Надвечірок
Цілий день допомогала своїм вдома. От ніби як так подивитися то, що там робити, може подуматися, але насправді роботи багато.
Мені випала участь, повипасати качат, ледь їх не розгубила. Я майже навчилася їх розуміти, напевно, і ви б теж як би цілий день ходили і приказували - « пуль – пуль – пуль – пуль – пуля», а ці зарази ще й тікали ближче до води. Ну дякуючи всім кому тільки можна я не загубила ні одного.
Обірвати фруктові дерева та кущі: вишні, смородина, морва* та малина. Наварити варенів та закрутити компот, а перед цим перемити баночки. Я не знаю навіщо його стільки, але можливо я ще не доросла до того щоб зрозуміти вю сакральну суть цього процесу. Та все одно, закручувати все це щоб не пропало на дереві, щоб воно тихенько пропадало в погребі. Ми ж стільки не з’їмо, але мої доводи не були почуті. Тож цілий день грізний полковник та, виказуюча великі надії, студентка-культуролог, були змушені виконувати вказівки однієї невгамовної, але не менш любимої бабусі.
Тому я була дуже рада коли прийшла Варя та витягла мене з паркої кухні. Бо ще трішки і в банки можна було б закручувати пропарену Адаліну.
- Адаль, ти ще не забула куди ми маємо йти? – почула я голос подруги.- Ой, здраствуйте, тьоть Зоряно, дядь Ромо! – вітається подруга з моєю ріднею.
- Привіт! Пам’ятаю звісно. Почекай хвилинку, я зара переодінуся. – Відказую я та чим швидше біжу в дім, щоб змінити шорти на штани, а то вечір і комарі загризуть.
- І тобі привіт, що там як справи у нашої молоді? – чую, як питається дідусь.
- Та все добре, так то дома кручуся, своїм помогаю, а це ось до Івана Купала готуємося. Маєм іти з Вашою онукою до тьоть Маші по святковий інвентар та старі легенди. – відказує подруга закидаючи до рота ягоду малини.
- О від неї ви принесете багато всього, вона ж все про всіх знає. – відказує ба.
- Так, я готова. Можемо йти. Виходжу я з дому.
Виходимо з подругою за ворота і нарешті обіймаю її.
- Привіт, ти моя рятівниця і знай, що я перед тобою в боргу. – відказую я.
- Що заганяли тебе твої старенькі, - підсміюється ця хитрунка, - у них ентузіазму та сил більше як в тебе.
- Що є то є. Ну давай розповідай, як там твої справи, що нового?
Весь час дороги до нашого музею тире будинку культури, ми провели за розмовами. Я стільки нового взнала. До речі мої підозри що до симпатії Варі до Юри підтвердилися, тільки жоден з них не може зробити перший крок.
- Ооо, дівчата, а я вас вже зачекалася, - підходячи до будівлі чуємо голос тітки.
Вона вже чекає нас на порозі. Міцна жіночка, з проріддю сивини у колись темно русому волоссі, що виглядає з під закрученої, цікавим чином, хустини. Її карі очі неначе випромінюють іскорки тепла, що зігрівають кожного на кого спрямований її погляд. Скільки пам’ятаю її то вона завжди була такою.
- Доброго вечора! – хором відповідаємо ми. – А ми до вас по сорочки.
- Та я здогадалася. Так чого на порозі стоїмо, заходьте в середину, я заварила липового чаю. – відповідає нам жінка, бабусею її якось і не зручно звати.
Ну одним чаєм ми не відбулися, поїли смачних кренделиків з пудрою. Послухали як ми змінилися та виросли.
- А тепер ходімо в комірку, заберете вишиванки, тільки обережно з ними це ж ціла історія. – суворо наказує жінка.
- А розкажіть нам щось цікаве, у вас же точно є багато історій. – каже Варя.
- Хочете історій? Ну слухайте тільки потім не жалійтеся, що я вас замучила, - посміхається вона відкриваючи двері та пропускає нас у кімнаті де пахне історією.
Жінка стала серед манекенів, які грали візерунками червоних кольорів, наче екскурсовод, та почала свою цікаву історію
- І так,чи знаєте ви, що у вишиванках засекречували різні посили. Кожен орнамент має свій особливий знак, свою мову. Та й у вишиванці засекречена сила нашого роду, українського роду. Не дарма ж кажуть, що вишиванка це код нації. – в процесі її розповіді я згадала про реферат, тому увімкнула запис на телефоні. – Кожен регіон має свою особливу вишивку в різних техніках: хрестиком, гладдю, гаптуванням та іншим. Але ми зупинимося на нашій на Вінницькій.
В нашому регіоні пошириними були геометричні та рослинні орнаменти, вони були найрізніших форм та видів. Особливо досить часто можна було зустріти сваргу – це символ сонця, сім’ї та родинного затишку. Ружа – символ поєднання чоловічого і жіночого. Дуб – дівчата вишивали сорочки з дубовим листям та жолудями для майбутнього чоловіка.
