Нова лялька для Чейби
За якийсь квадранс часу привів перестрашену малу Чейду. В руках дитини була гарна, пошита з кольорових клаптиків тканини лялька, і все.
Чейба була вельми слухняна, їй наказали сидіти вдома, не виходити на подвіря і ні з ким не розмовляти. Чейба слухалась, але така гарна лялька! Пан Стась казав же купить ляльці кавалєра, нареченого! Чейба раділа і була щаслива лишень від однієї думки про щастя для своєї ляльки. Але треба ляльку показати всім дівчатам сусідським! Он Ірця вже гуляла від рання.Чейба не втрималась, вийшла з пустої хати.
Сьогодні пан Гжегош був вельми злий. Корова «врізала дуба», як-то не змогла отелитися? Взяла і здохла, замість телятка принесла клопотів і гризоту принесла, треба її завтра, скоро продати на базарі, треба пана Євстахія просити би завіз фіром.
На стовпі в центрі села зранку повісили оголошення:
«За виданого жида або жидівську дитину, нагорода 25 рейхсмарок!»
Пан Гжегош замислився і поволі пішов далі, пішов у шинок залити горілкою невдачу з коровою. На зустріч йшла мала Чейба, він знав що сусід переховує жидівську дитину, але за три мішка проса, мішок кукурузи і мішок пшениці обіцяв не видати сусіда.
- Дівчинко, де ти йдеш сама?
- Йду куліжанкам ляльку показати, треба їй біднонькій нареченого найти десь.
- Ну то ходи зі мнов, там файні ляльки є, найдеш їй хлопця-ляльку гарнютого, то сі оженят! – Чорна думка в пана Гжегоша виникла як блискавка, нова корова вже вималювалась в уяві.
Сьогодні, в гарний, жовто-золотий осінній день, до хати старости села приїхало два авта. З одного вийшли німецький офіцер і офіцерка, друге було простою критою вантажівкою, з нього ніхто не вийшов. Трохи згодом виліз водій і ще один солдат. Обоє були у військовій формі і озброєні автоматами. Ще за годину люди почали приводити малих дітей. Дехто з дітей плакав, дехто рюмсав.
- Ходи, Чейба, ходи! Там в тій хаті мают файні ляльки, певно і для твоєї є кавалер!
Він завів дівчинку в середину і підвів до столу.
- Як ся називаш? – Офіцерка дивилась строго насупивши брови.
- Ти що Ельза сліпа? – Інший німець був ще зліший,- що не бачиш що то жидівка мала? – Де і хто її ховав?
- Прошу пана, я нє вєм, я на вулиці її вхопив і ту привів одразу. – Гжегош перестрашився і вже почав жаліти за свою, як йому видалось, файну ідею…
- Добре, на 10 рейхсмарок, і спадай звідси, гнойку! – Пан Гжегош був в самому низі харчового ланцюжку і на більше йому за свій ганебний вчинок розраховувати сенсу не було. Він встав, взяв гроші і вийшов геть.
До малої Чейби підійшла німецька офіцерка, видерла з дитячих рук ляльку і пожбурила її в відро для сміття, потягла Чейбу в сусідню кімнату. На підлозі сиділо з десяток діток, більшість, переважно, плакали, рюмсали або кликали маму.
Чейба мовчала, жах і лялька в смітнику так перехопили подих, що слів і слізне було.
Пан Євстахій зайшов до хати і одразу, побачивши заплакану Катерину і Ірцю все зрозмів.
- Де мала Чейба?
- Татко, татко, вона пішла нам дівчатам показувати ляльку свою. А пан Гжегош її вхопив за руку і десь повів, казав, що там ляльки гарні є.
Пан Євстахій поклав на лаву нову ляльку для Чейби, він все зрозумів, присів поряд і заплакав.
Натанія 2020
Кірнос Юрій