось сумно іще раз оглянувся на коней, як начебто знайомих зустрів, і тільки тепер звернув увагу на дівчат - А це хто такі будете?
- Ми додому... Ми в Яготин.. – Шурочка , як з кулемета сипала словами, намагалась пояснити хто вони такі. – Ми із тих..., кого забирали на роботу два роки тому... німці..
- Документи є?
- Ось, довідки... - дівчата подали папірці на німецький мові з круглою печаткою в кутку.
- Ну і шо це таке? – офіцер витріщив очі на папірець, не розуміючи ані слова по – німецьки, - підете з нами..
- Куди, дядечку? – аж підскочила Шурочка, - мені потрібно додому, в Яготин...
Сльози, як той горох бризнули із очей. Оксана теж не витримала і вони хором заголосили та так, що аж коні затурбувались, махаючи своїми красивими головами і хвостом.
- Так потрібно, перевіримо і тоді – ідіть...
- Та відпусти ти їх старший, - вони ж намучились в рабстві в отій Німеччині, хіба не бачиш сам?
- Не можу... А як то вони шпіони? Ні, не можу... Пішли!
Дівчатка повільно спустились на землю, на оцю щебінку, що товстим шаром покривала землю під шпалами і , переминаючись з ноги на ногу, намагались посміхнутись Івану і Петру, вдячні за їх розуміння і турботу.
- Спасибі вам, дядьку Іване! І вам, Петре, що забрали нас. Ми Вас не забудемо ніколи. Нехай вас Бог хранить!
Не поспішаючи наряд і дівчата повільно пішли вперед, а потім , перебравшись через декілька колій , накінець –то зупинились перед дверима невеличкого будиночку до стояв зовсім рядом біля будівлі залізничного вокзалу Фастова. Над дверима цього будиночка висіла вивіска «Комендатура».
- Заходьте! – офіцер відкрив двері і дівчатка жваво, як пташки, впурхнули в середину.