– Доброго вечора, панове, – привітався містер Мітчелл, увійшовши до шахового клубу «Гамбіт». – А де це наш любий Джон? Невже він досі не оговтався від новини? Ха! І чого він так переймається тими триклятими жебраками? Не розумію.
– Вітаю, Едварде, – привітався містер Гарріс, – ми думали, що Джон прийде з тобою.
– Чого б це? Ми живемо у протилежних сторонах від клубу. Що ж, гадаю, можна розпочати, джентльмени. Зіграєте зі мною, Вільяме?
– Звісно, чом би й ні? Якими будете грати?
– Гадаю, чорними.
– Добре. До речі, Едварде, вітаю із придбанням доволі гарної ділянки.
– Дякую, Вільяме. Я завжди знав, що ви ліпший за інших, і не будете катувати мене повчаннями та моральними настановами.
– Мені немає діла до вашого бізнесу, якщо він, звісно, законний.
– Можете називати мене будь-якими брудними словами, але не злочинцем. Свій статок я заробив важкою працею, втім, як і ви. Звісно, у нас був певний капітал, і все ж ми змогли перемножити його у кілька разів, чи не так?
– Маєте рацію, Едварде. Тільки наполегливість і чесна праця.
– У мене до вас пропозиція, Вільяме. Та для цього нам слід зустрітися в іншому місці. Тут забагато зайвих вух. Пропозиція ділова і, звісно, цілком законна. Як ви ставитеся до того, щоб обговорити це завтра у мене?
– Чого тягнути? Давайте сьогодні. Мені все одно потрібно зайти у справах до приятеля. Прогуляюся з вами.
– Це просто чудово, Вільяме! Я й не сподівався на такий результат, чесно кажучи. Дуже дарма, як виявилось.
Коли містер Мітчелл майже завершив партію перемогою, до нього підійшов швейцар клубу і повідомив, що на вході його чекає містер Вудс. Містер Мітчелл трохи здивувався, але вирушив на зустріч з незнайомцем. Поки що план містера Гарріса втілювався.
– Дивно. Нікого нема. Що за чортівня?! Або швейцар не зовсім тверезий, або хтось жартує, – промовив містер Мітчелл, повернувшись до гри.
– Можливо, хлопчиськи, – припустив містер Гарріс.
– Можливо, можливо. І все ж це досить дивно. Звідки вони знають що я тут? Гм. Біс із ним. Ваш хід, Вільяме.
Того вечора з містером Мітчеллом контактував лише містер Гарріс. Усі інші були обурені вчинком містера Мітчелла і тому уникали його. Кожний почесний член розумів, що й містеру Гаррісу бридко розмовляти і грати з такою людиною. Проте, знаючи про шляхетність і вихованість Вільяма, таки віддавали належне його нервам і по-справжньому лицарським манерам.
Сьогодні містеру Мітчеллу пощастило двічі підряд, і обидві партії проти містера Гарріса були за ним, незважаючи на те, що суперник був максимально стриманим і сконцентрованим. О пів на дев’яту містер Мітчелл вийшов з клубу разом із Вільямом.
– Що ж, Едварде, ходімо! – голосно промовив містер Гарріс, начебто чекаючи відповіді.
Та містер Мітчелл не відповів і чоловіки пішли у тиші. Темрява огортала приятелів, а тьмяне світло місячних променів лише допомагало сховати силуети в пітьмі. Через кілька хвилин, переконавшись, що поблизу нікого нема, містер Мітчелл промовив:
– Отже, мій любий Вільяме, в мене є геніальний план неймовірного заробітку при найменших витратах.
– Уважно слухаю, Едварде.
– Так от. Потрібно лише об’єднати наші зусилля. Ви володієте гігантською мережею побутових крамниць, я – майстернями, в тому числі ковальнею і токарнею. Ми з вами укладаємо угоду і ви відмовляєтеся від частини своїх постачальників, а я постачаю вам частину товарів. Це набагато дешевше, як для вас, так і для мене.
– Свою користь я відчуваю, а от вашу – ні.
– Я замінюю увесь персонал на тих, хто буде працювати за копійки, і тим самим я буду жертвувати половиною ціни товарів для вас, і в чотири рази меншими витратами на заробітну платню. Розумієте?
– Так. Але де ви дістанете таких робітників, любий Едварде?
– На вулиці, звісно. Це будуть жебраки.
– Жебраки? Стривайте, але ж…
– Вірте мені, Вільяме. Я вже не перший рік займаюся цим. Спочатку жебраки дуже погано працюють, у них нічого не виходить. Та через кілька місяців трапляється чудо – вони починають працювати не гірше, ба, навіть краще за звичайних фахівців. До того ж, їх не шкода. Їм нема куди подітися у разі чогось надзвичайного. А у мерію їх не пустять. Ось і все… Вільяме, у вас випали монети…
– Моє!!! – пролунало десь позаду. Чорна маленька фігура підбігла і враз щезла.
– Боже мій, що це таке було, Вільяме?
– Хлопчисько-жебрак, думаю.
– Жах! Він наче стежив за нами, так?!
– Ні. Схоже, вискочив з-за рогу.
– Можливо… Ну то що скажете, Вільяме? Як вам моя пропозиція? Вільяме? Що… Що ви робите?! НІ!!!
Відредаговано: 28.01.2024