Та найпопулярнішим була і є вишивка темними нитками на світлому полотні, що символізує родючість земель. Основною технікою, що переважає в арсеналі подільських майстринь є низь, що є однією з найдавніших технік вишивання. Пареважним елементом геометричного орнаменту у вишивці є рослинні орнаменти. Це символи квітів різноманітні, як чорнобривці, хмелики, соняшник. Були символи плодів - полуничка, яблучка, сливочки, виноград. В окремих селах були волошки, кучері. Тай не тільки орнамент мав своє містичне значення, кольори також наділяли свого власника певною силою, - продувжавала говорити тітка. Її можна було слухати вічно, тим більше в такому місці, - Білий колір - служив захистом від злих сил. Таку вишиванку вибирали молоді дівчата для підкреслення своєї природної краси. Чорний колір - колір печалі і песимізму, найчастіше його вибирали для покійних і скорботних. Червоний колір - цей колір несе удачу і захист. Жовтий колір - багатство і благополуччя, символізує сонце, як енергію для всього живого. Зелений колір - колір народження і зростання.
( інформація взята з інтернету).
- Що там ви ще не стомилися слухати мій тріп? – з хитринкою питає вона.
- Та ні що ви це дуже цікаво. У нас все побудоване на якійсь містиці аж дивно. – відказує Варя.
- А є ще щось цікаве, можливо, історії про появу вишиванки.
- О тут я знаю одну легенду. Слухайте. Легенд про появу вишитої сорочки чимало. Всіх їх об’єднує один мотив: лютувала хвороба. Легенда розповідає, що саме вишиті символи на білому полотні врятували. У такій формі (у вигляді легенди) українці закріпили основне значення, функції вишиванки — сакральну місію, захист від лихого ока, хвороби, біди. Був час, коли почали на землі люди дуже вмирати. Від невідомої хвороби. Отак йде людина і враз упаде, почорніє, спіниться і немає людини.
Уже й до лісу люди тікали. Та за ними гналася й хвороба. Не жалувала ні дітей, ні стареньких. Наступив час, що вже й ховати померлих не було кому...
Жила в селі біля Дністра бідна вдова Марія. Забрала хвороба у неї чоловіка і дітей. Лише найменша Івaнкa ще залишилась. Береже мати донечку, як скарб найдорожчий.
Але не вберегла... Почала хворіти Івaнкa, не їсть, а тільки п’є, блідніє, тане просто на очах. А ще просить матусю:
— Врятуй, мамо, я не хочу вмирати! І так ті очі благають, що бідна жінка місця собі не може знайти. Одного вечора до хати прийшла якась бабуся стара. Як і коли вона прийшла, Марія не чула.
— Слава Богові, — привіталася.
— Слава.
— Що, помирає остання? А могла б жити!
Аж кинулася Марія:
— Як? Бабусю сердешна, як Бога прошу, спаси, порятуй наймолодшу. Не лиши одну на старість!
Взяв стару за серце той плач і сказала:
— Розповім я тобі таємницю тієї злощасної хвороби. Але обіцяй, що не проговоришся. Дитиною присягни!
— Присягаю... Донькою!
— Знай, послав цю Смерть Господь Бог. Грішних багато на Землі. Сказав Бог робити мертвими усіх, на кому немає хреста. А чортяки потішилися і всіх, на кому не видно хреста, умертвляють. Що їм до людських душ? Ото і вмирають праведні з грішними разом... Ти тяжко перенесла смерть дітей. Дам тобі пораду... Виший на рукавах, на пазусі і повсюди хрести. Та ший їх чорні або червоні, щоби далеко чорти бачили... Але не кажи нікому, бо смерть доненьки побачиш... Вже за годину червона і чорна мережки оперезали дівочу сорочечку. А на завтра до сонця і хрести, і хрестики. І собі понашивала. І донечка міцнішала щодня і просила матінку:
- — А виший іще терен... А калину...
Дуже люди тому вишиттю дивувалися і казали, що збирається йти в ліс самітницею. Хрести ж треба на благословення Боже.
І ось вже донечка Іванка здорова: і скаче, і сміється, і співає. А мамине серце стискається від туги, як бачить, що знову понесли когось на цвинтар.Якось вся у сльозах прибігла Іванка і потягнула матінку за рукав на сусідів двір. У домовинці виносили з хати двох хлопчиків, Іванчиних ровесників. Помарніла Марія, аж світиться. Все пестить і цілує донечку, а думи все в голові:
- — Боже милий, та ж то моя надія!
- ...А діти вмирають...
- — Господи! Та ж я не зможу пережити її смерті!
- ...А люди мруть... Не втрималася. Від хати до хати бігла:
- — Шийте, шийте хрести... Вишивайте... Виживите! Рятуйтеся!
Люди замикались по xaтах. Вважали, що прийшла пора і Марії. Марія побігла в дім, взяла на руки Іванка і пішла до церкви. Забила з усієї сили в дзвін. За хвильку уже усі позбігалися. Поцілувала Марія доньку і сказала до людей:
- — Не вірите! Думаєте, що здуріла? Та хай так буде, діток ваших шкода.., — на тому зірвала з Іванки сорочку вишиту. Дитина на очах почорніла і померла.
- — Вбивці! Шийте, вишивайте сорочечки дітям і собі, — так і впала мертвою біля донечки... Від тоді відійшла хвороба. А люди носять вишиванки. Потім зникла потреба у вишитих хрестах. Так мами навчили дочок, а дочки своїх дочок, і вже ніхто не обходився без вишитої сорочки, фартуха чи блузки.